محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از انتصاب به این سمت به سؤالاتی درباره اینکه آیا در ساختار کنونی وزارت امور خارجه تغییری ایجاد می کند، برنامه هایش، تغییرات در وزارت خارجه، مقصد سفرهای خارجی اش و… پاسخ داد.

وی در این گفت وگو عنوان کرد که به کسانی که بدون توان کارشناسی و تنها با ملاحظات سیاسی به این وزارتخانه وارد شده اند، تعهدی ندارد و افزود: سیاست خارجی حوزه آزمون و خطا نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه هنوز درباره سمت های وزارت امور خارجه تصمیمی نگرفته ام از تغییرات در معاونت های کنونی این وزارتخانه خبر داد و خاطرنشان کرد: برخی از دوستان معاونین وقت رفتن شان به ماموریت است، باید از برخی دوستان دیگر در سمت های دیگر استفاده شود و برخی نیز در شورای معاونین باقی خواهند ماند.

وزیر خارجه دولت یازدهم درباره سفرهای خارجی اش نیز گفت: سفر فی النفسه هدف نیست و من نیز سفر را به عنوان هدف سیاست خارجی دنبال نخواهم کرد.

او پنجشنبه ۲۴ مرداد ماه در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت یازدهم با کسب ۲۳۲ رای از ۲۸۱ رای مأخوذه به عنوان یازدهمین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

ظریف ۵۴ ساله که امروز(شنبه) به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم بر کرسی وزارت امور خارجه تکیه می زند، در این گفت وگو اظهار داشت: امروز با حضور آقای صالحی، برادر بسیار عزیزم به وزارت امور خارجه خواهم رفت و بعد از اینکه با ایشان و معاونان این وزارتخانه جلسه برگزار کردم، کارم را شروع خواهم کرد. آقای صالحی هم به سلامتی به سازمان انرژی اتمی تشریف می برند و برای ایشان در این سمت آرزوی موفقیت می کنم.

* ساختار کنونی خوب است / موضوعات اقتصادی مورد توجه قرار گیرد

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ساختار وزارت امور خارجه را تغییر خواهید داد یا همان ساختار قبلی ادامه می یابد؟ با بیان اینکه در حال حاضر در مرحله بررسی هستم، یادآور شد: فکر نمی کنم ساختار وزارت امور خارجه که توسط آقای صالحی تغییر داده شد، تغییر یابد. ظاهر امر این است که ساختار خوبی می باشد، البته نیاز است که به موضوعات اقتصادی توجه بیشتری شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم با بیان اینکه اصراری ندارم و نیاز هم نمی بینم که توجه به یک موضوع از طریق ایجاد ساختار شکل گیرد، گفت: معتقدم که روش های متعددی وجود دارد که یک موضوع را در دستور کار سیاست خارجی وارد کرد.

*برنامه ام را خودم تنظیم کردم و به آن متعهدم

ظریف درباره برنامه هایش برای وزارت امور خارجه با بیان اینکه برنامه ام را به مجلس ارائه دادم و در رسانه ها نیز منتشر شد، خاطرنشان کرد: من به برنامه ای که ارائه دادم و خودم تنظیم کردم و بر اساس دیدگاه کارشناسی خودم است، متعهدم. امیدوارم با کمک همکاران وزارت خارجه و پیدا کردن بهترین روش ها بتوانیم موفق به اجرای این برنامه که در راستای اهداف عالیه نظام نیز هست، شویم و در این مسیر حرکت کنیم و با برنامه و هدف گذاری و تائید جایگاه واقعی ایران که به اعتقاد من جایگاه بسیار بالایی در شرایط کنونی بین المللی است، وضعیت معیشتی مردم را در شرایط کنونی بین المللی بهبود ببخشیم.

* کار با کارشناسان وزارت خارجه / به کسانی که بدون توان کارشناسی و براساس ملاحظات سیاسی آمده اند، تعهد ندارم

ظریف در پاسخ به این پرسش که شما در خصوص انتصاب های خارج از بدنه کارشناسی وزارت امور خارجه و به توصیه این و آن چه تصمیمی خواهید گرفت؟ تصریح کرد: من متعهدم که با کارشناسان وزارت امور خارجه کار کنم و حتما از وجود افراد متعهد و متخصص که در هر دوره ای به وزارت خارجه آمده اند و توان کار دارند در این وزارتخانه و در بهترین جا استفاده خواهم کرد، ولی هیچ تعهدی نسبت به کسانی که بدون توان کارشناسی و بر اساس ملاحظات سیاسی آمده اند، احساس نمی کنم.

وی با یادآوری این نکته که نمی دانم این افراد چه کسانی هستند، خاطرنشان کرد: باید وارد وزارت خارجه شوم و این موارد را بررسی کنم.

