روزنامه ابتکار: فعالیت دولتمردان جدید در شبکه های اجتماعی خبرساز شده و توجه خیلی ها را به این فعالیت ها جلب کرده است.

در حال حاضر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و محمد ظریف نیز از اعضای دولت تدبیر و امید هستند که از مدتها قبل در این شبکه اجتماعی فعال بوده اند و بعد از حضور در دولت نیز تاکنون به فعالیت خود ادامه داده اند.

فعال ترین افراد می توان به ظریف و اسحاق جهانگیری اشاره کرد.

پر کار ترین وزیر در فیس بوک

محمدجواد ظریف، رئیس دستگاه دیپلماسی کشور که در سال ۲۰۰۹ صفحه خود را در فیس بوک ایجاد کرد و در حال حاضر بیش از ۱۲۰ هزار کاربر فیس بوک صفحه او را لایک کرده و بیش از ۵۵ هزار و ۵۰۰ کامنت برای او گذاشته اند، می گوید: تا آنجا که بتوانم کامنت هایی که در صفحه فیس بوکم از سوی خوانندگان گذاشته می شود را می خوانم.

محمدجواد ظریف در هفدهم دی ماه ۱۳۳۸ در تهران به دنیا آمد. مادرش دختر مرحوم حاج میرزا علی تقی کاشانی از تجار بزرگ تهران است و پدرش از تجار به نام اصفهان بوده است. پدر او بعد از فوت همسر اولش از اصفهان به تهران کوچ می کند و با مادر ظریف ازدواج می کند که حاصل ازدواج این دو محمدجواد ظریف است.

ایسنا نوشت، خانواده محمدجواد ظریف خانواده ای مذهبی، سنتی و اهل تجارت بودند و در کودکی در خیابانی در پشت باغ شاه زندگی می کردند.

ظریف دوران دبستان و دبیرستان خود را در مدرسه علوی گذراند؛ گرچه در اواسط دبیرستان مجبور به تغییر مدرسه خود شد و به دبیرستان خوارزمی رفت. البته بعد از چند ماه به دلایل سیاسی و امنیتی و فعالیت هایی که ظریف در این ارتباط داشت او در ژانویه ۱۹۷۷ از ایران به سانفرانسیسکو رفت و ادامه تحصیلات خود را در دبیرستانی در سانفرانسیسکو گذراند.

پس از اتمام تحصیلات دبیرستان در ابتدا در دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو در رشته کامپیوتر مشغول به تحصیل شد ولی بعد از مدتی تصمیم به تغییر رشته تحصیلی خود گرفت و در رشته روابط بین الملل مشغول به تحصیل شد و در سال ۱۹۸۸ مدرکت دکترای خود در رشته حقوق و روابط بین الملل را از دانشگاه دنور آمریکا دریافت کرد.

وی از ابتدای حضور در آمریکا با دانشجویان انقلابی ایران در این کشور ارتباط برقرار کرد و به انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی شمال آمریکا در بریکلی پیوست. در ابتدای تحصیل در دانشگاه برحسب ضرورت ماه های اول انقلاب در کنسولگری ایران در سانفرانسیسکو مشغول به کار شد و به تدریج مدارج ترقی را طی کرد و در آخر از سال ۱۳۸۱ تا ۸۶ با موافقت مقام معظم رهبری به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل مشغول به کار شد.

او یک هفته بعد از روی کار آمدن دولت نهم همانطور که خود در کتابش گفته است درخواست کناره گیری از مسئولیتش از وزارت خارجه می کند و از طریق دفتر رهبری این موضوع را به مقام معظم رهبری منتقل می کند که این موضوع در آن زمان مورد موافقت رهبری قرار نمی گیرد و او تا سال ۸۶ در نمایندگی ایران در سازمان ملل به فعالیت خود ادامه می دهد. بعد از آن با انتخاب جایگزین وی او به تهران بازگشت و در دانشگاه های تهران، امام صادق(ع) و دانشکده روابط بین الملل در مقطع فوق لیسانس مشغول به تدریس شد و استاد راهنمایی حدود ۲۵ رساله در مقطع فوق لیسانس را بر عهده گرفت و در همین زمان با کمک دوست و همکارش دکتر سجادپور به نگارش چندین کتاب درسی در حوزه بین الملل از جمله کتاب دیپلماسی چندجانبه و همچنین سازمان های بین المللی مشغول شد.

وی در سال ۱۳۸۸ درخواست بازنشستگی از وزارت خارجه را کرد که این درخواست با مخالفت وزیر خارجه وقت مواجه می شود ولی با پیگیری های او در مرداد ۸۹ با تقاضای بازنشستگی اش موافقت می شود و متکی در پایین برگه درخواست ظریف برای بازنشستگی می نویسد که باتوجه به اصرار آقای دکتر با این امر موافقت می شود.

ظریف در کتاب”آقای سفیر "(انتشارات نشر نی) که حاصل ۴۰ ساعت گفت و شنود محمد مهدی راجی با وی است در مورد ازدواجش نیز می گوید در سن ۱۹ سالگی از آمریکا برای مدت کوتاهی به ایران می آید و با کمک خواهرش که در اصفهان اقامت داشته با دختری از دیار زاینده رود از یک خانواده مذهبی و انقلابی آشنا شده و با او ازدواج می کند.

