شاید اگر آن روز، روزی که آنقدر منتظرش بود، روزی که به تمام دخترهای مجرد فامیل فخر می فروخت و آینده ای پر از عشق و سعادت را پیش رو می دید، کسی در گوشش زمزمه میکرد که این زندگی مشترک دوام چندانی نخواهد داشت و به زودی منجر به جدایی خواهد شد حتی به خود زحمت نمی داد که به این شوخی بی مزه بخندد ولی امروز همین شوخی خیالی تبدیل به کابوس بزرگ زندگیش شده است. کابوسی واقعی که شاید هیچ گاه به آخر نرسد!

طبق گزارش سازمان ثبت احوال کشور در سال ۱۳۹۱، نسبت ثبتازدواجبه طلاق در ایران ۵/۵ می باشد. این رقم اشاره به آن دارد که در مقابل هر ۵/۵ ازدواج در کشور، یک مورد طلاق به ثبت رسیده و نکته قابل توجه آن است که بیشترین میزانطلاقثبت شده در این سال مربوط به ازدواج هایی بوده است که کمتر ازیک سال از زمان ثبت آن در دفاتر رسمی ثبت ازدواج گذشته است.

این زنگ هشداری است که از سالها پیش در جامعه ما به صدا درآمده و علیرغم هشدارهای مکرر از سوی روان شناسان و جامعه شناسان، به نظر نمی رسد اقدامات صورت گرفته تاثیر چندانی بر کاهش روند رو به رشد وقوع طلاق در کشور داشته باشد.

پدیده ای که جامعه جوان ایران در دوران پرتنش گذر از سنت به مدرنیته، آسیب پذیری بسیاری را در مقابل آن نشان داده است. پدیده ای که در تعاملی پیچیده با بحران های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دوران فعلی، نتیجه ای جز تضعیف هرچه بیش تر بهداشت روان در کشور و بروز آسیب های اجتماعی وسیع تر به دنبال نخواهد داشت.

پس اگر به تازگی ازدواج کرده اید و هنوز در حال مرور کردن خاطرات سفر ماه عسل خود هستید تصور نکنید که طلاق برای شما واژه ای بی مفهوم و دور از انتظار است. این خطر از آن چه که تصور می کنید به شما نزدیک تر است.

برای محافظت از زندگیتان در برابر طلاق مطالعه نکات ذیل می تواند پرفایده باشد:

۱ - اتفاقات ناخوشایند شب عروسی را فراموش کنید!
قرار بوده این شب، زیباترین شب زندگی شما باشد پس سعی کنید وقایعی را که در این روز برخلاف میل شما رخ داده فراموش کنید. این مطلب که مهمانان چه کادوهایی به شما داده اند و یا چه جملاتی به شما گفته اند چندان اهمیتی ندارد. مهم خود شما و همسرتان هستید پس سعی نکنید با یادآوری جملاتی که برایتان خوشایند نبوده و یا کاستی هایی که در مهمانی رخ داده، خاطره آغاز زندگی مشترکتان را خدشه دار سازید. باور کنید یا نه، پایه و اساس بسیاری از اختلافات زندگی مشترک در همان شب عروسی ایجاد می شود.

۲ - تفریح کنید!
بهتر است چندماه اول زندگی مشترک را به تفریح، ملاقات با اقوام یکدیگر و تکمیل لوازم خانه بپردازید. قرار نیست از همان فردای عروسی، برنامه های ۱۰ سال آینده خود را مرور کنید اگرچه لازم است پیش از ازدواج برنامه های زندگی آتی خود را با یکدیگر مرور کرده و به تصمیم های مشترک رسیده باشید ولی طبیعی است که با آغاز زندگی مشترک، بار دیگر موج جدیدی از تصمیم گیری ها را تجربه خواهید کرد. از آغاز زندگی مشترکتان لذت ببرید این کار به شما فرصت خواهد داد تا با خاطری آسوده، آشنایی بیشتری با خانواده همسر خود پیدا کرده و برای آغاز زندگی مشترک آماده شوید. ولی یک شرط را فراموش نکنید: قرار نیست تمام پس اندازتان را در این مدت خرج کنید!

۳ - برنامه های خود را با هم مرور کنید!
پس از گذر از دوران اولیه، لازم است تا یک بار دیگر برنامه های خود را در آینده نزدیک با یکدیگر مرور کنید. به سراغ ۱۰ سال آینده نروید! زندگی بارها مسیر تصمیم گیری های شما را تغییر خواهد داد پس جلوی پای خود را نگاه کنید! نیم نگاهی به آینده دور کافی است!

۴ - مستقل باشید!
شما یک زندگی مستقل را آغاز کرده اید پس قرار نیست مثل گذشته و زمانی که در منزل والدین خود بودید رفتار کنید. با مشارکت و همکاری همسرتان به سوی زندگی مستقل قدم برداشته و برای تصمیم گیری درباره رنگ موهای خود یا انتخاب مقصد تعطیلات عید با والدین خود تماس نگیرید! استفاده از تجربه والدین، کاری پسندیده و ضروری است ولی فقط به عنوان یک تجربه!

