مهندسان بخش طراحی ربات دانشگاه وندربیلت ایالات متحده موفق به طراحی ربات کپسولی با طراحی متن‌باز شدند، به طوری‌که هر کاربر حتی با تجربه اندک قادر است تا نمونه مورد نظر خود را طراحی کند.

ربات‌های کپسولی بسیار کوچک و در اندازه یک کپسول یا قرص دارویی هستند. این ربات‌ها قادرند تا در بدن انسان عملیات درمانی را با کنترل بیرونی انجام دهند.

محققان با استفاده از روش طراحی متن‌باز ربات، به کاربران اجازه می‌دهند تا ربات دلخواه خود را با تجهیزات مورد نظر مثل دوربین، محفظه دارویی و تجهیزات تشخیصی دلخواه مجهز کنند.

پیترو والدزتری، محقق علوم رباتیک از دانشگاه وندربیلت در مورد مراحل ساخت ربات‌های کپسولی اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلات در ساخت ربات‌های مینیاتوری طراحی و ساخت مدارهای بسیار کوچک الکتریکی است.

وی در ادامه افزود: همه مدل‌های ربات‌های کپسولی تجهیزات مشترکی مثل میکروپردازشگر، تجهیزات مینیاتوری برای ارتباط، منبع تامین انرژی، حسگرها، شتاب‌سنج و ژیروسکوپ دارند.

تمامی تجهیزات اشاره شده تنها باید در فضایی به طول 14 میلیمتر جاسازی شوند.

نکته قابل توجه در طراحی تجهیزات ربات‌های کپسولی قابلیت چیدمان مختلف مثل لوگو است، به طوری‌که کاربران قادرند تا این تجهیزات را متناسب با نیاز خود طراحی کنند.

والدزتری ضمن اعلام موفقیت چیدمان قابل تغییر تجهیزات مینیاتوری ربات‌های کپسولی در مراحل آزمایشی افزود: برای کسانی که از مهارت کمتری برخوردارند یک نسخه ساده‌تر در نظر گرفته شده که بتوانند به آسانی طرح مورد نظر خود را بسازند.

به کمک فناوری ربات‌های کپسولی می‌توان عملیات تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف را بدون جراحی و تزریق دارو میسر کرد، چرا که این ربات‌ها قادرند تا در محفظه تعبیه شده مواد دارویی را حمل کرده و با فرمان بیرونی در محل مورد نظر سیستم گوارشی رها کنند.

ساخت ربات کپسولی با هر نوع طراحی دلخواه