عصر ایران نوشت:

هنوز جزییات دقیقی از مفاد مذاکرات ایران با اعضای گروه ۱ + ۵ در استانبول ترکیه انتشار نیافته و تنها مقامات شرکت کننده در این گفتگوها بر مثبت بودن این گفتگوها و توافق بر سر ادامه آن در بغداد سخن گفته اند.

با وجودی که در ۳ خرداد ماه سال جاری بار دیگر دیپلمات های ایرانی و اعضای گروه ۱ + ۵ در شهر بغداد دور یک میز جمع می شوند، عطش رسانه ها برای اطلاع از جزییات نشست استانبول و گفتگوها و توافقات مطرح شده در آن همچنان ادامه دارد و حتی گفت و گوهای غیر رسمی دو طرف نیز مورد علاقه رسانه هاست.

روزنامه آمریکایی کانزاس استار به نقل از یک دیپلمات اروپایی که نخواسته نامش فاش شود نوشت که در میهمانی شام کنسولگری ایران که در روز ۱۳ آوریل برگزار شد سعید جلیلی و کاترین اشتون نمایندگان عالی ایران و اتحادیه اروپا در گفتگوهای ۱ + ۵ با ایران شرکت داشتند.

این روزنامه به نقل از این دیپلمات اروپایی می نویسد که در دیدار ۳ ساعته جلیلی و اشتون در میهمانی شام تنها موضوعی که مورد گفتگو نبود مساله هسته ای ایران بود و جلیلی و اشتون ترجیح دادند درباره زادگاه خود، مذهب، بهار عربی، دموکراسی و نقش زنان گفتگو کنند.

کانزاس استار می نویسد: جلیلی و اشتون ترجیح دادند یک روز پس از مذاکرات نفس گیر و جدی استانبول بر سر یکی از بحثبرانگیز ترین پرونده های بین المللی، در این میهمانی شام اصلا به مساله هسته ای نپردازند.

منبع: تابناک