ملت ایران:فضای مجازی دنیای آدم ها را به حدی خصوصی کرده است که می توان در آن انواع و اقسام خیانت ها را مرتکب شد و همچنان در نگاه خانواده فردی موجه و قابل اعتماد به نظر آمد. چت روم ها امروزه بیشترین عامل بروز خیانت های سایبری هستند. از گوشی های همراه و اس ام اس ها که بگذریم؛ صدای دریافت چت های پی در پی نیز امروزه عامل بروز شک و اختلاف در زندگی های زناشویی شده است.
رشد سریع تکنولوژی و گسترش سریع فناوری اطلاعات در عرصه اینترنت و دنیای مجازی، باعثتسهیل رشد روابط اینترنتی در جهان شده است. بدین ترتیب امروزه اینترنت بخشی از زندگی هر روز ما شده است و روابط اینترنتی باعثشده تا افراد سرتاسر دنیا بتوانند به راحتی با یکدیگر روابط بین شخصی برقرار کنند.

اگرچه اینترنت توانسته است یک محیط جهانی را برای کاربران خود در سرتاسر دنیا جهت برقراری هرچه بهتر روابط فراهم آورد اما از طرفی، این نوع روابط موجب افزایش نگرانی - هایی در چند سال اخیر گردیده و مشکلات خاصی در نتیجه گسترش روزافزون روابط اینترنتی بوجود آورده است.

یکی از مشکلاتی که در این زمینه مورد توجه محققان قرار گرفته، روابط اینترنتی فرا زناشوئی و به عبارت دیگر خیانت اینترنتی می باشد که زوجین زیادی را نیز درگیر خود ساخته است. روابط اینترنتی یک معضل روبه رشد است و پی بردن به این روابط معمولاً همان واکنشی را در پی خواهد داشت که روابط واقعی نوع دیگر دارند. روابط اینترنتی، بویژه آن دسته از روابطی که ماهیتی عاشقانه دارند، نوع متفاوتی از روابط، در دنیای معاصر است که به دلیل گسترش روزافزون و تأثیر آسیب زائی که برروی روابط زناشوئی دارند به عنوان یکی از حیطه های پژوهشی، مورد توجه قرار گرفته است.

گزارش ها نشان می دهد که روابط اینترنتی می تواند موجب اختلافات زناشوئی، جدائی و حتی طلاق در میان زوجین و خانواده ها گردد. بنا به گفته ی زوجینی که به خاطر مشکل چنین روابطی، نزد درمانگران و مشاوران مراجعه کرده اند، این روابط نیز همانند روابط عاشقانه وصمیمانه در دنیای واقعیت، برایشان مهم و قابل توجه بوده است.

یک ارتباط اینترنتی به عنوان رابطه ای جنسی و عاشقانه تعریف می شود که از طریق تماس آنلاین در اینترنت آغاز شده و بواسطه مکالمات الکترونیکی از طریق ایمیل، اجتماعات مجازی، نظیر اتاقهای چت، بازیهای تعاملی و یا گروههای خبری ادامه می یابد. این ارتباط می تواند به صورت روابط پایدار با یک فرد خاص یا با افراد مختلف در اینترنت صورت گیرد. این رابطه، زمانی به عنوان خیانت تلقی می شود که فرد علیرغم داشتن یک رابطه ی متعهدانه با فردی در دنیای واقعیت، همزمان، به طور پنهانی و دور از آگاهی شریک زندگی خویش با یک شریک اینترنتی نیز رابطه عاشقانه یا جنسی برقرار می کند.

خیانت از هر نوعی که باشد موجب سلب اعتماد میان زوجین می گردد. به خصوص در رابطه با خیانت اینترنتی این حالت نمود بیشتری پیدا می کند. چرا که رفتار خیانت آمیز معمولاً در منزل و در کنار همسر و دور از چشم او توسط وسیله ای صورت می گیرد که دارای مصارف مثبت دیگری هم هست. مخفی نگه داشتن خیانت اینترنتی نسبت به خیانت واقعی بسیار آسان تر بوده و همچنین احتمال برملا شدن آن نسبت به خیانت واقعی نیز کمتر است. واکنش مردان و زنان نسبت به خیانت همسرشان نیز با یکدیگر متفاوت است. زنان نسبت به مردان واکنش عاطفی منفی تری نسبت به خیانت همسرشان از خود نشان می دهند.

