ملت ایران: سناتورهای ایالات متحده درباره پیش‌نویس طرحی توافق کرده‌اند که حمله نظامی به سوریه را تأیید می‌کند؛ اما اجازه حضور سربازان آمریکایی در خاک سوریه را نمی‌دهد.

به گزارش «تابناک»، این تصمیم پس از حضور مقامات ارشد دولت باراک اوباما در نشست کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برای دفاع از طرح حمله به سوریه اعلام شده است.

بنا بر جزئیاتی از این طرح که به دست «بی‌بی‌سی» رسیده است، اعتبار مجوز حمله آمریکا به سوریه به شصت روز محدود می‌شود و رئیس‌جمهوری می‌تواند این مدت را سی روز تمدید کند.

در جلسه بعد‌از‌ظهر روز سه‌شنبه سوم سپتامبر، دوازدهم شهریور، مقامات ارشد دولت آمریکا گفتند که «استفاده از سلاح شیمیایی» توسط حکومت بشار اسد در سوریه، نه تنها ‌بحران انسانی بلکه ‌تهدید مستقیمی برای ایالات متحده است. موافقت سناتورهای آمریکا با حمله نظامی به سوریه در این نشست، جان کری، وزیر امور خارجه، چاک هیگل، وزیر دفاع‌ و ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا‌ حاضر بودند.

کری به ایران و کره شمالی اشاره کرد و گفت: این دو کشور ترجیح می‌دهند آمریکا درباره سوریه کاری نکند.

او افزود: اقدام ‌نکردن آمریکا، باعثمی‌شود دشمنان ایالات متحده از جمله ایران، کره شمالی و حزب‌الله لبنان، جسور‌تر شوند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده در جایی از جلسه گفت که نمی‌خواهد امکان حضور سربازان آمریکایی در خاک سوریه در شرایط اضطراری را از میان گزینه‌ها حذف کند، ولی فورا حرف خود را اصلاح کرد.

جان کری گفت که صرفا «داشتم بلند بلند فکر می‌کردم» و «با توجه به جنگ داخلی در سوریه، قرار نیست پای سربازان آمریکایی به سوریه برسد».

پیش از این، چهره‌های کارآمد سیاسی در ایالات متحده، از جمله رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در این مجلس، از طرح باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای حمله به سوریه حمایت کرده‌اند.