ملت ایران: از زمانی که حسن روحانی مسئولیت مذاکرات هسته‌ای را بر عهده وزارت خارجه گذاشت، گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه چه کسانی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه را در این مهم یاری و همراهی می‌کنند شروع شد.

در نهایت در ساعات پایانی روز گذشته یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه کشورمان از حضور سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی و مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در ترکیب تیم جدید هسته‌ای خبر داد. دیروز در خبری دیگر علاوه بر عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، امیرحسین زمانی‌نیا، اسحاق آل‌حبیب مدیرکل سیاسی و امور بین‌الملل وزارت امورخارجه، حمید بعیدی‌نژاد و نمایندگانی از سازمان انرژی اتمی و شورای عالی امنیت ملی از جمله اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران معرفی شدند.

محمدجواد ظریف که راهبری و هدایت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در مقابل ۵ + ۱ را برعهده دارد، هم‌‌اکنون به همراه عراقچی و تخت‌روانچی در نیویورک به سر می‌برند. قرار است ظریف روز دوشنبه با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهر نیویورک گفت‌وگو و رایزنی کند. بر اساس این گزارش، پیگیری پیشنهادات مطرح شده در نشست آلماتی ۱، محور مذاکرات ایران و گروه ۵ + ۱ در نیویورک خواهد بود. براساس این خبر محمدجواد ظریف سکانداری تیم مذاکره‌کننده را بر عهده خواهد داشت که طی این مسیر از برخی از همکاران خود در وزارت خارجه بهره برده است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفرش به عراق درباره محول شدن مذاکرات برنامه هسته‌ای به وزارت امور خارجه و اینکه آیا تیمش را مشخص کرده است گفت: تیم مذاکره‌کننده مجموعه‌ای از همکاران وزارت امور خارجه و دوستان تخصصی دستگاه‌های ذی‌ربط هستند که بر اساس پایبندی به رویکرد دولت تدبیر و امید در روابط بین‌الملل و داشتن نگاه کارشناسی به موضوع هسته‌ای انتخاب می‌شوند.

ظریف گفت: برای این کار ما از دوستانی که در دو تیم قبلی یعنی زمان روحانی و تیم دولت نهم و دهم مسئول مذاکره بودند استفاده خواهیم کرد و هم از افراد جدیدی که از دستگاه‌های مختلف و از وزارت خارجه توانمندی پیگیری مذاکره را داشته باشند و بتوانند نقش سازنده‌ای برای پیشبرد اهداف مذاکره‌که حراست از دستاوردهای هسته‌ای دانشمندان ایران و حفظ حقوق مردم در حوزه هسته‌ای و رفع نگرانی‌های جامعه بین‌الملل است ایفا کنند.

استفاده می‌کنیم. ظریف گفت: ما رفع نگرانی‌های جامعه بین‌الملل را برای امنیت ملی و ثبات کشور با حضور فعال و موثر در صحنه بین‌الملل ضروری می‌دانیم. وی با بیان اینکه کسانی که با این رویکرد آمادگی همکاری دارند و افرادی که تخصص کافی داشته باشند را انتخاب می‌کنیم، ‌یادآور شد: برخی از این دوستان انتخاب شده‌اند و برخی باید از سوی دستگاه‌های دیگر معرفی شوند و منتظریم تا با معرفی این افراد تیم منسجم را تشکیل داده و مذاکرات را شروع کنیم.

روزنامه تهران امروز