دروغگویی به عادت همیشگی این افراد تبدیل شده، به راحتی دروغ تحویل ما می‌دهند و به نوعی بیماری دروغگویی مبتلا شده‌اند. گاهی این افراد دروغگو به ما چندان نزدیک نیستند و با شناخت از آنها می‌توانیم به راحتی رابطه خود را با آنها قطع کنیم اما گاهی شرایط پیچیده‌تر است. اگر دروغگو دوست صمیمی و نزدیک ما یا برادر و یا حتی بدتر، همسر ما باشد، آن وقت چه باید بکنیم؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا ریشه‌ها، عوامل و راهکارهای برخورد با یک فرد دروغگو را مرور کنیم.

چرا دروغ می‌گویند؟

دروغگویی هم مثل دیگر پدیده‌های اخلاق انسانی یک موضوع چندوجهی و با دلایل مختلف و گوناگون است. مجموعه‌ای از دلایل خانوادگی، تربیتی، اجتماعی و شخصیتی می‌تواند باعثبه‌وجود آمدن و تقویت دروغگویی در یک فرد بشود. وقتی می‌خواهید به دوست‌تان کمک کنید که این عادت بد را کنار بگذارد باید بدون قضاوت و پیش‌فرض‌های ذهنی علت این کار او را کشف کنید. قبل از این کار، نیت خود را خالص کنید و فقط به قصد اصلاح دوست‌تان این کار را بکنید.

تربیت خانوادگی: بچه‌ها در محیط خانه آن چیزی را یاد می‌گیرند که می‌بینند و نه آنگونه که بزرگ‌ترها می‌گویند و می‌خواهند. در بسیاری از خانواده‌ها دروغ‌های کوچک مثل «بگو بابا نیست» در وجود بچه‌ها نهادینه شده و قبح دروغ را به‌عنوان یک گناه بزرگ و رفتار ناهنجار اجتماعی از بین می‌برد.

احساس کمبود و ضعف شخصیت: بعضی از افراد اعتماد به نفس کافی ندارند و از یک احساس کمبود دائمی نسبت به اطرافیان رنج می‌برند. اینگونه افراد با ندیدن توانایی‌ها و داشته‌های خود و پررنگ‌تر دیدن ناتوانی‌ها و چیزهایی که ندارند رنج دائمی کمبود داشتن نسبت به دیگران را در وجود احساس می‌کنند. در چنین شرایطی گاه فرد از شخصیت واقعی خود فاصله گرفته و دچار نوعی توهم و زندگی‌خیالی خود ساخته می‌شود؛ یعنی در واقع فرد سعی می‌کند با ساختن یک من آرمانی در وجود خود کمبودها و نقص‌هایش را جبران کند. در این موقعیت است که فرد در برابر دیگران با دروغ و فریبکاری سعی می‌کند زندگی آرمانی خود را که حقیقی نبوده و خیالی بیش نیست به جای زندگی واقعی خود ارائه کند. این حالات در کسانی که بنیان مذهبی قوی نداشته باشند شدیدتر بروز می‌کند؛ برای مثال فردی که خانواده‌ای نامناسب داشته و همواره از مشکلات درون خانواده خود و برملا شدن آن بین دیگران نگران بوده، در رابطه‌های دوستی خود تعریف‌های خیالی و دروغین از روابط خانوادگی‌اش می‌کند و به دروغ شرایط خانواده خود را متفاوت از آنچه که هست نشان می‌دهد.

نیاز به جلب توجه: خیلی وقت‌ها کسی که دروغ می‌گوید دچار نوعی کمبود محبت و نیاز به جلب توجه است. فردی که کمبود توجه و محبت احساس می‌کند به هرگونه دروغی متوسل می‌شود تا توجه و محبت اطرافیان را جلب کند. چنین فردی ممکن است برای جلب محبت دیگران به دروغ خود را بیمار نشان دهد، یا در اتفاقاتی که درگیر آنها می‌شود بزرگنمایی کند.

