یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بامداد امروز(دوشنبه) به دعوت علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان وارد تهران شد.

تعدادی از کارشناسان آژانس برای بحثو بررسی مسائل فنی با طرف ایرانی، آمانو را همراهی می کنند.

آمانو آخرین بار خرداد ماه ۱۳۹۱ و یک روز قبل از برگزاری مذاکرات ایران و ۱ + ۵ در بغداد(سوم خرداد ۱۳۹۱) در دولت محمود احمدی نژاد برای دیدار با مقامات کشورمان به تهران آمده بود.

بر اساس برنامه، وی در سفر خود به تهران با وزیر امور خارجه و رئیس جمهور کشورمان دیدار می کند.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دیدار و مذاکره با مسئولان کشورمان بامداد امروز وارد تهران شد.

رضا نجفی، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس در گفتگو با خبرنگاران، این دیدار را در پاسخ به دعوت علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در کنفرانس عمومی آژانس ذکر کرد و گفت: علاوه بر دیدار و ملاقات با مقامات، آمانو پیرو دو جلسه پنجم مهر و ۶ و ۷ آبان و طرح پیشنهادات عملی جمهوری اسلامی ایران، برای پی گیری مباحثموجود بین ایران و آژانس به کشورمان سفر کرده است.

وی افزود: احتمالا در زمان حضور ایشان توافقی برای تقویت همکاری ها حاصل خواهد شد که این توافق می تواند سرفصل و سرآغازی برای همکاری های جدید بین ایران و آژانس باشد. نجفی تصریح کرد: این موضوع هم تابعی از سیاست های دولت جدید مبنی بر تعاون سازنده با دیگر کشورها و سازمان های بین المللی است.

وی گفت: امیدواریم که این سفر دست آوردهای خوبی برای دو طرف داشته باشد و راه را برای حل یک به یک مسائل باقی مانده باز کند تا موضوع ایران از دستور کار آژانس خارج شود. براساس این گزارش، تعدادی از کارشناسان آژانس برای بحثو بررسی مسائل فنی با طرف ایرانی، آمانو را همراهی می کنند.