امیرحسین میرزایی: حتی یک هفته هم از ورود آیفون ۷ به بازار نمی‌گذرد و این گوشی، از سوی یک هکر و محقق امنیتی، جیلبریک شده است. «لوکا تدسکو» (Luca Tedesco) در حساب کاربری توییترش عکسی از آیفون ۷ با سیستم عامل iOS 10 منتشر کرده است که روی آن، Cydia اجرا شده است.

 
 آیفون ۷ از راه نرسیده، جیلبریک شد

 

همانطور که می‌توانید در تصویر زیر ببینید، Cydia گزارش داده است که یک «آیفون ۹٫۳» (آیفون ۷ سیاه مات) با سیستم عامل iOS 10.0.1 جیلبریک شده است.

 

 آیفون ۷ از راه نرسیده، جیلبریک شد

 

نکته‌ی مهم این است که لوکا تدسکو، این هکر ایتالیایی، گفته که جیلبریک آیفون را برای خودش نگه می‌دارد و قصد عرضه‌ی آن را ندارد؛ یعنی اگر کاربر آیفون ۷ هستید و می‌خواهید گوشی‌تان را جیلبریک کنید، باید کمی بیشتر منتظر بمانید. البته همینکه کسی توانسته آیفون ۷ را به این زودی جیلبریک کند، یعنی دیگران هم به زودی موفق خواهند شد این گوشی را هک و جیبلریک آن را عرضه کنند.

جیلبریک آیفون به توسعه‌دهندگان اجازه می‌ًدهد تا عمیق‌تر به سخت‌افزار قوی این گوشی دسترسی داشته باشند و هم‌چنین بتوانند اپ‌ها را خارج از اپ‌استور اپل روی آیفون نصب کنند. بسیاری از محدودیت‌های نرم‌افزاری آیفون، با جیلبریک کردن این گوشی و نصب توییک‌ها برطرف می‌شوند.