ملت ایران: فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور در حال بررسی استفاده از گزینه نیروی نظامی در سوریه بوده و پنتاگون نیز چندین سناریو برای مداخله نظامی احتمالی آمریکا آماده کرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از راشاتودی، ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، اعلام کرد که دولت اوباما در حال بررسی گزینه نظامی استفاده از زور علیه دولت بشار اسد در سوریه است. وی گفت: مسأله استفاده از حملات نظامی در حال بررسی در سازمان های مختلف ما است.

دمپسی ۶۱ ساله بالاترین مقام در ارتش آمریکا است که برای دور دوم به عنوان رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح از جانب اوباما معرفی شده است. وی در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا در روز پنج شنبه که به عنوان بخشی از فرآیند تأیید رسمی وی برگزار شد، به صورت خلاصه وار درباره بحران سوریه نیز سخن گفت. ماه گذشته، دولت اوباما ادعا کرد که نیروهای ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده اند. بن رودز، معاون ارتباطات استراتژیک مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، گفت: جامعه اطلاعاتی آمریکا تخمین می زند که بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفر بر اثر حملات شیمیایی در سوریه کشته شده اند.

اوباما قبلا اعلام کرده بود که استفاده از تسلیحات شیمیایی به معنای عبور از خط قرمز بوده و احتمالا منجر به دخالت آمریکا خواهد شد. رودز در ادامه سخنان خود افزود: زمانی که کاخ سفید نتیجه می گیرد اسد از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است هم مخالفین سیاسی و هم مخالفین نظامی وی از کمک های آمریکا بهره مند خواهند شد.

این در حالی است که ادعاهای کاخ سفید با واکنش های تندی مواجه شده است. وزیر خارجه سوریه سخنان وی را " کاروانی از دروغ ها " توصیف کرده و ویتالی چورکین، نمانده روسیه در سازمان ملل، نیز مدارکی به سازمان ملل ارائه کرد که نشان می دادند مخالفین سوری از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده اند.