با ما صادق باشید. نمی توانید بگویید که حسود نیستید و در زندگی مشترک یا اجتماعی تان، هیچ وقت احساس عمیق اما ناخوشایند حسادت را تجربه نکرده اید. اغلب ما کم و بیش با این احساس آشنا هستیم اما نکته همین جاست. شما کمی حسادت دارید یا اینکه در آن غرق شده اید؟ اگر می خواهید پاسخ این سؤال را پیدا کنید، به سؤال های زیر صادقانه پاسخ دهید. پاسخ سؤالات شما می گوید حسادت از رابطه شما محافظت می کند یا اینکه به خطری جدی برای زندگی مشترک تان تبدیل شده است.


چه نمره ای می گیرید؟

به جواب های «الف» امتیاز ۲ و به جواب های «ب» امتیاز یک بدهید. حالا امتیازهای تان را با هم جمع کنید. از صفر تا ۲۰ چه نمره ای گرفته اید؟ وقت آن رسیده که نمره تان را با پاسخ های زیر مقایسه کنید و ببینید کجای کار هستید.

۱۲تا۲۰:حسادت یا آن چیزی که خودتان اسمش را غیرتی بودن می گذارید، همه زندگی شما را در اختیار خود گرفته و به تهدیدی جدی برای رابطه تان تبدیل شده است. اگر هرچه زودتر از یک مشاور خانواده وقت نگیرید و نگاه تان را تغییر ندهید، خیلی زود با مشکلات جدی تری روبه رو خواهید شد.

۸تا۱۱:حسادت در زندگی شما یک مشکل است اما می توانید با مدیریت ذهن و آموختن مهارت های ارتباطی، سهم آن را آرام آرام کمتر کنید. اگر چنین امتیازی گرفته اید، خواندن کتاب های روانشناسی و زوج درمانی را به شما توصیه می کنیم. سری به شهر کتاب بزنید و از مشاور کتابفروشی بخواهید تاثیرگذارترین توصیه هایی که به کار زوج های جوان می آید را به شما معرفی کند.

۴تا۷:شما آنقدرها هم که فکر می کنید حسود نیستید. کافی است نامزدتان را بیشتر بشناسید و در جریان رابطه، اعتماد متقابل را تقویت کنید. یک رابطه خوب و متعادل و از سوی دیگر تلاش خودتان، می تواند شما را از شر این تردیدها خلاص کند.

صفر تا۳:شما اندکی حسود هستید اما این میزان حسادت نمی تواند مشکل بزرگی را در رابطه شما ایجاد کند. تصور می کنیم بیشتر از آنکه این تردید به رابطه شما لطمه بزند، کمی هوشیار نگاه تان می دارد و نمی گذارد تهدیدهای کوچک و بزرگ میان شما و نامزدتان فاصله بیندازد.

به جای گیر دادن به او عشق بدهید

به جای آنکه همسرتان را با حساسیت های آزار دهنده به زندگی مشترک امیدوار کنید، عشق تان را به او نشان دهید. گفتن دوستت دارم شاید موثرترین و ساده ترین راه باشد اما بد نیست گاهی بی بهانه برایش هدیه بخرید یا با لبخند پشت در به استقبالش بروید. حل کردن مشکلات زندگی مشترک را برای فردا نگذارید. هرشب پیش از خوابیدن اختلافات را حل کنید و هرگز به دلیل دلخوری از همسرتان، جای خواب تان را جدا نکنید. حسادت گاهی ناشی از احساس خود کم بینی است که در زندگی شما ریشه دوانده، پس بهتر است توانایی های خود را تقویت کنید تا تصور اینکه هر زنی توانایی تصاحب زندگی شما را دارد از سرتان بیرون رود. در این مورد هرچه بگوییم کم گفته ایم؛ شما و همسرتان می توانید با کمک جلسات مشاوره خانواده خود و یکدیگر را بیشتر بشناسید. نیازی نیست که حتما کارد به استخوان شما برسد تا سراغ مشاور بروید. حتی در شیرین ترین لحظات زندگی تان هم مشورت با یک روانشناس می تواند راهگشا باشد.