مصرف ویتامین D خطر مرگ بر اثر کرونا را به نصف می‌رساند.بر اساس یک پژوهش جدید که به تازگی به انجام رسیده است، بیماران مبتلا به کرونا که به اندازه کافی ویتامین دی (D) مصرف کنند، خطر مرگ آن‌ها به میزان ۵۲ درصد به نسبت افرادی که از کمبود این ویتامین رنج می‌برند، کمتر خواهد بود.مصرف ویتامینD نقشی حیاتی در تقویت سیستم ایمنی بدن بازی می‌کند و ممکن است با التهابات مبارزه کند. نرخ کمبود مصرف ویتامینD در برخی از گروه‌های مشابهی که به شدت ازویروس کرونا آسیب دیده اند، نیز بالاست.

 

از آنجایی که کمبود ویتامین دی در میان افرادی که به بیماری‌های دیگر مبتلا هستند، شایع است و همین مسأله خطر ویروس کرونا را بالا می‌برد، به همین خاطر نمی‌توان به طور دقیق اعلام کرد جان چه تعداد افراد را می‌توان با دُز (مقدار) روزانه مشخصی از ویتامین دی نجات داد.

 

5f064f272e515_5f064f272e517

 

پیشگیری از کمبود ویتامین دی  به سلامت کمک می‌کند و برخی محققان می‌گویند در صورت ابتلا به ویروس  کرونا، کمبود ویتامین دی ممکن است تاثیر منفی بر شدت بیماری بگذارد. البته عوامل خطرساز دیگر مثل بیماری‌های قلبی که در بیماران مبتلا به کرونای شدید دیده می‌شود مانع می‌شود که درباره این تاثیر ویتامین دی نتیجه قطعی گرفت.

محققان فرانسوی و اسپانیایی در حال تحقیقات بالینی هستند تا از تاثیر احتمالی ویتامین دی بر بیماران کرونا مطلع شوند.

 

پرفسور جون رودز، استاد بازنشسته دانشگاه می‌گوید ویتامین دی اثر ضد التهابی دارد و تحقیقاتی هستند که می‌گویند شاید این ویتامین پاسخ ایمنی به ویروس کرونا را کاهش دهد. این به بیماران بسیار بدحالی مربوط می‌شود که آسیب شدید ریه‌شان ناشی از واکنش بسیار شدید سیستم ایمنی است که به آن "طوفان سایتوکین" می‌گویند. در هر حال هنوز به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.