پرهام مارزلو: فیس بوک ۱۲ ساله شده است. با توجه به این سن و سال ممکن است فکر کنید که دیگر مارک زاکربرگ دیگر در حال ناپدید شدن است و پروژه خوابگاهی وی دیگر نمی تواند ما را غافلگیر کند.

اما سخت در اشتباه هستید…

 

آمار، ارقام و حقایق جالب شبکه فیس بوک

 

در ادامه می خواهید حقایقی غافلگیر کننده از این سرویس محبوب جهانی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

۱- تقریبا یک سوم جمعیت جهان در آن اکانت کاربری دارند

طبق گزارش های منشر شده از رسانه New Stateman، فیس بوک هم اکنون بیش از دو میلیارد اکانت کاربری دارد؛ یعنی ۲۸٫۵ درصد از جمعیت جهان. اما طبق گزارش های خود فیس بوک، این شبکه روزانه ۱٫۰۴ میلیارد کاربر فعال روزانه دارد و کاربران فعال ماهانه آن بیش از ۱٫۵۹ میلیارد هستند.

 

آمار، ارقام و حقایق جالب شبکه فیس بوک

 

۲- پدربزرگ اینترنت

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، فیس بوک اولین بار در سال ۲۰۰۴ به رایانه های ما آمد. در ابتدا این شبکه تنها برای دانشجویان فعال بود، اما در سپتامبر ۲۰۰۶ محدوده سنی بالای ۱۳ سال را شامل شد

این عمر دوازده ساله، فیس بوک را تقریبا به یک پدربزرگ مجازی و آنلاین بدل کرده است.

 

آمار، ارقام و حقایق جالب شبکه فیس بوک

 

در واقع فیس بوک قبل از سرویس های یوتیوب، جی میل، Reddit، توییتر، اسپاتیفای و واتس اپ پایه گذاری شده بود!

۳- تعداد کاربران زن بیشتر از آقایان است

طبق یک مقاله منتشر شده در Mashable، حدود ۵۸ درصد از کاربران فیس بوک، زن هستند و ۴۲ درصد باقی مانده را آقایان تشکیل می دهند.

 

آمار، ارقام و حقایق جالب شبکه فیس بوک

 

این آمار در شبکه هایی نظیر توییتر و پینترست نیز صدق می کند. علاوه بر این بانوان در شبکه فیس بوک فعال تر هم هستند. طبق آماری که اخیرا منتشر شده، ۱۸ درصد از کاربران مونث حداقل روزی یک بار استاتوس خود را تغییر می دهند؛ این رقم در مقابل ۱۱ درصد کاربر مرد قابل تامل است.

۴- یکی از صفحات خود فیس بوک بیشترین آمار لایک را دارد

بیشترین لایک در شبکه فیس بوک مربوط به صفحه FaceBook For Every Phone می شود که به معرفی اپلیکیشن های این سرویس می پردازد.

 

آمار، ارقام و حقایق جالب شبکه فیس بوک

 

این صفحه در سال ۲۰۱۱ تاسیس شد و در حال حاضر بیش از ۵۱۰ میلیون لایک دارد. پس این پیج از ۵ صفحه برتر فیس بوک در این زمینه پیشی گرفته است؛ فیس بوک (۱۷۰ میلیون)، کریستیانو رونالدو (۱۱۰ میلیون)، شکیرا (۱۰۵ میلیون) و وین دیزل (۹۷ میلیون).

امینم، بارسلونا اف سی، رئال مادرید، لیونل مسی و ریحانا نیز در بین ۱۰ پیج اول فیس بوک قرار دارند.

۵- اینستاگرام حریف مسنجر فیس بوک نمی شود!

با این که هنوز هم بسیاری از کاربران از جدا شدن پیام رسان فیس بوک در یک اپلیکیشن جداگانه در ۲۰۱۱ راضی نیستند، اما موفقیت این برنامه در تلفن های همراه از تصمیم درست این سرویس خبر می دهد.

کاربران حالا در هر ماه بیش از ۹٫۵ میلیارد تصویر خود را از طریق این پیام رسان ارسال می کنند. این رقم حدود ۸ برابر بالاترین رکورد سرویس اینستاگرام است؛ در حالی که اینستاگرام یک شبکه اختصاصی محتوای تصویری (و البته ویدیو) است!

۶- کاربران به امنیت خود اهمیت نمی دهند

امنیت آنلاین شما نباید به خطر بیوفتد و این موضوع بار ها ثابت شده است. اما متاسفانه بر خلاف هشدار های بی پایان رسانه ای بسیاری از کاربران فیس بوک در زمینه تنظیمات امنیتی اکانت خود بی تفاوت هستند.

Next Advisor اخیرا اینفوگرافی جدیدی پیرامون این موضوع در وب سایت خود منتشر کرده است:

 

آمار، ارقام و حقایق جالب شبکه فیس بوک

 

به نظر می رسد نیمی از کاربران فیس بوک تا کنون گزینه View As را جهت نمایش حالت پست های خود (عمومی، خصوصی و …) باز نکرده اند و همچنین ۶۱ درصد کاربران نمی دانند که اپلیکیشن های جانبی می توانند به اطلاعات اکانت آن ها دسترسی داشته باشند.

۷- چند دوست به معنای "دوستان زیاد” است؟

BigThink می گوید هم اکنون کاربران به صورت میانگین ۳۳۸ دوست در شبکه اجتماعی دارند، در حالی که میانگین مناسب در این زمینه ۲۰۰ است. در حالی که نیمی از کاربران فیس بوک کمتر از ۲۰۰ دوست دارند، اما حدود ۱۵ درصد آن ها بیش از ۵۰۰ دوست اینترنتی در سرویس فیس بوک ثبت کرده اند.