ملت ایران:وزیر نفت با تاکید بر اینکه بهای فعلی نفت هنوز بالا نیست، از مذاکره با مصر برای فروش نفت خبر داد و گفت: ایران در ساخت خط لوله واردات گاز در خاک پاکستان مشارکت و سرمایه گذاری می کند.

به گزارش مهر، رستم قاسمی امروز در جمع خبرنگاران درباره با اشاره به آغاز مذاکرات نفت ایران و مصر برای صادرات نفت خام، گفت: مصر برای خرید نفت ایران اعلام آمادگی کرده است.

وزیر نفت با اعلام اینکه همزمان مذاکراتی با برخی از خریداران نفت توسط بخش خصوصی به منظور امضای قراردادهای فروش نفت در حال انجام است، در خصوص آخرین وضعیت قیمت، عرضه و تقاضای جهانی طلای سیاه، تصریح کرد: در شرایط فعلی بهای نفت هنوز پایین بوده و جا دارد باز هم افزایش یابد.

این عضو کابینه دولت دهم در مورد برنامه جدید ایالات متحده آمریکا برای بازگشایی درب مخازن استراتژیک و راهبردی نفت، اظهار داشت: این اقدام در راستای جلوگیری از افزایش بهای قیمت نفت خام در بازار جهانی است.

وی با یادآوری اینکه همزمان با ورود به زمستان به دلیل افزایش تقاضای فصلی بهای نفت بالا می رود، بیان کرد: بر این اساس گرانی بهای طلای سیاه در بازار جهانی در فصل زمستان طبیعی و عادی است.

این مقام مسئول درباره دلایل افزایش قیمت جهانی نفت خام در هفته های اخیر، توضیح داد: یکی از دلایل نوسان های بهای جهانی نفت خام، وجود برخی از مشکلات فنی در حوزه های نفتی دریای شمال است.

آغاز استخراج نفت از میدان مشترک با قطر

وزیر نفت در ادامه در خصوص آخرین وضعیت طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی، توضیح داد: در حال حاضر توسعه این لایه مشترک نفتی آغاز شده است.

این عضو کابینه دولت دهم با بیان اینکه تا پایان سالجاری تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی آغاز خواهد شد، تبیین کرد: هم اکنون حفاری چاه های توصیفی لایه نفتی پارس جنوبی در حال انجام بوده و با تکمیل چاه ها امکان افزایش۳۰ هزار بشکه ای نفت از این میدان مشترک تا پایان سالجاری فراهم می شود.

قاسمی با اعلام اینکه امکان افزایش تولید نفت از این لایه مشترک در پارس جنوبی تا سقف ۱۰۰ هزار بشکه در روز وجود دارد، گفت: همزمان با حفاری چاه ها، ساخت برخی از سازه های دریایی این میدان نفتی در حال انجام است.

به گزارش مهر، آمارهای رسمی نشان می دهد که در شرایط فعلی قطر در نیمه مشترک لایه نفتی پارس جنوبی(میدان الشاهین) به طور متوسط روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام استخراج می کند و پیش بینی می شود تا سال آینده میلادی با تکمیل برخی از مراحل توسعه ای، برداشت این همسایه از لایه های نفتی پارس جنوبی به بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

هدف از اجرای این طرح تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه نفت خام از ناحیه " A " میدان در فاز نخست و با حفاری هفت حلقه چاه، طراحی، ساخت و نصب سکوی سر چاهی و اجاره و یا خرید شناور چند منظوره FPSO بوده است.

مشارکت ایران در ساخت لوله گاز پاکستان

قاسمی درباره آخرین وضعیت ساخت خطو لوله انتقال گاز ایران به پاکستان هم توضیح داد: بر اساس توافق گازی با پاکستان باید تا سال ۲۰۱۴ میلادی گاز ایران به این کشور همسایه صادر شود.

این مقام مسئول با اشاره به پیشرفت مطلوب ساخت خط لوله گاز ایران از عسلویه تا بندر چابهار و سپس مرز پاکستان، بیان کرد: به زودی ساخت خط لوله گاز در خاک پاکستان هم آغاز می شود.

وی از مشارکت و سرمایه گذاری ایران در ساخت خط لوله گاز پاکستان خبر داد و افزود: در مجموع پیش بینی می شود تا ۲ ئسال اینده امکان صادرات گاز ایران به پاکستان فراهم شود.

به گزارش مهر، بر اساس قرارداد ۲۵ ساله ایران و پاکستان باید تا فروردین ماه ۱۳۹۳(۲۰۱۴ میلادی) سالانه ۷.۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به این همسایه شرقی صادر شود.

قرارداد اصلی گازی ایران و پاکستان خرداد ماه سال ۱۳۸۸ با حضور محمود احمدی نژاد و آصف زرداری روسای جمهور دو کشور در تهران پاراف شده بود.