نخستین نمایشگر منعطف و خم شدنی دنیا توسط شرکت سامسونگ رونمایی شد. این صفحه نمایش اُ ال ای دی(دیود منتشرکننده نور ارگانیک است) انعطاف پذیر دارای ابعاد 23.11 سانتی متر است و می تواند تا 12 میلی متر در دو جهت کش بیاید.

 

می توان این نمایشگر ابداعی پیشرفته را در فناوری های مختلف از جمله نمایشگرهای پوشیدنی، هوش مصنوعی و نمایشگرهای وسایط نقلیه به کار برد.

 

در حالی که نمایشگرهای اُ ال ای دی انعطاف پذیر کنونی در یک جهت تغیر حالت می دهند، این اُ ال ای دی جدید در دو جهت بالا و پایین خمیده، منحنی یا رول می شود.

 

چنین دستاوردی می تواند دریچه جدیدی در حوزه فناوری صفحه نمایش باز کند.

 

در سال های آتی بازار نمایشگرهای انعطاف پذیر در ساختارهای قابل رول شدن و خم شدنی به رشد خود ادامه خواهد داد و شرکت تحقیقاتی IHS Market در لندن تخمین زده فروش نمایشگرهای انعطاف پذیر در سال 2020 تا 15.7 میلیارد دلار رشد خواهد کرد. در سال جاری میلادی، فروش این نمایشگرها 5.3 میلیارد دلار بوده است.

 

این امر می تواند به ارائه گوشی های هوشمندی منتهی شود که بسته به کاربردشان می توان اندازه آن ها را تغییر داد. چنین دستاورد فناورانه ای همچنین به معنای آن است که احتمال خراش برداشتن صفحه نمایش ها کمتر خواهد شد.

 

شرکت کره ای در «انجمن نمایشگر اطلاعات 2017» در مرکز کنوانسیون لس آنجلس از این نمایشگر رونمایی کرد.