ملت ایران: روزنامه ریاض عربستان به نقل از کمیته امداد و نجات این کشور اعلام کرد: این حادثه زمانی اتفاق افتاد که درهای قطار در ایستگاه اول خراب و سبب شد شمار زیادی از حجاج در ایستگاه شماره ۳ جمع شوند. فشار و ازدحام زائران باعثشد شماری از این افراد دچار خفگی و بیهوشی شوند.

کمیته امداد و نجات عربستان در صحفه رسمی خود در توییتر نوشت به محض وقوع حادثه، نیروهای امداد و نجات در محل حاضر شدند و درهای اضطراری برای جلوگیری از تجمع بیشتر حجاج گشوده شد.

این صفحه افزود: پنج نفر از زخمی شده ها به بیمارستان منتقل وبقیه در محل مداوا شدند و با قطار به سوی عرفات حرکت کردند تا مراسم حج خود را به جا آورند.

صفحه رسمی کمیته امداد و نجات سعودی در ادامه تاکید کرد: برای تسهیل در انتقال مسافران به عرفه و با هماهنگی هایی که با شرکت مسؤول قطار شهری مکه به عمل آمده بود مقرر شد تعداد واگن های قطار شهری از چهار دستگاه به هفت دستگاه افزایش یابد.

به گزارش ملت ایران به نقل از ایرنا، نیروهای امداد و نجات عربستان هم چنین اعلام کردند: همه زخمی شده ها به جز پنج نفری که راهی بیمارستان شده بودند، مکان حادثه را به مقصد عرفه ترک کردند و مناسک حج خود را به صورت کامل به جا آوردند.

از سوی دیگر پایگاه خبری «العرب الیوم» به نقل از حسین القحطانی سخنگوی رسمی هواشناسی عربستان اعلام کرد: به دلیل افزایش گرمای هوا، حجاج از اشعه مستقیم خورشید جلوگیری کنند.

این مقام هواشناسی عربستان اظهار کرد: انتظار می رود، گرمای هوا در دو روز آینده در اماکن مقدس در میانه روز به ۳۸ تا ۴۸ درجه سانتی گراد و در شب به ۳۰ تا ۳۲ درجه برسد.
در حوادثامسال مکه، چندی پیش نیز در اثر آتش سوزی در یکی از هتل های محل اقامت حجاج در مکه، ۴ نفر با تابعیت یمنی زخمی شدند.

همچنین پیش از این واقعه نیز، سقوط یک جرثقیل در۲۰ شهریور در مسجدالحرام، ۱۰۷ کشته و ۲۳۸ مجروح برجا گذاشت.