به گزارش سرویس سیاسیملت ایران: آمریکا و کره جنوبی استراتژی جدیدی مبنی بر باز داشتن کره شمالی از استفاده احتمالی از سلاح اتمی و دیگر سلاح های کشتار جمعی امضا کردند.

سران دفاع دو کشور روز چهار شنبه ضمن اعلام این خبر، آن را در راستای تهدیدات در حال رشد پیونگ یانگ دانستند.

وزرای دفاع دو کشور همچنین توافق کردند تا زمان انتقال کنترل فرمان جنگ در نیرو های ترکیبی، از ایالات متحده به کره جنوبی را مورد مرور قرار دهند. این توافق طی بیانیه ای مشترک پس از نشست صادر شد.

انتقال کنترل فرمان جنگ برای دسامبر ۲۰۱۵ برنامه ریزی شده بود اما بدلیل فعالیت ها و آزمایش های نظامی و هسته ای کره شمالی با موشک های دور برد، این زمان مورد تردید قرار گرفت.

چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده در یک کنفرانس خبری مشترک با کیم کوان جین گفت: " نگرانی ویژه ای در برنامه های هسته ای و موشک های بالستیک کره شمالی وجود دارد؛ فعالیت هایی که در راستای گسترش سلاح های هسته ای و شیمیایی است. "

وی ادامه داد: " همانطور که آقای وزیر(کیم کوان) اشاره کردند، امروز ما با توجه به نگرانی های موجود، یک استراتژی دو جانبه ای را برای بازدارندگی مناسب دربرابر تهدیدات هسته ای کره شمالی و دیگر سلاح های کشتار جمعی امضا کردیم. "

کره شمالی سومین آزمایش هسته ای خود را در ماه فوریه و دو ماه پس از پرتاب موفقیت آمیز موشک دوربرد به فضا انجام داد.

این اقدام منجر به اعمال تحریم های بیشتر و منزوی شدن کره شمالی شده است.

پرتاب موشک توسط کره شمالی به فضا، به عنوان یکی از موفقیت آمیز ترین آزمون های نظامی این کشور در شلیک موشک های دور برد محسوب می شود؛ با این وجود دولت پیونگ یانگ ادعا می کند که این اقدام صرفا بخشی از یک پروژه فضایی صلح آمیز بوده است.