ترس از تنبیه: گاهی اوقات اشتباهی از دوست یا همسر شما سرزده و او از ترس نوع مواجهه شما با آن اشتباه یا تنبیهی که در ازای آن برای او در نظر می‌گیرید دچار دروغگویی و اضطراب می‌شود. در چنین موقعیت‌هایی ترس از برخورد اطرافیان فرد را وادار به رفتار و گفتار دروغین می‌کند. مثلا ممکن است دوست شما در جریان امانت گرفتن اتومیبلتان خسارتی به آن وارد کرده باشد و از ترس عکس‌العمل نامناسب شما در قبال آن، خسارت‌زدن به اتومبیل شما را انکار کرده یا آن را پنهان کند.

ترس از دست دادن جایگاه و موقعیت: خیلی از افراد برای از دست ندادن موقعیت‌های شغلی یا حتی جایگاه عاطفی‌شان در دل اطرافیان، به دروغ متوسل می‌شوند. چنین افرادی با غفلت از اهمیت صداقت و راستی در رابطه با اطرافیان و نیز عزت که در دست خداست و به بندگان صادقش می‌بخشد با توسل به دروغ به‌دنبال حفظ جایگاه و موقعیت خود بر می‌آیند.

قطع رابطه نکنید

بگذارید همین اول یک چیز را مشخص کنیم. قطع رابطه کردن با کسی که دروغ می‌گوید، هر کسی که باشد از همکار و دوست و فامیل‌گرفته تا همسر‌تان، ساده‌ترین و پیش پا‌افتاده‌ترین راهی است که شما می‌توانید انتخاب کنید اما با‌ماندن و تلاش برای اصلاح کسی که دروغ می‌گوید نه تنها احساس خوب کمک به یک انسان دیگر را تجربه خواهید کرد بلکه از ثواب بزرگ نجات یک فرد از ورطه گناه و لغزش هم بهره‌مند خواهید شد. پس همانند باغبانی که در کنار درختی که کج‌شده چوب صافی را قرار می‌دهد، تکیه گاهی باشید برای کسی که در کنارش هستید تا او را از ورطه تاریک دروغگویی بیرون بیاورید.

باید چه کار کرد؟

به یاد داشته باشید دروغ گفتن عادتی است که به مرور و در مدت زمانی طولانی در وجود شخص ریشه کرده و شما برای کنترل‌کردن و مبارزه با آن باید با صبوری بسیار و طی زمانی نسبتا طولانی سعی کنید تا دروغگویی در فرد را از بین ببرید. استفاده از مشورت و راهنمایی یک روانشناس متبحر را هم در گزینه‌های پیش روی خود در نظر داشته باشید.

گفت وگو کنید

‌پیش‌از هرچیز شما باید با شخصی که دروغ می‌گوید صحبت کنید. این صحبت باید در زمانی مناسب و به صورت کاملا خصوصی و دوستانه باشد. به هیچ وجه سعی نکنید با گوشه و کنایه دروغگویی فرد را به رخ او بکشید. همه چیز را به جلسه گفت‌وگو با او موکول کنید.

در جلسه گفت‌وگو ابتدا از سابقه رابطه خوبتان با او صحبت و به او یادآوری کنید که رابطه با او چقدر برای شما اهمیت دارد و این گفت‌وگو هم برای مراقبت و حفظ این رابطه دوستانه یا خانوادگی است که بسیار برای شما ارزشمند است. در ادامه جلسه سعی کنید از توانایی‌ها و خوبی‌های شخصیتی و خُلقی او تعریف کنید.

پس از مراحل بالا به او بگویید که رفتارش در پنهان کردن بعضی رخدادها و صادق نبودن در بعضی از موارد شما را آزار داده و می‌ترسید که ادامه این وضع به رابطه شما با وی آسیب برساند. به وضوح سعی کنید از به‌کار بردن کلمه دروغ بپرهیزید و از کلماتی مانند «رفتار صادقانه»، «صداقت و راستی» و… استفاده کنید.

