ملت ایران:دیروز وزارتخانه ها روز متفاوتی را تجربه کردند. دید وبازدیدها رونق داشت و گعده ها در راهروها و اتاق های وزارتخانه ها بیش از سالن جلسات و همایش ها رونق داشت.

هر چند دیروز اولین روز کاری وزرا، پس از اعلام نظر مجلس محسوب می شد اما برخی از وزرا نه فقط روز جمعه که حتی روز پنجشنبه، پیش از اعلام رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در وزارتخانه ها حضور یافته و در جریان اوضاع کاری قرار گرفته بودند. در این میان تلخ و شیرینی هایی برای روایت وجود دارد. برخی بدون استقبال آمدند و برخی بدون بدرقه رفتند.

وزارت نفت

زنگنه به گفته کارکنان وزارت نفت، حتی روز پنجشنبه نیز سرکشی به وزارت نفت داشته است، دیروز در اولین روز رسمی کاری خود ساعت هفت و سی دقیقه در دفتر حاضر شده است و شاید بتوان وی را اولین وزیری دانست که به فاصله ۴۵ دقیقه از ورودش به دفتر کار حکمی را صادر کرده است. زنگنه مدیرکل دفتر وزارتی را تغییر داد.

منصور معظمی را به عنوان سرپرست معاونت امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت و در سومین حکم صادره نیز مهندس محسن پاک نژاد را به سمت سرپرست اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی منصوب کرد. صدور اولین حکم از سوی وزیر جدید آن هم در ساعت ۸:۱۵ موضوع صحبت بسیاری از کارکنان نفت در راهروها بود.

وزارت نیرو

حمید چیت چیان وزیر نیرو راس ساعت هشت در وزارتخانه نیرو حاضر شد. مجید نامجو که از ساعتی قبل وارد وزارتخانه شده بود از وی استقبال کرد و دفتر وزارت را شخصا به حمید چیت چیان تحویل داد. حمید چیت چیان هر چند تا قبل از ظهر دیروز هیچ حکمی را به امضا نرساند اما با کارکنان این وزارتخانه دیدار کرد و از اهداف تعیین شده سخن گفت. نامجو پس از حضور چیت چیان در وزارتخانه با بدرقه وی، نه در کسوت وزیر نیرو که با عنوان وزیر سابق نیرو این وزارتخانه را ترک کرد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی راس ساعت ۸:۳۰ در وزارت امور اقتصادی حضور یافت. وی در غیاب حسینی، وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی توسط معاونان و کارکنان این وزارتخانه مورد استقبال قرار گرفت. طیب نیا پیش از ظهر دیروز جلسه ای نیز با شورای معاونان وزارت نیرو برگزار کرد و از وضعیت این وزارتخانه مطلع شد و اهداف تعیین شده را به همکاران تازه اش اعلام کرد.

وزارت مسکن وشهرسازی

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ساعت ۸ صبح در حالی وارد وزارتخانه تحت تصدی اش شد که علی نیکزاد وزیر سابق همچنان در وزارتخانه حضور داشت. وی از آخوندی استقبال کرد و جلسه ای نیز با حضور وی و معاونان تشکیل داد. در این جلسه نیکزاد از وضعیت کارهای صورت گرفته در حوزه راه و شهرسازی گزارش داد و کارها و اولویت های مطرح را تشریح کرد. آخوندی نیز اعلام کرده است قصد دارد برای پیشبرد اهداف از مدیران شایسته و کارآمد استفاده کند.

وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی

عقربه های ساعت به ۱۴ نزدیک می شد اما هنوز وزیر جدید کار، رفاه و امور اجتماعی در این وزارتخانه حضور نیافته بود. می گفتند وزیر سابق نیز به این وزارتخانه نیامده و در کل نیمروز دیروز روز بدون وزیر این وزارتخانه مهم تلقی می شود.

بر اساس گفته های کارکنان و اعضای روابط عمومی، اولین جلسه کاری علی ربیعی برای بعداز ظهر برنامه ریزی شده بود. این جلسه مقرر بود با حضور معاونان وزارتخانه برگزار شود.

وزارت جهادکشاورزی

علی ربیعی تنها وزیری نبود که روز گذشته در اولین ساعات روز، دفتر خود را خالی نگه داشت. محمود حجتی نیز به گفته کارکنان این وزارتخانه تا ظهر دیروز در دفتر خود حاضر نشد. البته یکی از کارکنان روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی از برگزاری جلسه ای توسط حجتی در اولین روز کاری اش خبر داد اما از مفاد جلسه اطلاعی نداشت. محمود حجتی مانند بیژن زنگنه و عباس آخوندی پیش از این در وزارتخانه خود سابقه وزارت دارد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت

اولین روز کاری محمدرضانعمت زاده وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در حالی آغاز شد که تمامی تلفن های این وزارتخانه به دلیل اشکال فنی یا دلایل دیگری که معلوم نشد، قطع بود. تلفن خانه این وزارتخانه از تمامی تماس گیرندگان می خواست فردا نسبت به پیگیری کارهای خود اقدام کنند. وی در ساعات اولیه روز وارد وزارتخانه شد و مورد استقبال جمعی از معاونان ومدیران کل قرار گرفت.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

محمود واعظی وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به گفته کارکنان این وزارتخانه در اولین ساعات صبح در دفتر کار خود حاضر شد.

روابط عمومی اعلام کم و کیف جلسات کاری وی را به دفتر وزارتی محول کرد اما کارکنان دفتر وزارتی نیز حاضر نشدند درباره اولین روز کاری آقای واعظی توضیح خاصی ارائه کنند و تاکید کردند که نمی توانند از جزئیات کاری وی اطلاعی در اختیار خبرنگاران قرار دهند.