به گزارش ملت ایران به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز چهارشنبه هیئت دولت در جمع خبرنگاران به تشریح مباحثمطرح شده پرداخت و اظهار داشت: رخداد غم انگیز برخورد دو اتوبوس مسافربری در مسیر تهران - قم که منجر به کشته شدن جمعی از هموطنان بود، نخستین گزارشی بود که وزرای راه و شهرسازی، صنعت معدن و تجارت، کشور و بهداشت به هیئت وزیران ارائه دادند.

وی افزود: این حادثه برای دولت آن قدر ناگوار و تلخ بود که با توجه به مسئولیت و رسالتی که دولت برای خود در جهت ایمنی و سلامت هموطنان قائل است، آقای رئیس جمهور تاکید کردند که گزارش اولیه حداکثر تا هفته آینده از سوی وزرای کشور، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت به ایشان داده شود.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: تاکیدی که رئیس جمهور داشت این بود که باید همراه گزارش ابتدایی و اولیه، گزارش جامعی در خصوص عواملی که می تواند چنین حوادثی را بیافریند و پیشنهاداتی که قطعا موجب پیشگیری از اینگونه رخدادها می شود، به ایشان داده شود.

نوبخت در ادامه تاکید کرد: موضوع دیگر جلسه هیئت دولت گزارش وزارت نیرو در خصوص وضعیت آب کشور و آخرین شرایط سدها و شبکه های آبیاری بود تا بتوانیم با توجه به منابع کافی در اختیار کشور در خصوص خودکفایی محصولات کشاورزی به توفیق خوبی برسیم و آب شیرین را در اختیار مردم قرار دهیم.

وی تاکید کرد: وزارت نیرو ماموریت یافت تا آخرین وضعیت سدها و شبکه های آبیاری را به هیئت وزیران ارایه کند.

نوبخت با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی دولت نیز امروز گزارشی را درباره قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی به هیات وزیران ارائه کرد، گفت: طبق قانون قیمت گذاری تضمینی محصولات کشاورزی، دولت باید تا پایان شهریور قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را تعیین کند که این اقدام انجام شد و برای ۲۴ قلم از محصولات کشاورزی قیمت هایی که از سوی کمیسیون اقتصادی دولت بیان شد و مورد به مورد در نشست هیئت وزیران به تصویب رسید.

سخنگوی دولت ادامه داد: قیمت پیشنهادی برای سال ۹۳ با در نظر گرفتن تورم در ملاحظات قرار گرفت که مهمترین آنها مرتبط با گندم است. در حال حاضر گندم به نرخ ۸۰۰ تومان وارد می شود و اگر ۵۰ تومان برای حمل و انتقال آنها تا سیلوها صرف شود، ۸۵۰ تومان می شود و لذا در حال حاضر دولت ۸۵۰ تومان برای واردات گندم هزینه می کند.

نوبخت گفت: از آنجا که دولت در نظر دارد از امکانات خود برای افزایش کشت گندم استفاده کند، برای هر کیلو گندم ۱۰۵۰ قیمت تضمینی گندم نرخ گذاری شد. بنابراین به مراتب بیش از آنچه که گندم می تواند وارد شود، دولت حاضر است با این قیمت خرید را انجام دهد. البته به کمتر از نصف این قیمت و شاید کمتر از یک سوم آن را به آرد تبدیل می کند و در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد و این گامی بود که در جهت خودکفایی محصولات کشاورزی بویژه گندم برداشته شد.

وی با بیان اینکه امروز در جلسه هیئت وزیران چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مطرح شد، ادامه داد: از ۲۸ آذرماه سال ۱۳۸۹ قانون هدفمندی یارانه ها به اجرا درآمد و نزدیک به ۳ سال از اجرای آن می گذرد، هرچند در ماده یک این قانون تعیین شده بود که باید حامل های انرژی در حد ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس در داخل افزایش قیمت پیدا کند و درآمدی که از آنجا تحصیل می شود، طبق ماده ۷ این قانون، بخشی از آن به صورت یارانه های نقدی بین خانوارها تقسیم شود و ۳۰ درصد آن طبق ماده ۸ به تولید اختصاص پیدا کند و اینکه بتوانیم در این راستا مصرف را کاهش دهیم و الگوی مصرف را اصلاح کنیم و اساسا اصلاحی در ساختار اقتصادی ایران به وجود بیاید یا خیر، اهدافی بود که باید ما طی ۳ سال گذشته به آن دست می یافتیم.

سخنگوی دولت افزود: امروز در جلسه دولت این بحثصورت گرفت که آیا این هدف ها انجام شد و منابع و مصارفی که تعیین شد و الان در هر ماه برای هر یک از خانوارهای ایرانی در حد ۷۶ میلیون نفر، ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت می شود، اما سوال این است که آیا منابع حاصل از افزایش یا اصلاح قیمت ها این قدر است که ما آنها را توزیع می کنیم و چه منابع دیگری کمک گرفته می شود؟ در تبصره ذیل ماده ۸۰ قانون بودجه سال ۹۲ تصریح شده است که برای پرداخت یارانه های نقدی از هیچ محلی جزء محل اصلاح قیمت ها سازمان هدفمنی یارانه ها نمی تواند استفاده کند.

نوبخت گفت: با توجه به تفاوتی که در این زمینه وجود دارد، امروز همکاران من در سازمان هدفمندی یارانه ها، در حال گزارش به هیئت وزیران هستند تا ما یک تصمیم واقع بینانه با توجه به آسیب شناسی های صورت گرفته اتخاذ کنیم که مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها با یک کارایی بیشتر و بهتر به طوری که تمامی اهداف مورد نظر قانون گذاران محترم در این خصوص تحصیل شود.