به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، به گزارش شبکه خبری بی. بی. سی، رقبای اصلی در انتخابات پارلمانی یونان، حزب " سیریزا " از جناح چپ و حزب " دموکراسی نو " از جناح راست است که شدیدا با یکدیگر درخصوص دریافت و یا رد کمک مالی اتحادیه اروپا در تضاد هستند.

رهبران اروپا انتخابات یونان را با نگرانی بسیاری دنبال می‌کنند چرا که در واقع این انتخابات به همه‌پرسی در خصوص ماندن و یا خروج یونان از حوزه پولی یورو تبدیل شده است.

روز شنبه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان که کشورش قویترین اقتصاد اروپا را داراست، ساعاتی پیش از آغاز رای‌گیری در یونان توصیه کرد که رهبران آتی یونان بهتر است که به سیاست‌های ریاضتی برای مقابله با بحران اقتصادی پایبند باشند.

انتخابات پارلمانی یونان

حزب محافظه‌کار دموکراسی نو که در انتخابات ماه قبل با اختلاف اندکی از رقبای خود پیشتاز بود، آخرین تجمع برای مبارزات تبلیغاتی خود را روز جمعه برگزار کرد.

پس از برگزاری انتخابات پیشین یونان در ششم ماه مه، تلاش احزاب پیروز برای تشکیل دولت ائتلافی بی‌نتیجه ماند و رئیس‌ جمهوری این کشور فرمان برگزاری انتخابات جدید را در روز ۱۷ ژوئن(یکشنبه) صادر کرد.

در انتخابات پیشین هیچ‌ یک از احزاب سیاسی نتوانست به اکثریت لازم برای تشکیل دولت دست یابد و گزارش شد که اختلاف نظر بر سر چگونگی مقابله با بحران مالی یونان مانع توافق آنها بر سر تشکیل یک دولت ائتلافی شده است.

نظرسنجی‌های غیر رسمی نشان می‌دهد که طرفداران احزاب مخالف طرح اقتصادی کاهش یافته است. طبق قانون انتخابات یونان، انجام نظرسنجی‌های رسمی در دو هفته مانده به برگزاری انتخابات، ممنوع است.

اولین بسته مالی اهدایی به یونان ۱۱۰ میلیارد یورو بود که در سال ۲۰۱۰ میلادی به این کشور داده شد و یک سال بعد، یونان بسته مالی دوم را که ۱۳۰ میلیارد یورو ارزش داشت، دریافت کرد.

از مجموع هفت گروه سیاسی اصلی یونان، پنج گروه مخالف آخرین بسته مالی دریافتی یونان هستند و فقط یک گروه موضوع خروج این کشور از حوزه یورو را مطرح کرده است.