ملت ایران: رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران یک کشور بزرگ، متمدن، انقلابی و قدرتمند است، گفت: با این ملت نباید با زبان زور و تهدید حرف زد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس در حرم حضرت امام خمینی(ره) گفت: خوشحالم که در سی و سومین سالگرد دفاع مقدس در کنار رزمندگان عزیزی که افتخارآفرین آن دوران بودند، همچنان استواری، عظمت و ایستادگی را با همه وجود احساس می‌کنیم.

وی افزود: ‌درود و سلام خود را تقدیم امام بزرگوار می‌کنیم که با ایمانش، عرفانش و ایستادگی درس دفاع در برابر متجاوز را به همه ما آموخت و همه شهیدان و همه جانبازان و آزادگان درود و سلام تقدیم می‌کنیم که هر چه از استقلال، تمامیت ارضی، عزت و سربلندی داریم از فداکاری آنهاست و احترام خود را به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران تقدیم می‌کنیم که صبرشان، ‌استقامتشان و ایمانشان درس‌آموز بوده و هست.

اهم سخنان رئیس جمهور در ادامه می​آید:

احترام و سلام به ارتش قهرمان که با تجاوز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ در کمتر از ۲۴ ساعت با اعزام ۱۴۰ هواپیمای جنگنده و ماموریت این جنگنده‌ها در خاک متجاوز لرزه بر اندام صدامیان افکندند و اولین درس را به متجاوز آموختند که اینجا ایران و سرزمین شیران است.

ما همواره به جای روز پایان جنگ و روز فتح نهایی آغاز جنگ و اولین هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم. ما به دنیا می‌گوییم که ملت ایران مورد تجاوز قرار گرفت. به دنیا می‌گوییم مردمی که در سال‌های اولیه انقلاب مشغول سازماندهی کشور بودند، ارتش و سپاهی که آمادگی‌های لازم را برای یک نبرد کلاسیک نداشتند مردمی که با کودکانشان و جوانانشان به استقبال سال تحصیلی می‌رفتند و حجاجی که عازم زیارت خانه خدا بودند، مورد تجاوز قرار گرفت، این تجاوز در ماه حرام، ماه ذی‌القعده، در آستانه حج و شروع سال تحصیلی بر ما تحمیل شد.

دشمنان فکر کردند با تحریک یک دیکتاتور و با حمایت‌های مالی و نظامی می‌توانند یک انقلاب بزرگ و مردمی را از پای درآورند، دشمنان بازخوانی کنند که آنهمه امکانات، پول، ‌حمایت‌های سیاسی، اطلاعاتی و حتی شیمیایی که به عمل آوردند به کجا رسید و نتوانستند به اهداف شوم خود دست یابند.

ایمان، اعتقاد، معنویت و ارتباط وثیق میان مردم و رهبر نظام از دلایل مهم پیروزی مردم ایران در ۸ سال دفاع مقدس بود. هماهنگی، همدلی و برادری در میان همه نیروهای مسلح در کنار پیوستگی مردم و قوای نظامی که همان سرمایه عظیم اجتماعی محسوب می‌شود از دلایل این پیروزی بود.

امروز نیازمند همان روحیه سال‌های دفاع مقدس هستیم. ترجیح دادن منافع ملی و مطالبات خاص مردم بر خواست فردی و گروهی همان معنای داشتن روحیه ایثارگری است.

ما به دنیا اعلام می‌کنیم که نیروهای مسلح ما برخلاف ارتش‌های منطقه هیچگاه در امور سیاسی مداخله نکرده و همواره خود را در برابر ولایت و خواست مردم تسلیم می‌داند. در این ۳۰ سال هیچگاه در کشور ما حکومت و دولت نظامی وجود نداشته و این افتخار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است.

ارتش کشور‌های منطقه باید درس مردم‌سالاری را از نیروهای مسلح ما بیاموزند. کشور ما یک کشور انقلابی است که حاکمیت مردم در آن جریان دارد. کشورهای انقلابی نیاز به تجاوز ندارند و نفوذ ما در منطقه نفوذی گفتمانی است.

ایران در طول ۲۰۰ سال گذشته به هیچ کشوری تجاوز و حمله نکرده است. امروز نیز نیروهای مسلح نظام جمهوری اسلامی آغازگر هیچ جنگ و تجاوزی نخواهند بود اما همواره مدافع خوبی در برابر متجاوزین بوده و خواهند بود. نیروهای مسلح ایران همواره تجاوزگر را از حمله خود پشیمان خواهند کرد. برگردید و ببینید متجاوزین ۳۱ شهریور ۵۹ و دیکتاتور شروع‌کننده آن جنگ و حامیانش کجا قرار دارند.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران عامل ثبات در منطقه هستند. ایران برای همسایگان و دیگر کشورهای منطقه تهدید نیست و کسانی برای منطقه تهدید هستند که تمام مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشتند.

(با اشاره به تسلیحات کشتار جمعی رژیم صهیونیستی) رژیمی برای منطقه تهدید است که تمام معادلات بین‌المللی در زمینه سلا‌ح‌های کشتار جمعی را زیر پا گذاشته و انباشت سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی را برای تهدید دیگران در اختیار دارد.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی قدرتمند هستند اما قدرتشان برای بازدارندگی و دفاع است؛ ما اساساً با جنگ مخالفیم و خود را قربانی جنگ، تجاوز و آثار خسارت‌بار آن می‌دانیم.

دفاع در برابر هر گونه تجاوز از سوی دشمنان برای نیروهای مسلح ما اجتناب‌ناپذیر است. به جنگ‌افروزان اعلام می‌کنیم که پی جنگ جدیدی در منطقه ما نباشند چون این جنگ برای آنها پشیمان‌کننده خواهد بود. جنگ را نمی‌توان با جنگ خاموش کرد بلکه باید با سیاست، همدلی و همکاری برای خاموش کردن آتش جنگ تلاش کرد.

ما طرفدار خاص ملت‌ها و همچنین خواست ملت سوریه هستیم. معتقدیم همه باید تلاش کنند تا جنگ در سوریه متوقف و تروریست‌ها در این کشور تقویت نشوند و در ادامه گروه‌های معارض با دولت سوریه با این دولت پای میز مذاکره بیایند. خواست ما تحقق مطالبات مردم سوریه بوده و از همه می‌خواهیم با هدف توسعه جنگ به منطقه نگاه نکنند.

جنگ و دیپلماسی در کنار هم مفهومی ندارد. هیچ کشور آزاده‌ای این دو را بر روی یک میز و در کنار هم نمی‌پذیرد.

ملت ایران به دنبال توسعه است نه سلاح کشتار جمعی. این ملت به معاهدات منع سلاح کشتار جمعی و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پیوسته و همچنان به آن متعهد است.

ملت ایران آماده مذاکره با غرب است. ما حاضریم به شرط آنکه پیش شرطی برای مذاکره وجود نداشته باشد و مذاکرات از موضع برابر و احترام متقابل صورت گیرد با غرب مذاکره کنیم. در این مذاکرات همه حقوق ملت ایران از جمله حقوق هسته‌ای و غنی‌سازی در خاک کشور ما در چارچوب قوانین بین‌المللی باید پذیرفته شود.

اگر دیگر کشورها در برابر حقوق ملت ما سر فرود بیاورند ملت ایران نیز با همکاری پاسخ آنها را خواهند داد. در این صورت می‌توانیم مشکلات منطقه و جهانی را حل و فصل کنیم.