وزیر خارجه دولت یازدهم اضافه کرد: شرایط کشور به گونه ای نیست که تحمل افرادی را که بدون توان کارشناسی و بر اساس ملاحظات سیاسی وارد شده باشند، داشته باشد.

وی حوزه سیاست خارجی را حوزه آزمون و خطا ندانست و گفت: من آمادگی نخواهم داشت برای کسانی که بخواهند در حوزه سیاست خارجی با هزینه ملت آزمون و خطا کنند، فرصت فراهم کنم.

*سفر را به عنوان هدف سیاست خارجی دنبال نخواهم کرد

ظریف در خصوص تماس تلفنی گیدو وستروله همتای آلمانی اش و دعوت به عمل آمده از وی برای سفر به آلمان و در پاسخ به این پرسش که مقصد اولین سفرهای خارجی وزیر امور خارجه کجاست؟ با بیان اینکه هنوز به وزارت خارجه نرفته ام تا از نزدیک در جریان برنامه ها قرار بگیرم، خاطرنشان کرد: یک سری اجلاس های بین المللی از جمله نشست مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین نشست سران سازمان شانگهای در بیشکک قرقیزستان در برنامه قرار دارد و انجام این سفرها به معنای رفتن به غرب یا شرق نیست؛ چرا که این اجلاس ها بین المللی است و محل آن موضوعیت ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که حتما یکی از اولویت های ما گسترش روابط با همسایگان است، به مسائل منطقه از جمله تحولات اخیر در مصر اشاره کرد و گفت: وضعیت در مصر چه به لحاظ سیاسی و چه انسانی نگرانی جدی برای جمهوری اسلامی ایجاد می کند و نیاز است در این زمینه ها کار صورت گیرد.

ظریف با اشاره به دعوت های به عمل آمده از سوی وزرای خارجه آلمان، سوئد و ترکیه از وی برای سفر به این کشورها خاطرنشان کرد: انجام این سفرها بستگی به برنامه ریزی دارد و اولویت های سیاست خارجی ما کاملا مشخص است و بر اساس اولویت ها اقدام می کنیم.

وزیر امور خارجه در عین حال خاطرنشان کرد: سفر تنها نشانه اولویت داشتن یک حوزه نیست، بلکه مجموعه ای از شرایط فراهم می شود تا یک سفر صورت گیرد. مهم این است که وزارت امور خارجه با برنامه و هدف کارش را پیش ببرد و سفرها بخشی از برنامه و روش برای رسیدن به یک هدف هستند.

وی گفت: سفر فی النفسه هدف نیست و من نیز سفر را به عنوان هدف سیاست خارجی دنبال نخواهم کرد.

*تغییر در معاونت های وزارت امور خارجه / برخی از معاونان وقت رفتنشان به ماموریت است

ظریف در پاسخ به این سؤال که آیا در معاونت های وزارت امور خارجه تغییراتی صورت خواهید داد؟ پاسخ داد: حتما تغییراتی صورت خواهد گرفت. وزارت امور خارجه وزارتی چرخشی است. من خودم چندین سال در یک معاونت مشغول به فعالیت بودم ولی معمولا بقیه همکاران بیشتر از دو تا ۳ سال در یک معاونت فعالیت نکرده اند، چون بعد از یک دوره معاونت، فرصت برای انجام ماموریت است.

وی با بیان اینکه هر سال در فصل تابستان مسئولان و کارشناسان ۵۰ سفارتخانه و کنسولگری ایران در خارج از کشور جابه جا می شوند، خاطرنشان کرد: سفارتخانه ها و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور باید توسط مدیران داخل وزارت خارجه پر شود و چرخش در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچون سایر نقاط دنیا، قسمتی از کار است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در حال حاضر پایان ماموریت سفرا و رؤسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور با تغییر دولت همزمان شده است، گفت: برخی از دوستان معاونین وقت رفتن شان به ماموریت است، باید از برخی دوستان دیگر در سمت های دیگر استفاده شود و برخی نیز در شورای معاونین باقی خواهند ماند.

وی درباره اینکه آیا تغییری در سمت های کنونی در وزارت خارجه خواهید داد؟ گفت: هنوز راجع به هیچ یک از سمت های وزارت خارجه تصمیم نگرفته ام و آنچه که قبلا درباره معاونت ها گفتم به عنوان اصلی کلی بود که هر وزیری می آید چنین اتفاقی می افتد و من هم مثل بقیه دوستان این کار را خواهم کرد.

*خانه را براساس چیدمان خود سامان می دهم

وی در خصوص اینکه آیا در هفته جاری نشست خبری با خبرنگاران خواهد داشت؟ نیز ابراز امیدواری کرد این کار با برنامه ریزی صورت گیرد و در عین حال یادآور شد: این موضوع بستگی به آن دارد که با چه سرعتی بتوانم خانه را سامان دهم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه البته نمی گویم خانه نابسامان است، یادآور شد: ولی خانه را بر اساس چیدمان خود سامان می دهم تا بر اساس آن بتوانم وارد گفت وگو و کارهای جدی تر با دوستان رسانه ای شوم.