ظریف در موقع ازدواج آن طور که خود می گوید ۱۹ سالش بوده است و همسرش ۱۷ ساله و حاصل این ازدواج یک دختر و یک پسر است که هر دو در حال حاضر متاهل هستند.

ظریف در همان کتاب اشاره می کند که دخترش نیز در سن ۱۷ سالگی و پسرش در سن ۱۹ سالگی ازدواج کرده اند.

وی در مورد همسرش نیز می گوید همسر من از یک خانواده مذهبی و متدین است و او ده سال شاگرد مرحوم اسماعیل دولابی بود و اکنون باتوجه به تسلط خوبی که به زبان انگلیسی دارد به عنوان معلم اخلاق به کشورهای مختلف از جمله آمریکا، اروپا و حتی ژاپن سفر می کند.

بعد از روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور گزینه های مختلفی در مورد وزیر خارجه دولت تدبیر و امید مطرح بود ولی با توجه به نزدیکی محمد جواد ظریف به حسن روحانی و همکاری این دو در جریان مذاکرات هسته یی بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند که ظریف از سوی روحانی به عنوان وزیر پیشنهادی جهت تصدی مسئولیت دستگاه دیپلماسی کشور معرفی شود و این موضوع در مراسم تحلیف رئیس جمهور محقق شد و حسن روحانی ظریف را به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی کرد.

پس از معرفی وی حرف و حدیثهای زیادی در مورد ظریف مطرح شد و عده ای به حمایت جدی از وی پرداختند و عده ای دیگر نیز در موضع مقابل قرار گرفتند و حتی برخی او را غرب زده و جزء حلقه نیویورکی وزارت خارجه معرفی کردند ولی ظریف در مراسم رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی با سخنوری به خوبی از خود دفاع کرد به نحوی که بسیاری از کارشناسان به تعریف و تمجید از مواضع اصولی و دیپلماتیک ظریف و قدرت سخنوری وی پرداختند.

البته آنطور که ظریف در کتاب خاطرات خود بیان می کند از همان دوران نوجوانی قدرت سخنوری خوبی داشته و در مدرسه نیز در بسیاری از مواقع در مناسبت های خاص به نمایندگی از سوی دانش آموزان به ایراد سخنرانی می پرداخته است.

محمد جواد ظریف از جمله معدود سیاست مداران ایرانی است که در فضای مجازی نیز از جمله فیس بوک حضوری فعال داشته و علاقمندی خود را به این موضوع به صورت آشکارا ابراز کرده است.

او در کتاب خاطرات خود می گوید که وقت زیادی را پای کامپیوتر می گذراند و اولین بار او کامپیوتر را به وزارت خارجه آورده است و اولین مسئول کامپیوتر وزارت خارجه توسط وی با کامپیوتر شخصی((pc) آشنا شده است و در سال ۱۹۸۲ نیز اولین کامپیوتر شخصی خود را خریده است. در حال حاضر صفحه فیس بوک وزیر خارجه مخاطبان زیادی دارد به نحوی که بیش از ۱۲۰ هزار نفر صفحه او را لایک کرده اند و همانطور که در ابتدای گزارش آورده شده بیش از ۵۵ هزار و ۵۰۰ کامنت نیز در صفحه ی او گذاشتند. این جدا از هزار و ۷۰۰ پیام خصوصی است که برای وی ارسال شده است.

بسیاری از کاربران فیس بوک در پای مطالب ظریف در صفحه شخصی اش دیدگاههای خود را در ارتباط با مسائل خارجی و حتی مسائل داخلی بیان می کنند و عده ای نیز با استقبال از حضور یک عضو موثر دولت تدبیر و امید در این شبکه اجتماعی از او می خواهند که دیگر اعضای دولت را نیز برای حضور در این شبکه اجتماعی جهت تعامل بیشتر با مردم ترغیب کنند و حتی برخی از کاربران به جدی یا شوخی از ظریف می پرسند که با توجه به فیلتر بودن فیس بوک در ایران او چگونه صفحه خود را به روز می کند؟!

وی که صفحه فیس بوکش را به کمک فرزندانش به روز می کند، در روزهای تعطیل حضور پررنگ تری در این شبکه اجتماعی دارد، به نحوی که در روز جمعه هفته گذشته سه مطلب در صفحه خود قرار داد که دو مورد آن به زبان فارسی و دیگری به زبان انگلیسی بود و از کاربران این شبکه اجتماعی خواست که نظرشان را درباره جنگ و اینکه آیا جنگ راهکار مناسبی برای حل موضوع سوریه است بیان کنند.

او در روز دوشنبه نیز چهار مطلب در فیس بوک خود گذاشت و در یکی از آنها اعلام کرد که در اینستاگرام حسابی ندارد و از کسانی که برای او پیام خصوصی ارسال کرده اند و هنوز نتوانسته جواب آنها را بدهد عذرخواهی و اعلام کرد که در توییتر نیز حساب دارد که در حال حاضر فعال نیست و به زبان انگلیسی در آن مطلب خواهد نوشت.

