دولت آمریکا در پی افشای اخبار جاسوسی گسترده سازمان های اطلاعاتی این کشور از مقامات و مردم اتحادیه اروپا هرگونه اقدام جاسوسی از نخست وزیر انگلیس را رد کرد.

به نقل از دیلی تلگراف؛ دولت آمریکا به صورت کامل هرگونه اقدام جاسوسی سرویس های جاسوسی این کشور در خصوص مکالمات و فعالیت های دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس را رد کرد.

این درحالی است که اکنون دولت های آلمان و برخی از کشورهای اروپایی به شدت نسبت به فعالیت های جاسوسی سرویس امنیت ملی آمریکا به ستوه آمده اند. سخنگوی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم در گفت وگو با نشریه انگلیسی دیلی تلگراف امروز گفت: دولت آمریکا هیچ گاه دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس را هدف این اقدامات قرار نداده است، اما کاخ سفید چنین اطمینانی را درباره آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ارائه نداده است.

این نشریه انگلیسی در ادامه افزود: هم اکنون این سخنان سخنگوی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به عنوان سندی دیگر درباره کنترل و جاسوسی آمریکا و شنود تلفن همراه آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به شمار می آید. هم اکنون ناظران بر این باورند، که این مشکل و رسوایی اگر به همین شکل ادامه یابد می تواند باعثبروز یک بحران جدی بین المللی بین آمریکا و هم پیمانان اروپایی این کشور شود.

کایتلین هایدن سخنگوی شورای عالی امنیت ملی آمریکا در این باره گفت: ما تماس های دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس را رهگیری نمی کنیم. وی در پاسخ به این سوال که آیا سرویس های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا این تماس ها را رهگیری می کنند یا خیر گفت: خیر ما چنین کاری درباره وی نکرده ایم.

گفته می شود، دیپلمات های آلمان در باره نحوه تهیه پاسخ مسئولان آمریکایی به اتهامات جاسوسی نسبت به مقامات مختلف آمریکایی اکنون به این نتیجه گیری رسیده اند، که دولت آمریکا حتماً تماس های تلفنی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان را رهگیری و شنود می کرده اند.

منابع دیپلماتیک آلمانی در این باره اعلام کردند: فقط لازم می دانیم توجه شما را در خصوص نحوه استفاده از افعال از سوی مسئولان آمریکایی جلب کنیم. این دیپلمات های آلمانی می گویند: مقامات امریکایی وقتی می خواهند در این باره صحبت کنند، همواره از افعال مضارع و آینده استفاده می کنند، و هرگز از فعل ماضی استفاده نکرده اند.

خاطرنشان می شود دولت آلمان اعلام کرده است اطلاعاتی دریافت کرده است که بر اساس آن سازمان های جاسوسی آمریکا تلفن همراه آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور را شنود می کرده اند. بر همین اساس مرکل در تماس با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا این اقدام را غیر قابل قبول خوانده است. مرکل در این تماس اعلام کرده است این اقدامات در صورتی که تأیید شود به هیچ وجه قابل قبول نیست.