به گزارش ملت ایران به نقل از فرهنگ نیوز، دکتر علی اصغر عالی پور با تاکید بر اهمیت خوراندنشیر مادربهنوزادان، گفت: تحقیقات نشان داده است که شیر مادر با طبیعت بدن نوزاد سازگاری بیشتری دارد و پروتئین های موجود در آن به هیچ وجه آلرژی زا نیست.
این متخصص نوزادان افزود: میزان بروز آلرژی در کودکانی که شیر خشک می خورند بیشتر از سایر کودکان است، ضمن اینکه بروز آسم در کودکانی که ازشیر خشک تغذیهمی کنند بیشتر است.
به گفته وی، میزان بروز پنومونی(عفونت ریه) و اوتیت(عفونت گوش) در کودکان شیر خشکی بیشتر از سایر کودکان است.
عالی پور گفت: بر اساس تحقیقات علمی صورت گرفته ثابت شده نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند رشد موزون تری دارند و کمتر باچاقی و یا لاغریمفرط مواجه می شوند.
این متخصص نوزادان در ادامه با بیان اینکه در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند میزان بروز رفلاکس(برگشت شیر) بیشتر است، گفت: این اتفاق سبب می شود تا نوزاد رشد خوبی نداشته باشد، ضمن اینکه این مسئله گاهی زمینه های عفونت ریه را در نوزاد بوجود می آورد.
وی در ادامه با اشاره به پایین بودن سطح بهداشت بخصوص بهداشت آب در کشورهای در حال توسعه، گفت: تحقیقات نشان داده که در این کشورها کودکانی که از شیر خشک تغذیه می کنند به علت عدم رعایت بهداشت کافی بیشتر با اسهال مواجه می شوند.
این متخصص نوزادان افزود: از آنجایی که اسهال های طولانی، رشد کودک را به تعویق می اندازد کودکانی که از شیر خشک استفاده می کنند رشد کمتری نسبت به همسالان خود که از شیر مادر تغذیه می کنند، دارند.
وی در ادامه اولین شیر مادر(آغوز) را سرشار از مواد ایمنی زا دانست و گفت: نوزادان هنگام تولد سیستم ایمنی و دفاعی ضعیفی دارند و " آی جی آی " موجود در شیر مادر سطح ایمنی بدن و بخصوص دستگاه گوارش نوزاد را در برابر میکروب ها بالا می برد و از این رو توصیه می شود مادران تلاش کنند تا حتما این شیر را به فرزندشان بخورانند.
این متخصص نوزادان در ادامه گفت: تغذیه کودک با شیر مادر زمینه شکل گیری ارتباط عاطفی بین مادر و فرزند را بوجود می آورد.