او دو هفته پیش نیز سخنرانی مهم و تاریخی خود در نهم مرداد ۱۳۸۵ در شورای امنیت سازمان ملل متحد در مخالفت با تصویب قطعنامه علیه ایران در این شورا را به دو زبان فارسی و انگلیسی در صفحه فیس بوکش گذاشت و جالب این است که بدانید در حال حاضر خبرگزاری های رسمی برخی از مطالب مهم و موضع گیری های جواد ظریف در ارتباط با تحوالات بین المللی را از طریق صفحه فیس بوکش منعکس می کنند.

حضور یک دیپلمات ایرانی باتجربه در صفحه فیس بوک آنقدر قابل توجه بود که روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز نیز در مقاله ای به این موضوع پرداخت.

از زمانی که به عنوان وزیر انتخاب شده است و حضور او در فیس بوک به یکی از موضوعات داغ تبدیل شده تلاش داشتم تا درفرصتی از او درباره حضورش در این شبکه اجتماعی بپرسم و بالاخره در روز یکشنبه بعد از پایان جلسه هیات دولت و در حالیکه محمد جواد ظریف به سرعت در حال ترک حیاط ساختمان سفید دولت بود از او پرسیدم که چه میزان کامنت هایی را که در صفحه فیس بوکش توسط کاربران گذاشته می شود را مطالعه می کند که او در پاسخ گفت: تا آنجا که می توانم سعی می کنم این نظرات را بخوانم.

وی در پاسخ به این سوال که این نظرات تا چه حد می تواند در تصمیم گیری های وی در عرصه دیپلماتیک کشور موثر باشد گفت: امیدوارم که تاثیر داشته باشد.

او که سعی داشت به این سوالات جواب محافظه کارانه ای بدهد در پاسخ به اینکه آیا به دیگر وزرا هم پیشنهاد می کنید که در این شبکه اجتماعی صفحه ای برای خود ایجاد کنند گفت: این موضوع به تصمیم خودشان بستگی دارد.

در آخر این گفت وگو فقط یک افسوس برای من باقی ماند که چرا فرصت نشد از وزیر بپرسم که با چه فیلترشکنی به فیس بوک می آیید، سوالی که خیلی از کاربران از او می پرسند.

یادداشت”تلخ " معاون اول در فیس بوک

در حال حاضر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز یکی از اعضای دولت تدبیر و امید است که از مدتها قبل در این شبکه اجتماعی فعال بوده و بعد از حضور در دولت نیز تاکنون دو مطلب در این شبکه اجتماعی قرار داده است.

معاون اول رئیس جمهور طی مطلبی در صفحه خود در فیسبوک با اشاره به دیدارهای خود با مدیرانی که به گفته وی طی ۸ سال اخیر به اجبار خانه نشین شده بودند، از آن به عنوان واقعیتی تلخ یاد کرد که کشور طی سال ها اخیر گرفتار آن شده بود.

یادداشت اسحاق جهانگیری که با عنوان اتاق فکر منتشر شده به این شرح است:

در این روزها با حدود چهل تن از مدیرانی که در نهاد و دفتر رئیس جمهور توسط دولت نهم و دهم بیکار شده اند دیدار داشتم. در میان اینها افراد شایسته و باتجربه ای بودند که با دریغ و افسوس طی این سالها خانه نشین و یا به گوشه ای رانده شده بودند. تعدادی از آنها که با حکم دیوان عدالت توانسته بودند به کار بازگردند در محیط کار مهجور واقع شده و در نهایت به همه آنها یک اتاق اختصاص داده بودند که به شوخی به آن «اتاق فکر» می گفتند.

آنطور که گفته شد سهم هرکدام از این اتاق، در حد نیم متر مربع بوده و به ناچار به نوبت در این اتاق حضور به هم می رساندند بدون اینکه کاری داشته باشند یا از فکر آنها کسی استفاده ای کند و یا سفارش کاری به آنها داده شود. در این میان داستان از کار برکنار شدنشان هم شنیدنی بود؛ از جمله یکی از آنها که در دولت آقای خاتمی دبیر کمیسیون مهمی بود تعریف می کرد که ابتدای دولت نهم یک نفر را از بیرون برای تعمیر تلفن های نهاد آوردند اینجا، ولی بچه های فنی زیر بار او نرفتند و قبولش نکردند. بعد از مدت کوتاهی ایشان را به جای من به عنوان دبیر کمیسیونی که اعضایش معاونین چند وزارتخانه مهم بودند معرفی کردند. از آن به بعد من هم به ناچار به «اتاق» فکر منتقل شدم.(خنده حضار)!

این داستان نیست، از جمله واقعیت های تلخی است که میهن عزیز ما طی این سال ها گرفتارش بوده است، اتفاقا فرد برکنار شده را من به خوبی می شناسم. هنگام تحصیل در دانشگاه پیش نماز ما بود و به راستی و درستی شهره است. با خود گفتم بر او که چنین رفته باشد؛ وای به حال دیگران…