در سومین روز مذاکرات ژنو، تحولات مهمی در جریان است. این خبر، تا پایان این روز سوم مذاکرات، بروز می شود تا کاربران عصرایران در جریان آخرین تحولات آن قرار بگیرند(خبرهای جدید به متن افزوده می شود و خبرهای پایین تر، مربوط به دقایق و ساعات قبل تر است):

- مایکل مان(سخنگوی اشتون): بعد از ملاقات ظریف و لاوروف جلسه بزرگ ۱ + ۵ و ایران برگزار می شود. در آن جلسه تصمیم گرفته می شود که آیا متن تدوین شده از طرف ایران و آمریکا قابل قبول است یا خیر؟

- وزیر خارجه ایران گفت: دیدگاه ها متفاوت است. فرانسه هم دیدگاه های متفاوتی دارد. کشورها باید بدانند که این مذاکرات باید بر اساس موضع برابر و رعایت حقوق مردم ایران به نتیجه برسد وگرنه مذاکرات آینده ندارد.

-محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و کاترین اشتون سرپرست تیم مذاکره کننده ۱ + ۵ دیدار سه جانبه ای با یکدیگر برگزار کردند.

- مایکل مان، سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که اشتون نتایج دیدارها بین خود، کشورهای عضو ۱ + ۵ و نیز ایران برای بحثدرباره موضوعات ویژه را مورد بازبینی قرار می دهد.

- قرار است ظریف بعد از مذاکره با جان کری، با همتای روسی اش، لاوروف مذاکره کند.

- بین اعضای ۱ + ۵ اختلاف نظرهایی ایجاد شده است. در همین باره وزیر خارجه سوئد گفت: به نظر می رسد مذاکرات سخت تر بین خود اعضای ۱ + ۵ به جای ایران در جریان است و این، اصلاً خوب نیست.

- وزیر خارجه فرانسه: ایران تعطیلی آب سنگین اراک را نمی پذیرد.

- وزیر امور خارجه ایران در زمان تنفس مذاکراتش با کری و اشتون: هنوز معلوم نیست که امروز به نتیجه برسیم اما پیشرفت مذاکرات بد نبوده است. کار ادامه پیدا می کند، مسائل مختلفی داریم و همانطور که قبلا گفتیم به مرحله تدوین رسیده ایم. در مرحله تدوین باید در خصوص ریز موضوعات کار کنیم. الان روی متن کار می کنیم دیدگاههای مختلفی وجود دارد داخل ۱ + ۵ نیز دیدگاهها متفاوت است نیاز است که نگرانی های جمهوری اسلامی ایران رفع شود لذا باید کار کنیم.
مذاکرات قطعاً به فردا نخواهد کشید. اگر امشب به نتیجه نرسیم تاریخ دیگری مقرر می شود.
- پیشنهادات غرب در برابر توقف برخی فعالیت های هسته ای: لغو تحریم فروش طلا، مواد پتروشیمی، خرید قطعات هواپیما و دسترسی به بخشی از دارایی های مسدود شده در برخی کشورهای آسیایی.

- وزیر خارجه فرانسه: ایران ما را احمق فرض کرده است.

- بی بی سی خبر داد: فرانسه در حال کارشکنی در مذاکرات است.

- المانیتور به نقل از یک دیپلمات ارشد: فرانسه «ناراحت بزرگ» در آستانه توافقات است. متن پیش نویس مورد توافق گروه ۱ + ۵ قرار گرفته بود بود، مخصوصا در جلسه سه جانبه بین ظریف، اشتون و کری پیشرفت قابل ملاحظه ای بوجود آمده بود، اما فرانسوی ها می گویند این متن مورد قبول ما نیست!

- عراقچی: احتمال این که مذاکرات به دور بعد بکشد وجود دارد. هنوز شکاف هایی بین مذاکره کنندگان وجود دارد. ولی پیشرفت های خوبی حاصل شده است.

- سخنگوی رژیم صهیونیستی: نگران لغو تحریم های ایران هستیم. ایران می خواهد حفره ای در نظام تحریم ها ایجاد کند و سپس خودش را از آن برهاند.

- وزرای خارجه ایران و آمریکا بار دیگر با یکدیگر مذاکره کردند. کاترین اشتون، نماینده ۱ + ۵ در مذاکرات با ایران نیز در این مذاکره حاضر است.
محل مذاکره: سالن آمستردام هتل اینترکنتیننتال.


- سخنگوی کاترین اشتون: پیش بینی این که به توافق می رسیم یا خیر بسیار سخت است و من در مورد زمان رسیدن به توافق با ایران چیزی نمی گویم اما امیدوارم که بتوانیم به پیشرفت ها ادامه دهیم.

- وزیر خارجه انگلیس: مذاکرات جاری در ژنو درباره موضوع هسته ای ایران پیشرفت های بسیار خوبی داشته و این پیشرفت های خوب همچنان ادامه دارد.

- روزنامه " فرانکفورتر آلگماینه " در تحلیلی درباره مذاکرات هسته ای ژنو نوشت: ایران به پیشرفت های سریع در میز مذاکرات با غرب علاقمند است و برای توافق آمادگی دارد. این غیرعاقلانه است که غربی ها از این فرصت استفاده نکنند، برای دومین بار و در عرض یک فاصله زمانی کوتاه وزرای امور خارجه ایران و آمریکا با هم بر سر میز مذاکره نشستند. حدود شش ماه پیش چنین شرایطی غیرقابل تصور بود. در آن زمان همچنین غیر قابل تصور بود که مناقشات اتمی ایران با غرب بتواند به یک توافق منجر شود.

- دور جدید مذاکرات سه جانبه ظریف، کری و اشتون دقایقی پیش آغاز شد. وزیران خارجه ایران و آمریکا و کاترین اشتون گفت وگوی خود را پس از توقفی برای استراحت آغاز کردند.