اگر علاقه مند دوچرخه و سواری با آن باشید، مسلما از درد سرهای این وسیله و زنجیر آن آگاه هستید. تاکنون طرح های مختلفی برای حذف زنجیر دوچرخه ارائه شده اند اما به نظر می رسد، ابتکار آقای شان چان ؛ ساکن فلوریدای امریکا، عملکردی بهتر از مدل های مشابه داشته و حالا آماده ی فروش شده است.

 

نام تجاری این دوچرخه "بدون زنجیر" (Chainless) گذاشته شده است و از نظر ارگونومیک، طراحی بسیار خوبی دارد، چرا که استفاده ی طولانی مدت از این وسیله، هیچ مشکلی در ستون فقرات و زانوها ایجاد نمی کند. در مقایسه با دوچرخه های معمولی، چرخ ها به هم نزدیک تر شده اند و کاربر، به جای نشستن در وسط بدنه، تقریبا در عقب و روی چرخ دوم، قرار می گیرد.

 

دنده ها، داخل چرخ عقب تعبیه شده است و می توان سرعت آنها را تغییر داد، اما مثل دوچرخه های دنده ای معمول، از سیستم دنده های دوگانه خبری نیست. دیگر نکته ی بسیار جالب در طراحی این دوچرخه، قابلیت چرخش محور چرخ عقب است که به راکب اجازه می دهد در یک دایره ی بسیار کوچک، دور بزند. زاویه ی چرخش چرخ عقب، به کمک پاها کنترل می شود.

 

دوچرخه ی بدون زنجیر، در دو تیپ ثابت و تاشو عرضه می شود که درحالت اول 800 دلار و در مدل تاشونده، 1000 دلار قیمت خواهد داشت. این محصول با بدنه ی سبک از جنس فیبرکربن هم قابل سفارش خواهد بود.