مواردی از رفتارهایی که طی آن به شما دروغ گفته را با رعایت همین اصل استفاده نکردن از واژه دروغ و دیگر کلمات تحریک‌کننده برای او ذکر کنید. در این مرحله لازم نیست همه موارد را بشمارید و کافی است پس از گفتن چند مورد، از جمله «و موارد دیگری که وجود داشته‌اند و حالا الان دیگر نیازی به ذکر آنها نیست» استفاده کنید. به او بگویید که هدف شما فقط کمک‌کردن به خود اوست. بگویید تا آخرین مرحله دور شدن از این عادت بد با او همراه هستید و او را تنها نمی‌گذارید.

حالا شما یکی از مهم‌ترین مراحل کار را انجام داده‌اید و از این به بعد ماجرا باید خودتان و از طریق تغییر‌دادن پاره‌ای از رفتارها و رعایت بعضی از نکات به طرف مقابل کمک کنید تا زودتر و راحت‌تر این عادت ناشایست خود را کنار بگذارد.

دروغ؛ دروازه بدی‌ها

در مواجهه با کسانی که به علت الگوگیری‌های غلط خانوادگی و اجتماعی قبح دروغ برای آنان شکسته شده شما باید با زبانی ملایم و منطقی از مضرات دروغ صحبت کنید. می‌توانید از این صحبت کنید که دروغ گناهی نابخشودنی از سوی خداست و از احادیثفراوانی که در مذمت دروغ داریم استفاده کنید. به‌عنوان مثال حضرت علی‌(ع) می‌فرمایند: راستگویی تو را نجات می‌دهد گرچه از این راستگویی بترسی و دروغ تو را نابود می‌کند اگرچه از آن خطری احساس نکنی.

از مشکلات دروغ گفتن بگویید و اینکه با گفتن هر دروغ فرد ناچار می‌شود برای محافظت از دروغ قبلی به دروغی دیگر متوسل شده و همینطور زنجیره دروغ‌ها ادامه پیدا می‌کند. از احساس نامناسب و اضطرابی بگویید که هر فرد هنگام دروغ گفتن تجربه می‌کند و احساس آرامش و آسایشی که صداقت و راستگویی برای فرد به همراه می‌آورد را یادآوری کنید.

فخرفروشی ممنوع

در مواجهه با کسی که به علت احساس کمبود و ضعف شخصیتی دروغ می‌گوید شما باید تا حد ممکن به فرد شخصیت داده و او را محترم بشمارید. در مسائل گوناگون با او مشورت و سعی کنید به او بفهمانید که برای نظرش احترام قائلید. اگر از لحاظ مالی وضعیت چندان مناسبی ندارد و در آن زمینه احساس کمبود دارد سعی کنید کمتر روی جریانات مادی تمرکز کنید و بیشتر روی توانایی‌های شخصیتی، معنویت، مهربانی و هرگونه توانایی فردی دیگری که از او سراغ دارید تمرکز و از آنها تعریف و تمجید کنید. اگر شما وضعیت برتری از لحاظ مالی، شخصی، علمی یا هر حوزه دیگری دارید تلاش کنید در برابر او متواضعانه‌تر رفتار کنید و کمتر به اینگونه مسائل بپردازید. مثلا اگر وضع مالی خوبی دارید و او از این جهت در شرایط ضعیف‌تری قرار دارد سعی کنید در برابر او کمتر پول خرج کنید و حتی بعضی اوقات از روی عمد اجازه بدهید او هزینه‌های مشترک را حساب کند.

