سیل جاده ها و پل ها را در این شهر در برگرفته است.
استفان هارپر(Stephen Harper)، نخست وزیر کانادا، که روز جمعه به این ناحیه سفر کرده بود، گفت: سطح سیل خیره کننده است.
او گفت: این باور نکردنی است، قبلاً جاری شدن سیل در شهر کلگری را دیده بودم. فکر نمی کنم که هیچ یک از ما سیلی شبیه به این دیده باشیم. حجم این سیل خیلی زیاد است. ما همه بسیار نگران هستیم اگر مقدار سیل بیشتر از آن چیزی که هست بالا بیاید می تواند تاثیر واقعی بر روی زیرساختها و مرکز خدماتی دیگر در بلندمدت بگذارد، ما امیدواریم سیل کمی فروکش کند.
ناهید ننشی(Naheed Nenshi)، شهردار شهر کلگری گفت: سطح آب به اوج خود رسیده و کاهش نیافته است. در اینجا یک سناریو وجود دارد، ممکن است سطح آب از این هم بالاتر بیاید. شما خواهید دید سطح آب رودخانه باو(BOw) برای ساعت های زیادی کماکان در همین سطح باقی خواهد ماند یا بالاتر خواهد آمد. ما برای این احتمال آماده هستیم.
شهرکلگری بیست و پنج محله با حدود ۷۵هزار نفر جمعیت دارد که در حال حاضر شهر را ترک کردند.
سخنگوی وزیر دفاع کانادا گفت: ۱ هزار و ۳۰۰سرباز در منطقه سیلزده مستقر هستند.
محل بازی لیگ ملی هاکی کلگری در مرکز این شهر دچار آب گرفتگی شده و آب تا ردیف دهم را دربرگرفته است.
سیل مسئولان باغ وحش کلگری را که در جزیره ای در نزدیکی محل تلاقی رودخانه های الباو(Elbow) و باو(Bow) واقع شده، مجبور به اجرای طرح های اضطراری کرده است. شیرها و ببرها در صورت لزوم آماده انتقال هستند.
به گفته پلیس سلطنتی کانادا، دیروز جمعه جسد دو مرد در نزدیکی بالای یک رودخانه در آلبرتا - شهری واقع در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب کلگری - پیدا شد. همچنین دو نفر دیگر نیز ناپدید شده اند.
منبع: اسکای نیوز، ۲۲ژوئن ۲۰۱۳ / پرس تی وی، ۲۲ ژوئن ۲۰۱۳