معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز، اظهار کرد: 23درصد از افراد جامعه، قندخون بالاتر از حد طبیعی داشته و 37درصد نیز دارای کلسترول بالای حد طبیعی می‌باشند و همچنین تعداد 250هزار نفر نیز در استان مبتلا به دیابت هستند که بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در 10 سال آینده دو برابر خواهد شد که در واقع "سونامی دیابت" است.

 جعفر صادق‌تبریزی در آیین اختتامیه دومین مسابقه کارتون کشوری "بهبود شیوه‌ی زندگی با موضوع کنترل عوامل خطر" ضمن تبریک سال‌روز ولادت حضرت علی(ع) اظهار کرد: به علت بحث عوامل خطر که در جامعه، سلامتی و زندگی مردم را تهدید می‌کند، تصمیم بر آن شد تا از زبان نافذ هنر برای القای پیام‌های سلامتی در جامعه استفاده کنیم.

وی افزود: در جامعه و زندگی افراد بیشترین عاملی که سلامتی را به مخاطره می‌اندازد، تغذیه و رفتارهای تغذیه‌ای غلط می‌باشد؛ از این رو این رفتارهای غلط سلامتی را تهدید کرده و باعث مرگ و میر زودهنگام افراد می‌شود.

وی با ابراز تاسف از آمار عواملی که سلامتی را به خطر می‌اندازند، گفت: در جامعه ما، 16درصد افراد سیگار و قلیان مصرف می‌کنند، 78درصد از افراد فعالیت فیزیکی کافی نداشته و دچار کم‌تحرکی می‌باشند و همچنین جامعه ما سه برابر استانداردهای جهانی نمک، و دو ونیم برابر استانداردهای جهانی روغن مصرف می‌کنند.

این مسئول، با اشاره به اینکه در جامعه ما مصرف شکر سه برابر استاندارد جهانی است، گفت: بر اساس رفتارهای غلط تغذیه‌ای و همچنین استفاده بیش از حد شکر و در پی آن کم‌تحرکی از جمله عواملی است که درصد ابتلا به دیابت و مرگ‌ومیر بر اثر آن را در جامعه ما نسبت به جوامع دیگر بیشتر کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ما مردمی نشسته هستیم، اظهار کرد: شاید بتوان گفت جامعه ما در استرس، مقام اول را در دنیا داشته باشد؛ چراکه اکثر افراد جامعه از صبح تا به شب را در استرس و نگرانی گذرانده و آرامش درونی ندارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اذعان کرد: بیماری دیابت عوارضی قلبی، عصبی، مغزی و.. به دنبال دارد که برای سلامتی بسیار خطرناک می‌باشد و همچنین در استان ما نیز سالانه 600 نفر به علت بیماری دیابت جان خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه جامعه ما از لحاظ مرگ و میر به علت دیابت در رتبه‌ی بالایی قرار دارد، گفت: 50درصد از کودکان در سنین مدرسه و همچنین 65درصد از زنان و 52درصد از مردان جامعه ما دارای اضافه وزن یا چاقی می‌باشند که این موارد نشان‌دهنده‌ی رفتارهای غلط تغذیه‌ای و همچنین کم‌تحرکی در زندگی افراد می‌باشد.

وی بیان کرد: اولین راه برای حفظ سلامتی، اصلاح شیوه‌ی زندگی، افزایش تحرک و.. می‌باشد و همچنین اگر هر ایرانی، 10 درصد از وزن خود را کم کرده و هر روز 30 دقیقه پیاده‌روی کند، به مدت 11 سال از ابتلا به بیماری دیابت می‌تواند پیشگیری کند

تبریزی بیان کرد: پیشگیری از ابتلا به بیماری، کاملا در اختیار خود فرد بوده و تمامی افراد می‌توانند با بهبود سبک زندگی، ورزش، رعایت تغذیه سالم و همچنین کنترل افکار منفی و استرس، سلامتی خود را تضمین کنند.

وی با ارائه یک عنوان پیشنهادی، خواستار شد تا مسابقه کارتن کشوری سال بعد با عنوان "مدیریت استرس و کنترل خشم" نام‌گذاری شود؛ به بیان وی این موضوع معضل جامعه ما بوده و به‌شدت بر روی سلامتی و زندگی افراد تاثیرگذار است.