خودتان را کنترل کنید

یکی از دلایل دروغگویی، ترس از دست‌دادن جایگاه و موقعیت و ترس از تنبیه است. شما می‌توانید در برخورد با کسی که احساس می‌کنید به این دلایل دروغ می‌گوید هم صراحتا و به صورت زبانی و هم به صورت عملی تاکید کنید که اهمیت صداقت و راستگویی برای شما بسیار بالاست و شما تلخی رفتار صادقانه را به شیرینی رفتار مزورانه و دروغین ترجیح می‌دهید. نمود عملی چنین ادعایی این است که شما در مسائل مختلف رفتار صادقانه فرد را تشویق کنید و از سرزنش‌کردن و سرکوفت‌زدن به فرد به جهت مسئله تلخی که مطرح کرده و تنبیه او بپرهیزید.

قابل اعتماد باشید

روبه‌رو شدن با کسی که به‌دلیل ترس از سوءاستفاده و عدم اعتماد دروغ می‌گوید چندان کار سختی نیست. کافی است شما شرایطی را به‌وجود بیاورید که فرد نسبت به شما گونه‌ای از احساس ایمنی و اعتماد را پیدا کند. خیلی از این افراد به‌دلیل حالت ناایمنی که نسبت به اطرافیان دارند در صحبت‌هایشان تا حد ممکن اطلاعات کمتر و غالبا غلط درباره خود می‌دهند. این رفتار به این دلیل است که آنها فکر می‌کنند ممکن است شما به آنها خیانت کنید و مثلا رازهای زندگی آنان را پیش کسی بازگو کنید یا از اطلاعاتی که به‌دست می‌آورید سوءاستفاده کنید. در چنین مواردی بهترین رفتار، این است که از اطلاعاتی که فرد به شما داده در بزنگاه‌ها استفاده نکنید. علاوه بر اینکه هیچ وقت با پرسش‌های زیاد و کنجکاوی بی‌جا نشان ندهید که تمایل دارید از او اطلاعات بگیرید. بگذارید راحت باشد و هروقت خودش خواست با شما درددل کند. به مرور خواهید دید که با بالا رفتن اعتماد او به شما دیگر جایی برای دروغگویی باقی نمی‌ماند. سؤال پیچ نکنید. هر سؤال یعنی جزئیاتی بیشتر و کسی که جزئیات را به یاد نمی‌آورد برای پاسخ دادن به آن ناچار می‌شود دروغی جدید بگوید.

اگر به تمام مسائلی که در این نوشته برای شما ارائه دادیم به دقت توجه کنید و ریشه‌های دروغگویی در فرد را به دقت کشف کنید و اگر راهکارهای مناسب برای حل آنها را به‌کار ببندید می‌توانید امیدوار باشید که در یک فرایند نسبتا طولانی و با صبر و حوصله بتوانید تغییرات خوبی را در دوست، فردی از خانواده یا همسرتان ایجاد کنید. فقط به یاد داشته باشید که شما در این کار رسالت اصلاح و تربیت انسان‌ها را به دوش می‌کشید؛ رسالتی که خداوند بر دوش بندگان صالح خود گذاشته است و هرچند کار سختی است اما خداوند هم در این مسیر یاریگر شما خواهد بود. یادتان باشد که اسرار اخلاقی او را برای خودتان نگه دارید. به دوست خود هم این اعتماد را بدهید که این مسائل فقط بین خودتان می‌ماند و هیچ‌کس از آن باخبر نخواهد شد.

کمی توجه و محبت

در برخورد با کسی که به جهت جلب توجه و محبت دروغ می‌گوید، تنها یک راه‌حل وجود دارد و آن چیزی نیست جز سرشار کردن او از احساس محبت و توجه بیش از پیش به او. بستگی دارد طرف مقابل شما چه کسی است، اگر با دوست‌تان طرفید محبت و توجه یک جور معنا می‌شود و در مواجهه با همسرتان جور دیگر اما در هر صورت مهم این است که کاسه قلب چنین فردی را از محبت و توجه لبریز کنید تا دیگر دلیلی برای جلب توجه از طریق دروغگویی باقی نماند.