به گزارش مهر با بالا گرفتن تنش های سیاسی میان انگلیس و اکوادور بر سر اعطای پناهندگی به موسس سایت ویکی لیکس، " رافائل کوره آ " رئیس جمهوری اکوادور در یک کنفرانس خبری در شهر ساحلی " گوایاکیول " تاکید کرد: ادعاها علیه جولیان آسانژ باید بررسی شود، اما اکوادور همچنان از اعطای پناهندگی به وی حمایت می کنم.

تاکید اکوادور بر حمایت از آسانژ

گاردین در همین حال به نقل از رئیس جمهوری اکوادور می نویسد: اگرچه اتهامات جنسی در کشورهای آمریکای لاتین یک جرم به حساب نمی آید، اما آسانژ باید به اتهامات خود درباره تجاوز به دو زن سوئدی پاسخ دهد.

رافائل کوره آ دولت انگلیس را به ریاکاری متهم کرد و گفت: علیرغم تمایل انگلستان، ما کشوری هستیم که باید در قبال وظایف خود متعهدانه عمل کنیم.

تمایل اکوادور برای مذاکره با انگلیس

رویترز نیز در همین رابطه در مطلبی با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری اکوادور نوشت: در صورت انصراف انگلیس از تصمیم خود برای حمله به سفارتمان در لندن، اکوادور آماده است تا درباره سرنوشت آسانژ گفتگو کند.

آخرین گزینه موجود؛ ارجاع پرونده آسانژ را به دادگاه بین المللی لاهه

رافائل کوره آ تاکید کرد: انتظار نداریم انگلیس از ما عذرخواهی کند اما از این کشور می خواهیم تا اشتباهات بسیار بزرگ خود را یعنی تهدید به حمله به سفارت را بپذیرد.

رئیس جمهوری اکوادور گفت: از زمان اعطای پناهندگی به آسانژ، موسس ویکی لیکس می تواند بدون شک در سفارت باقی بماند.

دولت اکوادور که جمعه آینده خواستار برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان کشورهای آمریکایی در واشنگتن شده، ارجاع پرونده آسانژ را به دادگاه بین المللی لاهه آخرین گزینه موجود معرفی کرده است.

حمایت آلبا و اوناسور از موسس ویکی لیکس

از سوی دیگر کشورهای عضو اتحادیه بولیواری برای ملت های آمریکای لاتین(آلبا) پس از مذاکره با " ریکاردو پاتینیو " وزیر خارجه اکوادور و رئیس‌ جمهور این کشور ضمن محکوم کردن تهدیدات انگلیس در خصوص حمله به سفارت اکوادور در لندن حمایت خود را از اعطای پناهندگی به آسانژ اعلام کردند.

اتحاد ملت های آمریکای جنوبی(اوناسور) نیز با تاکید بر ادامه مذاکرات میان طرفین و لزوم رعایت دقیق اصول و قوانین بین المللی، از موضع اکوادور در اعطای پناهندگی به آسانژ حمایت کردند.

اتحادیه آلبا همچنین درباره پیامدهای حمله انگلیس به سفارت اکوادور و نقض تمامیت ارضی سفارت این کشور با هدف بازداشت آسانژ هشدار داده است.

استرالیا: استرداد آسانژ از سوئد به آمریکا بعید به نظر می رسد

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به اظهارات امروز چهارشنبه " باب کار " وزیر خارجه استرالیا درباره وضعیت آسانژ می پردازد و می نویسد: در صورت وجود خطر صدور حکم اعدام یا برگزاری دادگاه نظامی در آمریکا برای موسس ویکی لیکس استرداد آسانژ از سوئد به آمریکا بعید به نظر می رسد.

وی تاکید کرد: اگرچه استرالیا نمی تواند در پرونده هایی که خارج از حاکمیت خود مطرح می شود، دخالت کند اما بر اساس شواهد استکهلم در پی بازگرداندن آسانژ به آمریکا نیست.

به نوشته آسوشیتدپرس، آسانژ که از ۱۹ ژوئن در سفارت اکوادور در لندن به سر می برد، به طور رسمی درخواست پناهندگی سیاسی را از این کشور کرده است.

موسس ویکی لیکس از نوزدهم ژوئن(۳۰ خرداد) از بیم تحویل داده شدن به سوئد به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است. وکلای آسانژ معتقدند رسیدگی به پرونده قضایی موکلشان در سوئد بهانه ای برای انتقال وی به آمریکا است.

سایت ویکی لیکس نیز اعلام کرده است وکیلی اسپانیایی به نام " بالتازار گارزون " مسئول پیگیری امور قضایی و حقوقی آسانژ شده است.

گارزون بازرس حقوق بشر بیشتر به علت صدور حکم دستگیری " آگوستو پینوشه " دیکتاتور سابق شیلی در سال ۱۹۹۸ شهرت یافته است.

آسانژ که با اتهاماتی در زمینه تجاوز جنسی مواجه است، مدعی است قربانی یک توطئه پس از افشای اسناد محرمانه درباره جنگ های عراق و افغانستان شده است.

از سوی دیگر " ریکاردو پاتینو " وزیر خارجه اکوادور به خبرنگاران گفته است: اتهامات علیه آسانژ درباره فساد اخلاقی و آزار و اذیت جنسی که در سوئد تنظیم شده، خنده آور است.