ملت ایران: سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: طبق ماده ۲۲ این قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی اگر زوج نتواند مهریه را پرداخت کند، چنانچه در حد ۱۱۰ سکه باشد، می​توان وی را بازداشت کرد اما بیش از ۱۱۰ سکه امکان بازداشت وجود ندارد و مطابق ماده ۲ قانون محکومیت‌های مالی با زوج رفتار خواهد شد.

این روزها اصلاح قانون محکومیت‌های مالی دغدغه کمیسیون حقوقی مجلس شده تا با اصلاح قوانین به کاهش برخی پیامد‌های منفی مهریه‌های سنگین بپردازد.

در نتیجه یکی از موارد تغییر اساسی در ماده ۲ درباره نحوه اجرای محکومیت‌های مالی این است که مسائلی نظیر بازداشت کردن بدهکاران مهریه را تغییر دهند.

در ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی آمده است که هرکس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تادیه نکند دادگاه او را الزام به تادیه کرده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفا می کند در غیراین صورت بنا به تقاضای محکوم له، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تادیه حبس خواهد کرد.

در گذشته روال بر این بود تا هر میزان که مهریه قید شده بود، فرد موردنظر را می‌توانستند بازداشت کنند مگر اینکه حکم اعسارش صادر شود، اما با اصلاحیه که در این مورد انجام شده سقف ۱۱۰ سکه برای اجرای محکومیت‌های مالی در نظر گرفته شده است.

تعیین سقف ۱۱۰سکه برای وجه کیفری مهریه امری است که ابتدا در مجلس هشتم به تصویب رسید با این هدف که اگر بین زوجین اختلافی به وجود آمد و نهایتا منجر به طلب مهریه شد و زوج از مهریه امتناع کرد، تنها تا سقف ۱۱۰ سکه می‌توان برای بازداشت فرد اقدام کرد.

اسفنانی، جزییات این طرح را تشریح کرد:

قانون تعیین سقف ۱۱۰ سکه مهریه حقوق زنان را ضایع نمی‌کند

" محمدعلی اسفنانی "، با اشاره به قانون تعیین سقف ۱۱۰ سکه مهریه اظهار داشت: این قانون در کمیسیون به تصویب رسیده و منتظر تایید شورای نگهبان است.

وی با بیان اینکه سقف ۱۱۰ سکه به معنای تعیین سقف برای مهریه نیست، گفت: زوجین می‌توانند بر هر مبلغی که توافق داشته باشند برای مهریه سکه تعیین کنند و کسی از مهریه بیش از ۱۱۰ سکه منع نمی​شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در پاسخ به اینکه برخی از کارشناسان ایرادی که به این لایحه مبنی بر اینکه حقوق زنان با این تعداد نادیده گرفته می‌شود، گفت: به طور کلی همانطور که گفتم نمی‌توان برای مهریه سقفی تعیین کرد اما این لایحه به هیچ عنوان حقوق شهروندی زنان را تضییع نمی‌‏کند و به معنی اینکه هر فرد حداکثر می‏‌تواند تا ۱۱۰سکه را به عنوان مهریه خود انتخاب کند، نیست.

اسفنانی افزود: طبق ماده ۲۲ این قانون اگر زوج نتواند مهریه را پرداخت کند، چنانچه در حد ۱۱۰ سکه باشد، می​توان وی را بازداشت کرد اما بیش از ۱۱۰ سکه امکان بازداشت وجود ندارد و مطابق ماده ۲ قانون محکومیت‌های مالی با زوج رفتار خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون مجلس با اشاره به افزایش آمار زندانیان دیه و مهریه خاطرنشان کرد: قوه قضاییه این موضوع را با حضورکارشناسان داخل قوه قضاییه و خارج آن مورد بررسی قرار داد و پس از بررسی‌های گسترده و تحقیقات جامع در این خصوص آئین نامه‌ای برای حل این مشکل از سوی رئیس قوه قضاییه تهیه شد که این بخشنامه در راستای همین قانون بوده است.

باشگاه خبرنگاران جوان