ملت ایران: یکی از مشکلاتی که مردم در جوامع سنتی با آن روبه‌رو هستند، تقابل افکار و باورهای نسل جدید و قدیم است. از یک طرف، نسل جدید که در عصر ارتباطات زندگی می‌کند و با انواع و اقسام فرهنگ‌ها‌ی بیگانه احاطه شده به دنبال یک زندگی راحت و آزاد و به دور از قید و بند‌های سنتی‌ است. از طرف دیگر نسل قدیم همچنان به قواعد و قوانین سنتی و قدیمی و باورهایی که یک عمر با آن زیسته وفادار است و حاضر نیست از اصولی که به آن پای‌بند هستند، کوتاه بیایند و طور دیگری زندگی کنند. این‌که چطور بین این دو گروه توازنی قابل قبول برقرار کنیم با آن‌که مشکل است اما غیر ممکن نیست.

باورهای غلط در دوران عقد چیست ؟

یکی از مشکلاتی که از دیرباز همیشه وجود داشته اما این روزها بیشتر از پیش احساس‌ می‌شود؛ چگونگی روابط جنسی در دوران عقد و محدودیت‌های موجود در این دوران است. نسل جوان امروزی خیلی اوقات نمی‌تواند این موضوع را هضم کند که چرا وقتی برای برقراری روابط جنسی از نظر شرع و قانون هیچ مانعی وجود ندارد‌، به خاطر رعایت برخی محدودیت‌ها و نپذیرفتن عرف جامعه بایستی از این کار پرهیز کند؟ به خصوص در جامعه‌ی امروز که به دلیل مشکلات زیاد، زوج‌های جوان دوران عقد طولانی مدتی دارند، این محدودیت‌ها باعثبه وجود آمدن فشارهای عصبی و استرس‌های زیادی می‌شود و لزوم آموزش‌های همه‌جانبه به زوج‌های جوان هم از جانب خانواده و هم جامعه احساس می‌شود.

یکی از مسائلی که باعثنگرانی‌هایی برای زوج‌های جوان و به خصوص خانواده‌ی دختر در دوران عقد می‌شود، ترس از این مسأله است که اگر مشکلی در دوران عقد به وجود بیاید که باعثجدایی شود بعد از آن دخترشان دیگر نتواند به راحتی ازدواج کند. البته این نگرانی بجا و قابل درک است؛ اما در بیشتر موارد مشکلاتی که برای دختر جوان پیش می‌آید حاکی از ناآگاهی او نسبت به این مسائل و عدم آموزش درست از سوی همین خانواده است. اگر پدر و مادر خیلی راحت و بدون رودربایستی با دختر و پسر جوانی که قرار است مدتی را عقد کرده باقی بماند صحبت کنند و آموزش‌های لازم در این زمینه را به آن‌ها بدهند، بیشتر این مسائل پیش نمی‌آید.

یکی دیگر از مشکلات و ترس‌هایی که زوج‌های جوان و خانواده‌های آنان‌ در دوران عقد با آن روبه‌رو هستند، ترس از بارداری در این دوران است که به دلیل باورهای غلط خانواده و جامعه و ترس از سرزنش‌های خانواده‌ی طرفین، حتی دیده شده زوج جوان بدون اطلاع خانواده دست به اعمال خطرناکی مثل سقط جنین زده‌اند و حتی این مسأله باعثشده که آن‌ها دیگر هرگز بچه‌دار نشوند. این‌که این افکار درست است یا غلط و این‌که اگر عملی از نظر شرع بلامانع باشد، اما عرف جامعه آن را نپذیرد چه باید کرد؟ سوالاتی است که از دیرباز وجود داشته و از این به بعد هم وجود خواهد داشت. شاید به آسانی نتوان باورهای غلط مردم را تغییر داد‌. اما به وسیله‌ی آموزش‌های همگانی از خانواده و مدرسه تا جامعه و رسانه‌های جمعی و… باید به بالا بردن سطح معلومات همه‌ی مردم چه جوانان در آستانه‌ی ازدواج و چه پدر و مادرها کمک کرد تا باورهای غلطی که در این مسائل وجود دارد، لا‌اقل تعدیل شود. شاید یکی از مؤثر‌ترین و عملی‌ترین اقداماتی که در سطح عمومی می‌توان انجام داد، آشنا کردن زوج‌های جوان با روش‌های صحیح پیش‌گیری از بارداری و بهداشت جنسی در دوران عقد است که کمک زیادی به آرامش و کاهش استرس‌های زوج‌های جوان در دوران عقد خواهد کرد.

منبع: باشگاه همسران جوان