۵ - کنکاش بی مورد نکنید!
جستجو در گذشته همسرتان را باید قبل از بله گفتن در روز عقد انجام می دادید. پس حالا که با یکدیگر ازدواج کرده اید قرار نیست به کنکاش بی مورد در گذشته یکدیگر بپردازید. مسلما منظور از کنکاش، مواردی است که از آن با اصطلاح مچ گیری نام برده می شود. بازگویی گذشته ها شما را باهم آشناتر خواهد کرد ولی به شرطی که بهانه ای برای مواخذه یکدیگر نباشد. شما آینده را پیش رو دارید!

۶ - منتظر اتفاقات تازه باشید!
شما یک زندگی جدید را آغاز کرده اید پس طبیعی است که باید منتظر اتفاقات جدید و گاهی غیر قابل انتظار باشید. این اتفاقات می تواند در مورد همسر شما، خانواده اش، شرایط زندگی مشترک و حتی تغییرات اخلاقی یا رفتاری خود شما باشد! پذیرش تغییر گاهی سخت است و اگر از قبل خود را آماده کرده باشید می توانید آسیب پذیری خود را در مقابل این تغییرات کاهش داده و از ویژگی های مثبت آن لذت ببرید.

۷ - شکاک نباشید!
طبیعی است که شما و همسرتان در حال کشف ابعاد تازه ای از صفات و ویژگیهای شخصیتی فردی و اجتماعی یکدیگر هستید. به این آشنایی، میگنا دات آی آر، مثبت نگاه کنید و سعی نکنید تا هر کشف جدیدی را به داستان های عشقی یا جنایی که در مجلات خانواده چاپ می شوند مرتبط کنید! به یکدیگر فرصت دهید تا شناخت مناسبی از یکدیگر پیدا کنید و هرگز زود قضاوت نکنید!

۸ - ارتباط با دوستان خود را مدیریت کنید!
شاید پیش از ازدواج، هرزمانی که می خواستید با دوستان خود به گردش و تفریح می رفتید اما اکنون اولویت اول شما همسرتان است پس چگونگی ارتباط با دوستان دوران مجردی خود را مدیریت کنید. این به معنای قطع ارتباط با دوستان نیست بلکه شما باید بپذیرید که اکنون نزدیک ترین دوست شما، همسرتان است!
در عین حال قطع ارتباط کامل با دوستانتان نه تنها منطقی نیست بلکه به زودی می تواند زندگی مشترک شما را با چالش های جدی مواجه کند پس با همفکری و همکاری همسرتان، چگونگی ارتباط با دوستان خود را سازمان دهی کنید.

۹ - فامیل من، فامیل تو نداریم!
پیوند زناشویی یعنی برقراری پیوند میان دو خانواده بزرگ! پس سعی نکنید از ابتدای زندگی مشترک با جبهه بندی و تقسیم خانواده ها به دو خانواده خود و همسرتان، زمینه ساز مشکلات آینده شوید.
به خانواده یکدیگر احترام گذاشته و تفاوت های فرهنگی و رفتاری خانواده یکدیگر را بپذیرید. شما قرار است باقی عمر را با هم زندگی کنید پس انتظار نداشته باشید که همسرتان فقط با خانواده شما مراوده کند. این یک ارتباط دو طرفه است پس با کمک یکدیگر، تفاوت های دو خانواده را درک و هضم کرده و خود را متعلق به هردو خانواده بدانید.

۱۰ - به یکدیگر احترام بگذارید!
شما به زودی متوجه خواهید شد که برخلاف تصوراتی که پیش از ازدواج داشتید، با یکدیگر بسیار متفاوت هستید. این تفاوت، در موقعیت های مختلف از خرید یک مسواک گرفته تا تصمیم گیری برای بچه دار شدن، خود را نشان خواهد داد پس با آگاهی از وجود این تفاوت های طبیعی، به تفاوت های فکری و شخصیتی یکدیگر احترام گذاشته و برای رسیدن به تصمیم های مشترک با یکدیگر، دوستانه و بی طرف صحبت کنید. هرگز سعی نکنید تا همسرتان را مانند خودتان کنید!

نه تنها موفق نخواهید شد بلکه ممکن است آینده زندگی مشترکتان را با این کار غیر منطقی نابود کنید پس بالغ باشید و مذاکره منطقی و توافق با یکدیگر در تصمیم گیری ها را فراموش نکنید.

و کلام آخر:اگر احساس می کنید زندگی مشترکتان دچار بحران شده و یا به هر طریقی احساس خطر می کنید پیش از فاش کردن مشکلات خود برای کلیه اقوام و آشنایان و همسایگان، با یک متخصص مشورت کنید!