به گزارش ملت ایران به نقل از ایرنا، دکتر روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت با تبریک به حجت الاسلام والمسلمین صالحی منش در کسب رأی اعتماد برای استانداری قم و با برشمردن ویژگی های منحصر به فرد این استان گفت: قم بزرگترین مرکز نشر آثار و معارف اسلام و تشیع در جهان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی پس از معرفی استاندار قم به نقش تعیین کننده و جایگاه والای قم در فرهنگ دینی، سیاسی و اجتماعی کشور اشاره کرد.

وی گفت: وجود آستان مقدس حضرت معصومه(س) بعنوان ملجأ شیعیان و مسلمانان جهان، فعالیتِ پر افتخار بزرگترین حوزه علمیه شیعه جهان، حضور مراجع عظام تقلید و برخورداری از مردمی انقلابی و متدین، چنین جایگاه ویژه و مهمی را برای قم رقم زده است.

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی هم به رفعت جایگاه قم کمک کرده است، اظهار داشت: درپرتو انقلاب اسلامی، ماهیت اجتماعی وسیاسی حوزه که تقریبا از جامعه مخفی بود، آشکارتر شد و نام قم بیش از پیش متجلی شده و جایگاه سیاسی مهمی در دنیا پیدا کرد.

روحانی با بیان اینکه نقش مردم قم و بویژه زنان این شهر در شکل گیری انقلاب اسلامی فوق العاده و بسیار تاثیرگذار بوده که کمتر مورد اعتنا قرار گرفته است، گفت: مردم قم و از جمله زنان شجاع این شهر در سال‌های ۴۲،۵۶ و۵۷ بویژه در قیام پانزده خرداد ۴۲ در قم نقش بسیار مهمی در نهضت اسلامی داشتند و بدون اغراق پیشتاز این مسیر بوده‌اند.

رییس جمهوری افزود: امروز نیز حوزه علمیه قم، بزرگترین مرکز نشر آثار اسلام و تشیع و مهمترین مرجعِ دانش فقه و اصول، تفسیر، کلام و فلسفه و سایر علوم اسلامی است؛ بگونه ای که هیچ مرکزی را در دنیا به این جامعیت نداریم.

روحانی با تاکید بر این نکات، استاندار جدید قم را به توجه کامل به همه این ویژگی ها و برقراری ارتباط مناسب با مراجع بزرگوار، علما و فضلا توصیه کرد و افزود: مراجع عظام تقلید تنها مرجع امور فقهی مردم نیستند بلکه مورد رجوع مردم در همه امور هستند و خواست مردم متوجه آنان است، بنابراین باید بگونه ای تدبیر شود که امکان آگاهی از دیدگاه ارزشمند آنان، مسایل و رهنمودهایی که اعلام می کنند فراهم شود.

روحانی ضمن گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه و تبریک به حوزویان و دانشگاهیان و اظهار امیدواری برای نزدیکی بیشتر این دو نهاد و قشر تاثیر گذار گفت: وحدت حوزه و دانشگاه یکی از اهداف ملی ما و تاثیرگذار در آینده کشور و استقلال و وحدت ملی است.

وی با ادای احترام به شهید مفتح اظهار داشت: ایشان از ثمرات حوزه علمیه بود و نقش مهمی در اوج گیری انقلاب اسلامی و بویژه ارتباط حوزه و دانشگاه داشت و شهادت ایشان در دانشگاه، نقطه عطفی در حرکت وحدت حوزه و دانشگاه محسوب می شود.

**مصوبات هیأت دولت

در جلسه امروز هیأت دولت بامعرفی وزیر کشور و کسب رأی اعتماد هیأت دولت، حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق صالحی منش به عنوان استاندار جدید قم معرفی شد.

هیأت دولت همچنین با تثبیت قیمت شیرخام و فرآورده های لبنی تا پایان سال ۱۳۹۲ موافقت کرد.

تصویب لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان با حضور کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان و تصویب برنامه بهینه سازی پایش، حفظ بهره برداری و مدیریت جنگل های کشور از دیگر مصوبات امروز هیأت دولت بود.

در ادامه گزارش معاونت حقوقی رییس جمهوری درباره ساماندهی و نظام بخشی به نظام حقوقی کشور به استماع هیأت وزیران رسید.