یکی از توصیه هایی که در زمینه امنیت سایبری به کاربران داده می شود استفاده از رمزهای عبور امن است. به علاوه همیشه سفارش شده که رمزهای عبور حساب های کاربری مختلف را به کمک ابزارهای آنلاینی مانند 1Password یا LastPass ذخیره کنند تا بتوانند علاوه بر داشتن رمزهایی غیر قابل شکستن، نیازی به حفظ کردن و به خاطر سپردن آنها هم نداشته باشند. اما چطور می توان یک روز عبور امن داشت؟
چطور یک رمز عبور امن انتخاب کنیم؟

برای این کار توصیه های مختلفی وجود دارند اما ساده ترین آنها را می توان در یک جمله خلاصه کرد. "از انتخاب رمزهای عبوری که به سادگی قابل پیش بینی هستند خودداری کنید". در کنار این نکته باید بدانید که هر ساله فهرستی از پر استفاده ترین رمزهای عبور توسط موسسات امنیتی منتشر می شوند و در این فهرست ها می توان به راحتی دید رمزهایی مانند 123456، 123456789، password و مشابه آنها توسط میلیون ها کاربر در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه بهتر است هرگز به سمت استفاده از این گونه موارد نروید.

توصیه بعدی استفاده از رمز عبوری است که حداقل 10 کاراکتر داشته باشد. البته نه 1234567890. هر چه تعداد کاراکترهای یک پسورد بیشتر باشند شکستن آن نیز کار سخت تری خواهد بود. بهتر است برای انتخاب رمز عبور 10 کاراکتری ترکیبی از اعداد، حروف کوچک، حروف بزرگ و کاراکترها را در نظر داشته باشید. در امنیت استفاده از این گونه رمزها کافی است بدانید یک پسورد 4 عددی 10000 حالت مختلف خواهد داشت اما یک پسورد 5 عددی 100000 حالت گوناگون دارد و در نتیجه شکست آن نیز به 10 برابر زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. حالا اگر ترکیب همه حروف انگلیسی در حالت کوچک، همه حروف در حالت بزرگ، 10 عدد و همه کاراکترهای صفحه کلید استاندارد رایانه را در کنار هم قرار دهید به معجونی دست پیدا می کنید که پیش بینی آن اگر غیر ممکن نباشد حداقل به چند قرن و چندین ابر رایانه نیاز دارد.

توصیه آخر هم به کمی خلاقیت نیاز دارد. می توانید یک جمله انگلیسی (یا فینگلیش) را که مطمئنید فراموش نخواهد کرد در نظر بگیرید و سپس با کنار هم قرار دادن حروف اول این جمله (یا دو هر اول از هر کلمه) یک رمز عبور امن بسازید. برای اطمینان بیشتر هم می توانید ترکیبی از چند عدد یا کاراکتر را به این پسورد اضافه کنید تا به این ترتیب آن را غیر قابل شکستن کنید. برای مثال جمله فینگلیش زیر را در نظر بگیرید:

Rahnamaye kharid va liste gheymat dar web site sakhtafzarmag

با کنار هم قرار دادن دو حرف اول از هر کلمه به ترکیب rakhvalighdawesisa می رسید که در نوع خودش غیر قابل حدس زدن است. حالا ترکیبی از 4 عدد مانند 5498 را هم به انتهای آن اضافه کنید تا به رمز عبور rakhvalighdawesisa5498 برسید. این رمز علاوه بر اینکه همیشه در ذهنتان خواهد ماند، به هیچ عنوان توسط هکرها هم قابل ردیابی نخواهد بود.