زهرا غلامی: نوکیا در ماه گذشته وارد معاملاتی شد که به موجب آنها این شرکت اجازه دارد از نامش برای گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی استفاده کند. در میان شرکت‌هایی که طرف این قرارداد بودند، نام فاکس‌کان (تولیدکننده‌ی قراردادی گوشی‌های آیفون) و شرکت دیگری به نام HMD دیده می‌شد.

 

انتشار تصویر رندر شده‌ای از گوشی اندرویدی نوکیا P1

 

حالا رندهایی منتشر شده که یک گوشی هوشمند مبتنی بر اندروید را با برند نوکیا نشان می‌دهد که نوکیا P1 نامیده می‌شود. طبق گزارش‌ها، این دستگاه توسط مهندسان شرکت Infocus/Sharp ساخته شده است. شاید یادتان باشد که فاکس‌کان در ماه اسفند شارپ را خرید، بنابراین ظاهرا همه‌چیز با هم جور در می‌آید. گوشی‌ای که در تصویر بالا می‌بینید ممکن است دقیقا مشابه شارپ Aquos P1 باشد. با توجه به این که این مدل مدت محدودی توزیع شد، بعید نیست که این گوشی با برند نوکیا عرضه شود. باید به این نکته توجه کنیم که قرارداد بین نوکیا و فاکس‌کان فقط برای مجوز استفاده از برند نوکیا است.

 

این‌طور که به نظر می‌رسد، این گوشی در رنگ‌های آبی و گلبهی عرضه می‌شود. در حال حاضر، هیچ اطلاعات دیگری از جمله مشخصات، قیمت و زمان معرفی رسمی این گوشی از سوی نوکیا نداریم.

 

طبق مفاد قرارداد نوکیا با مایکروسافت، این شرکت نمی‌تواند تا پایان سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۶ (یعنی همین سه ماهه‌ای که الان در آن قرار داریم) گوشی جدیدی با برند خودش عرضه کند.