وزیران خارجه اتحادیه اروپا امروز بعد از جلسه یک ساعته با موضوع ایران، آغاز فوری اجرای توافق ژنو از سوی همه طرف ها را خواستار شده اند.

به گزارش فارس، شورای امور خارجی اتحادیه اروپا امروز با حضور وزیران خارجه کشورهای عضو و به ریاست «کاترین اشتون» مسئول دستگاه سیاست خارجی این اتحادیه با موضوع توافق هسته ای با ایران تشکیل جلسه داد. این جلسه پشت درهای بسته انجام شده و یک ساعت طول کشیده است.

در بیانیه وزیران خارجه بعد از پایان این جلسه آمده است: شورا از موفقیت اخیر در مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۳ + ۳ که به ریاست «کاترین اشتون» نماینده عالی اتحادیه اروپا انجام شد، استقبال کرده و «طرح عمل مشترک» را که در روز ۲۴ نوامبر در ژنو به دست آمد، تائید می کند. این توافقنامه نشانه ای بود از تعهد همه طرف ها که مدت ها در انتظار آن بودیم، برای اعتمادسازی و کاهش تنش ها و همچنین ادامه تلاش های دیپلماتیک در راستای دستیابی به راهکاری جامع برای دغدغه های مربوط به فعالیت های هسته ای ایران بود.

این بیانیه می افزاید: اجرای فوری اقدامات عملی همه طرف ها اکنون موضوع کلیدی است. ایران باید تعهدات خود را با حسن نیت اجرا کند. شورا هم، در راستای نقش خود، متعهد است که گام های لازم را بردارد و بلافاصله بعد از آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرای اقدامات مربوط به موضوع هسته ای از سوی ایران را تائید کرد و بر اساس توصیه های نماینده عالی(اشتون) تحریم های اتحادیه اروپا را که در طرح عمل مشترک به آن اشاره شده، تعلیق کند.