البته هر شخصی نسبت به خیانت دیدگاه خاصی داشته و هر زوجی بنا به نوع تعهدات و محدودیت هایی که در رابطه خویش با یکدیگر توافق کرده اند نگرش خاصی نسبت به خیانت دارند. اما یکی از جنبه های مشترک در همه این تعاریف، پنهانی بودن یا مخفیانه بودن چنین روابطی در میان زوجین است. مطالعات پیشین، جهت تقسیم بندی خیانت، آن را به سه نوع جنسی، عاطفی و اینترنتی تقسیم بندی کرده اند. اما خیانت اینترنتی می تواند هر دو جزء خیانت واقعی یعنی جنسی و عاطفی را نیز در خود داشته باشد.

توانائی اینترنت جهت دسترسی افراد سرتاسر جهان به یکدیگر، بدون در نظر گرفتن موقعیت اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی شان باعثاستفاده روزافزون از این تکنولوژی شده است.

به عقیده کوپر سه عامل اصلی وجود دارد که باعثتحریک تمایلات جنسی آنلاین در افراد شده و از اینرو باعثجذابیت اینترنت برای انجام فعالیت های جنسی می گردد. او اینها را «موتور سه گانه A» نامید که عبارتند از:

۱) در دسترس بودن: میلیونها سایت در طول هفته، ۲۴ ساعته در دسترس هستند. این ویژگی به افراد اجازه می دهد تا هر زمان و از هرکجا با افراد دیگر به سرعت ارتباط برقرار کرده و از خدمات گوناگون سایت های مختلف، بهره مند گردند و برای جستجوی یک شریک عاطفی یا جنسی، به راحتی اقدام نمایند؛

۲) با صرفه بودن: از آنجایی که اکثر سایت ها و چت روم ها رایگان هستند، هزینه دسترسی به اینترنت و برقراری روابط اینترنتی نسبت به هزینه های روابط در دنیای واقعی، بسیار با صرفه تر و معقول تر به نظر می رسد؛

۳) نا شناس ماندن: فرد می تواند بدون ترس از اینکه توسط همسرش یا دیگران مورد شناسائی قرار گیرد در تعاملات اینترنتی شرکت کرده و به آنچه که واقعا نیست تظاهر کند. او می تواند نقش های مختلفی را بازی کند و تمامی حقایق را در مورد خود کتمان کند این ویژگی افراد را قادر می سازد تا از طریق روابط اینترنتی در رابطه با چیزهایی صحبت کنند که در زندگی واقعی خویش جرأت ابراز آنها را ندارند. روابط اینترنتی باعثایجاد نوعی صمیمت کاذب و آنی بسیار بالا در طرفین می گردد، تا حدی که آنها احساس می کنند رابطه ی شان منحصربه فرد و خاص است. همچنین گذر زمان در روابط اینترنتی به نوع متفاوتی درک می شود. اکثریت افراد درگیر چنین روابطی معتقدند که گذر زمان را احساس نمی کنند و زمان برایشان بسیار فریبنده به نظر می رسد.

شروع مجموعه ای از نشانه های زیر در طی مدت زمانی معین، که قبلاً وجود نداشته است می¬تواند زنگ خطری برای وجود خیانت اینترنتی در شریک زندگی باشد که عبارتند از:

- تغییر در الگوهای خواب
- درخواست جهت فضا و حریمی خصوصی
- افزایش میزان ساعات استفاده از رایانه
- بی توجهی به امورات و وظایف منزل
- دروغ گفتن و پنهان کاری در رابطه با خرید کارتهای اینترنتی و صورتحسابهای ماهیانه اینترنتی
- تغییرات خلقی و شخصیتی
- گوشه گیر شدن و کم تحرک شدن نسبت به سابق
- کاهش علائق جنسی نسبت به همسر
- کاهش سرمایه گذاری در رابطه زناشوئی

در محیط های مجازی به خصوص چت روم ها افراد هویت واقعی خود را اعلام نمی کنند و شاهد هستیم طرف مقابل پس از پی بردن به این دروغ ها دچار مشکلات روحی می شود.

وسواس فکری و عملی، هرزه نگری، دیگر آزاری، اعتیاد سایبری و ولنگاری از مهمترین آسیب های چت و اینترنت است. متاسفانه در استفاده از اینترنت و ماهواره شرایط سنی از سوی خانواده ها درنظر گرفته نمی شود.

بر اساس پژوهش های صورت گرفته ۹۰ درصد زنان به دلیل کمبود های عاطفی در زندگی مشترک به سمت روابط فرا زناشوئی می روند. از طرف دیگر انگیزه بیش از ۹۶ درصد مردان در برقراری این روابط مسائل جنسی است.
پس از ازدواج افراد از همسران خود انتظار دارند در طول زندگی مشترک، از نظر عاطفی و جنسی وفادار بمانند.

میگنا