ملت ایران: در آستانه آغاز به کار رسمی دولت جدید در ایران و در شرایطی که نخست وزیر رژیم اسرائیل، بار دیگر به اظهارات جنگ طلبانه خود درباره ایران شدت بخشیده، شماری از مقامات سابق آمریکایی با فرستادن نامه ای برای باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور، خواستار آن شده اند که دولت آمریکا با دولت جدید وارد گفت و گو شود.

به گزارش تابناک، در شرایطی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل و همراهان جنگ طلب آمریکایی وی خواستار تشدید فشارهای آمریکا بر ایران هستند، شماری از مقامات بلندپایه سابق آمریکایی از اوباما خواسته اند در قبال دولت جدید ایران، روند دیپلماسی در پیش بگیرد. خبرگزاری فرانسه می نویسد: در نامه این افراد آمده، انتخاب شخصی میانه رو چون حسن روحانی، «یک فرصت بالقوه بزرگ» را برای گفت و گوی ایران و آمریکا پدید آورده است.

در این نامه همچنین آمده است: «ما قویاً دولت شما را تشویق می کنیم که فرصت را غنیمت شمرده و با روی کار آمدن حسن روحانی، گفت و گوهای دوجانبه و چندجانبه جدیدی را با ایران در پیش بگیرد و همچنین از انجام هر گونه اقدام تحریک آمیز که سبب محدود شدن پنجره فرصت برای در پیش گرفتن سیاستی میانه رو تر در قبال ایران شود، خودداری کند».

این مقامات سابق آمریکایی همچنین از اوباما خواسته اند تحریم ها را صرفاً به مانند یک ابزار در نظر بگیرد که با استفاده از آن، روند امتیازگیری دیپلماتیک را به پیش ببرد. از جمله ۲۹ نفری که این نامه را امضا کرده اند، می توان به توماس پیکرینگ، دیپلمات بازنشسته که زمانی نماینده آمریکا در سازمان ملل بود آنه ماری اسلا تر که به عنوان دستیار ارشد هیلاری کلینتون خدمت می کرد و لری ویکلسون، رئیس دفتر کالین پاول، وزیر خارجه اسبق آمریکا اشاره کرد.

خبرگزاری فرانسه اشاره می کند، به جز این ۲۹ نفر، چارلز دنت جمهوری خواه و دیوید پرایس دمکرات، دو تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، از اوباما خواسته اند از «همه ابزارهای دیپلماتیک» در قبال رئیس جمهور جدید ایران بهره گیرد.

گفتنی است، این دو تن تاکنون توانسته اند ۵۹ نفر دیگر از اعضای مجلس نمایندگان را نیز با خود همراه سازند که دوازده تن از آن ها جمهوری خواه هستند. در نامه ای که به امضای این افراد رسیده آمده، هرچند قدرت رئیس جمهور در ایران دارای محدودیت است، امتحان نکردن دولت جدید، اشتباه است. این افراد نیز همچون ۲۹ مقام سابق هشدار می دهند دولت اوباما کارهایی نکند که زمینه تضعیف موضع روحانی را به دنبال داشته باشد.