ظریف با ذکر این نکته که در زمانی که در مسئولیت بودم همواره به رسانه ها توجه ویژه داشتم، خاطرنشان کرد: الان که به مسولیت برمی گردم خودم را مقابل رسانه ها که یکی از ارکان اصلی مردم سالاری هستند، پاسخگو می دانم.

به گزارش خبرگزاری فارس، ظریف ۵۴ ساله ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۲ در مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس دولت یازدهم به عنوان وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت امور خارجه به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

جلسه بررسی صلاحیت محمدجواد ظریف به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه بعدازظهر سه شنبه(۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۲) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. ۲ نماینده به عنوان مخالف و ۴ نفر نیز به عنوان موافق ظریف برای تصدی این پست، در صحن علنی مجلس به ایراد سخنرانی پرداختند.

پس از آن ظریف پشت تریبون مجلس قرار گرفت و به تشریح برنامه ها و پاسخ به مخالفان پرداخت و با بیان اینکه طالب این مسئولیت نبوده و تلاش فراوانی کرده که رئیس جمهور را متقاعد کند که این وظیفه را بر عهده اش قرار ندهد، اعلام کرد که دولت اعتدال با اقتدار حقوق مسلم مردم ایران از جمله حق هسته ای را پیگیری می کند.

ظریف عنوان کرد: من نه با اتوبوس، که تاکنون بعد از ۲۵ سال یک نفر را از اقوام، خویشان و دوستان وارد وزارت خارجه نکرده ام و با کارشناسان خدوم وزارت خارجه همواره کار کرده ام.

وی در پاسخ به برخی مطالب مطرح شده گفت: گرچه دولت نهم علی رغم نظر بزرگان نظام بنده را در ۴۷ سالگی خانه نشین کرد و علی رغم اینکه حتی تدریس کتاب درسی نوشته شده توسط خودم را به دانشجویانم می سپارم و نه به خودم و علی رغم اینکه از چندین دانشگاه معتبر پیشنهاد تدریس دارم؛ ولی با کمال افتخار بیان می کنم که در شش سال گذشته فقط در ایران مانده ام و یک لحظه فکر خروج از ایران را نداشته ام.

ظریف افزود: اینجانب برای تعامل مستمر با مجلس در صورتی که به من رای اعتماد بدهید و سایر دستگاه های ذیربط برای تولید این فهم مشترک آمادگی دارم و از ظرفیت مجلس در دیپلماسی هدفمند پارلمانی استفاده می کنم. در این صورت حتما با صداقت با شما برخورد خواهم کرد.

محمدجواد ظریف متولد ۱۳۳۸ تهران، دارنده مدرک دکترای مطالعات بین المللی از دانشگاه دنور آمریکا و دانش آموخته دبستان و دبیرستان علوی تهران است.

معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۹۰، دستیار ارشد وزیر خارجه در سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶، معاون حقوقی و بین المللی وزارت خارجه در سال های ۱۳۷۱ تا ۱۳۸، سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل در سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۱، مشاور وزیر امور خارجه در سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸، مشاور سیاسی، رایزن و کاردار نمایندگی ایران در سازمان ملل در سال های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۷ و مشاور سرکنسولگری ایران در سانفرانسیسکو در سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ از جمله سمت های این دیپلمات باسابقه است.

ساختمان وزارت امور خارجه ایران واقع در میدان مشق سابق پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیش از ظریف شاهد حضور ۱۰ وزیر بوده است.

کریم سنجابی(بهمن ۱۳۵۷ تا فروردین ۱۳۵۸)
ابراهیم یزدی(فروردین ۱۳۵۸ تا آبان ۱۳۵۸)
ابوالحسن بنی صدر(آبان ۱۳۵۸ تا آذر ۱۳۵۸)
صادق قطب زاده(آذر ۱۳۵۸ تا مرداد ۱۳۵۹)
محمدعلی رجایی(اسفند ۱۳۵۹ تا مرداد ۱۳۶۰)
میرحسین موسوی(مرداد ۱۳۶۰ تا آذر ۱۳۶۰)
علی اکبر ولایتی(آذر ۱۳۶۰ تا مرداد ۱۳۷۶)
سید کمال خرازی(مرداد ۱۳۷۶ تا مرداد ۱۳۸۴)
منوچهر متکی(مرداد ۱۳۸۴ تا آذر ۱۳۸۹)
علی اکبر صالحی(بهمن ۱۳۸۹ تا مرداد ۱۳۹۲)