ملت ایران: رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی امنیتی عربستان سعودی گفت که کشورش اجازه نمی دهد بحرین در اختیار ایران قرار بگیرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه کویتی القبس، شاهزاده ترکی فیصل رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی امنیتی عربستان سعودی با انتقاد از آغوش باز آمریکا برای ایران گفت: ریاض سیطره تهران بر بحرین را نمی پذیرد. اگر کسی در غرب فکر می کند در نهایت بحرین به کنترل ایران درخواهد آمد متوهم است.

ترکی فیصل همچنین گفت که عربستان سعودی درباره دو موضوع با ایران اختلاف نظر دارد: اول سلاح هسته ای و دوم همکاری با شیعیان عراق، بحرین و لبنان. وی افزود: نخستین موضوع مهم برای عربستان سعودی در برابر ایران، این است که ایران به سلاح هسته ای دست پیدا نکند. این موضوع ضروری است. تحریم ها به تنهایی ایران را از تلاش برای کسب بمب اتمی، عقب نمی راند.

ترکی فیصل توضیح داد: من درک می کنم که حمله نظامی به ایران با عواقب فاجعه باری همراه است اما به دلیل بدشانسی، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به تنهایی به ایران حمله نظامی خواهد کرد. سران ایران از چنین حمله ای استقبال می کنند و حتی به سمت چنین چیزی می روند.

وی افزود: پس از سخنان شیرین حسن روحانی رئیس جمهور ایران و آغوش باز اوباما برای او، ملت ایران حتما از سران خود حمایت خواهد کرد. ترکی فیصل ادامه داد: موضوع دوم تلاش تهران برای دخالت در کشورهای دارای اکثریت شیعه مانند عراق و بحرین و کشورهای دارای اقلیت های شیعه مثل کویت، لبنان و یمن است. عربستان سعودی به صورت جدی در مقابل هر دخالت ایران در امور داخلی این کشورها می ایستد.

وی همچنین با انتقاد بی سابقه از عملکرد دولت آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت: رفتار اوباما در مسئله سوریه، اسفناک و غمبار است. توافق برای خلع سلاح شیمیایی دولت سوریه، راهی را برای اوباما ایجاد کرد تا او تعهد به حمله نظامی به سوریه خارج شود.

شاهزاده ترکی فیصل ۶۸ ساله، برادر سعود الفیصل وزیر خارجه و پسر عمومی ملک عبدالله پادشاه فعلی عربستان سعودی است. او هم اکنون هیچ سمت رسمی و حکومتی ندارد اما به عنوان سخنگوی غیررسمی و صریح دولت ریاض شناخته می شود.

ترکی فیصل به مدت ۲۴ سال(سال های ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۱) ریاست دستگاه اطلاعاتی امنیتی عربستان سعودی را برعهده داشت و پس از آن به عنوان سفیر کشورش در لندن(به مدت ۴ سال) و واشنگتن(به مدت ۲ سال) فعالیت کرد.