به گزارش سرویس سیاسی ملت ایران، آغاز دومین روز مذاکرات ژنو، با موضع گیری ها و اظهارنظرهای مقامات دو طرف همراه بود. صبح دیروز، عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران با حضور در جمع خبرنگاران ایرانی از ضرورت جلب اعتماد ایران از سوی کشورهای ۱ + ۵ سخن گفت و اشاره کرد که در هر توافقی، اقدامات انجامی از سوی ایران، با اقدامات طرف مقابل هم تراز و متوازن خواهد بود. در طرف مقابل نیز از سخنگوی اشتون گرفته تا مقامات ارشد کشورهای عضو گروه ۱ + ۵، افراد متعددی درباره روند و محتوای مذاکرات اظهارنظر نمودند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روز گذشته دو بار با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول هماهنگ کننده ۱ + ۵ دیدار و گفت و گو کرد. ملاقات سومی نیز میان این دو در نظر گرفته شده بود که به دلیل طولانی شدن جلسه هماهنگی اعضای ۱ + ۵، به امروز موکول شد. گفته می شود با توجه به روند کلی مذاکرات، به احتمال بسیار زیاد گفت و گوها در روز شنبه نیز ادامه خواهد یافت.

خبرنگاران حاضر در ژنو، جو کلی مذاکرات را بسیار مثبت ارزیابی می کنند؛ اما گفته می شود در حال حاضر، بحثاصلی بر سر جزئیاتی است که برای دو طرف دارای اهمیت بوده و نوع پرداختن به آن ها در متن توافقنامه، از سوی طرفین با حساسیت پیگیری می شود.

به هر حال، انتظار می رود گفت و گوهای امروز عمدتاً بر سر جزئیات متن توافقنامه هسته ای متمرکز بوده و نسبت به روزهای قبل، در فضای جدی تری برگزار شود.

مذاکرات وزیر خارجه و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای مشورتهای داخلی بیشتر بین تیمهای مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران و ۱ + ۵ متوقف شد.

شهر ژنو از روز چهارشنبه ۲۹ آبان به فاصله ۱۰ روز بعد از نشست قبلی و برای سومین بار در دولت یازدهم میزبان مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵ است.

مقامات کشورمان همواره اعلام کرده‌اند که موضوع غنی سازی به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

در نشست قبلی که به مدت سه روز ۱۶،۱۷ و ۱۸ آبان(هفتم، هشتم و نهم نوامبر) با حضور وزرای خارجه ایران، آمریکا، روسیه، ‌ انگلستان، فرانسه، آلمان، قائم مقام وزیر خارجه چین و کاترین اشتون در این شهر برگزار شد و البته تا نیمه شب ۱۹ آبان نیز به طول انجامید قرار بود توافقنامه‌ای بین طرفین به امضا برسد که به دلیل ارائه یکسری اصلاحیه‌ها از سوی فرانسه و طرح مواضع حداکثری، تفاهمی حاصل نشد و در نهایت توافق شد نشست بعدی در ۲۰ نوامبر در این شهر برگزار شود.