یک نوجوان هفده ساله‌ی سری‌لانکایی، برای فرار از امتحانات آخر سال دست به کار عجیبی زد و وب‌سایت رئیس‌جمهور این کشور را هک کرد!

 

 روش عجیب نوجوان سری‌لانکایی برای فرار از امتحان

 

این نوجوان هفده ساله که در شهر Kadugannawa در فاصله‌ی ۱۰۰ کیلومتری پایتخت زندگی می‌کند، برای آن که از امتحانات آخر سال فرار کند وب‌سایت ریاست‌جمهوری سری‌لانکا را هک کرد و به جای صفحه‌ی اول آن، درخواستی برای به تعویق افتادن امتحانات منتشر کرد.

 
در پی این اتفاق، وب‌سایت ریاست‌جمهوری این کشور چند روزی از کار افتاد تا سرانجام نیروهای امنیتی موفق شدند هکر نوجوان‌شان را پیدا و دستگیر کنند. در درخواستی که این نوجوان روی وب‌سایت رئیس‌جمهور منتشر کرده بود، از او خواسته شده بود یا امتحانات پیشرفته‌ی آخر سال را به تعویق بیندازد یا از سمت خودش استعفا بدهد!

اما حالا پلیس موفق شده این نوجوان را در خانه‌اش دستگیر کند و ظاهرا هزینه‌ای که برای کارش باید بپردازد بسیار بیشتر از خسارت ناشی از مردودشدن در امتحانات آخر سال است. به گفته‌ی پلیس سری‌لانکا این نوجوان بر اساس قانون جرایم اینترنتی کشور به پرداخت جریمه‌ای ۳۰۰ هزار روپیه‌ای (معادل دو هزار دلار آمریکا) محکوم خواهد شد و ممکن است تا سه سال زندان هم به حکم او افزوده شود. از همه بدتر این که نه امتحانات آخر سال لغو شده‌اند و نه رئیس‌جمهور از سمت خودش استعفا داده است!

وب‌سایت ریاست‌جمهوری سری‌لانکا از روز دوشنبه کار خود را از سر گرفته و ظاهرا مشکلات ایمنی آن هم تا حدی برطرف شده، اما نگرانی‌ها در مورد سایت‌های مهم و حیاتی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در آسیای جنوب‌شرقی هم‌چنان به قوت خود باقی است. قانون جرایم اینترنتی سری‌لانکا در سال ۲۰۰۷ میلادی به تصویب رسیده و پیش از این نیز هکرهایی بر اساس این قانون مجازات شده‌اند. اما این نخستین‌باری است که یک نوجوان بر اساس آن بازداشت و محاکمه می‌شود.