ملت ایران: سه سارق مسلح که با گروگان گرفتن مردان در باغ وحشت، زنان را مورد تجاوز قرار داده بودند با تایید حکم اعدامشان در یک قدمی چوبه دار قرار گرفتند. اعضای این باند همچنین با حمله به باغ های اطراف استان فارس مرتکب سرقت های مسلحانه متعدد و قتل شده بودند.

به گزارش قانون، ماموران پلیس آگاهی استان فارس از چندی قبل در جریان حمله سارقان مسلح به باغ های اطراف روستاهای تفیهان و محمودآباد قرار گرفتند. دزدان مسلح پس از ورود به باغ با تهدید اسلحه اقدام به سرقت اموال افرادی که در باغ حضور داشتند می کردند. سارقان در یکی از سرقت های خود ساعت ۳۰/۷ دقیقه شب وارد باغ های ویلایی منطقه کوهپایه شده و افرادی که در داخل باغ بودند را با اسلحه تهدید کردند. هنگامی که دزدان مسلح در حال سرقت پول های آن ها بودند یکی از افراد داخل باغ به نام جمال به سوی دزدان حمله کرده که سارق مسلح با شلیک گلوله وی را به قتل می رساند.

اعضای این باند همچنین سوم آبان ماه سال ۸۷ وارد باغی در نزدیکی نیروگاه سیکل ترکیبی شده و با تهدید اسلحه افرادی که در داخل باغ بودند را سوار خودرو کرده و به کوهی در آن حوالی بردند. آن ها پس از کتک زدن گروگان های خود دستان مردان را در منطقه ای دور افتاده بسته و دختران را به محل دیگری برده و مورد آزار و اذیت قرار دادند. با افزایش شکایت ها از اعضای این باند تحقیقات گسترده ای در این زمینه آغاز و ۴ نفر به نام های علیرضا، مجتبی، ایوب و ابراهیم در این رابطه دستگیر شدند.

دزدان در بازجویی ها لب به اعتراف گشوده و به سرقت مسلحانه از داخل باغ های کوه های کوار، کوشک، بیدک، بیدزرد و دوراهی ده شیخ و همچنین قتل جمال اعتراف کردند. آن ها همچنین اقرار کردند که با مشاهده اتباع افغانی با تهدید اسلحه از آن ها زورگیری می کردند. علیرضا در بازجویی ها گفت: من و مجتبی برای سرقت وارد باغی شده و افرادی که آنجا بودند را با تهدید اسلحه روی زمین خواباندیم. در حال دزدی بودیم که یکی از آن ها به طرف ما حمله ور شد. من هم با اسلحه کلاشینکف او را به رگبار بستم. بعد هم مجتبی با چوب او را زد. همزمان با دستگیری اعضای این باند جزئیات دیگری از اقدامات مجرمانه آن ها فاش شد.

یکی از شاکیان با شناسایی سارقان گفت: در باغ در حال شنا بودیم که سه مرد مسلح وارد آنجا شدند. آن ها ۱۲ میلیون تومان پولی که همراه داشتم را سرقت کرده و از محل گریختند. بررسی ها نشان داد اعضای این باند با موتور در منطقه پرسه زده و حتی به افرادی که در کنار جاده مشغول استراحت بودند نیز رحم نمی کردند. ایوب یکی از اعضای این باند در بازجویی ها گفت: من و ابراهیم با موتورسیکلت به منطقه سیاخ دارنگون رفتیم تا عسل کوهی بگیریم هنگام برگشت موتورمان پنچر شد دیدیم یک دستگاه پژو ۴۰۵ در بیابان پارک کرده است وقتی خود را به آنجا رساندیم دختر و پسر جوانی را در داخل ماشین دیدیم. ابراهیم با تهدید اسلحه دست و پای پسر جوان را بست و او را در صندوق عقب پژو گذاشتیم. وقتی به کوار رسیدیم ابراهیم به شهر رفت تا غذا تهیه کند. من مراقب دختر و پسر جوان بودم که ناگهان پسر جوان دست های خود را باز کرده و با سنگ ضربه ای به سرم زد او سپس اسلحه ام را گرفت و همراه آن دختر از محل فرار کردند.

در ادامه پرونده اعضای این باند با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه انقلاب شیراز فرستاده شد. در جلسه محاکمه نماینده دادستان با تشریح کیفرخواست گفت: در این پرونده اتهام آقایان علیرضا و مجتبی مبنی بر محاربه از طریق شرکت در یک فقره سرقت مسلحانه همراه با آزار و اذیت منتهی به قتل مرحوم جمال و مشارکت در ۹ فقره سرقت مسلحانه دیگر موضوع شکایت ۴۸ نفر و همچنین مشارکت در دو فقره سرقت مسلحانه اموال اتباع افغانی و دست بردن به اسلحه و ارعاب مردم و مشارکت در آدم ربایی و ضرب و جرح عمدی، همچنین حمل و نگهداری اسلحه جنگی، ورود به عنف با اسلحه، تمرد نسبت به مامورین و تخریب عمدی خودروی ماموران پلیس راه است. همچنین اتهام آقایان ابراهیم و ایوب مبنی بر محاربه از طریق مشارکت در دو فقره سرقت مسلحانه همراه با آزار و اذیت موضوع شکایت ۷ نفر، دست بردن به اسلحه و اخافه و ارعاب مردم، مشارکت در آدم ربایی و خرید و فروش سلاح های جنگی به صورت غیرمجاز است.

قاضی دادگاه پس از محاکمه ۴ عضو این باند و دفاعیات آن ها با استناد به ماده ۱۸۳ و تبصره ذیل آن، ماده ۱۸۵ بند الف، ماده ۱۸۹ و نیز بند ب ماده مذکور و نیز مواد ۱۹۰،۱۹۴ و ۱۲۰ قانون مجازات اسلامی علیرضا، مجتبی و ابراهیم را به اعدام محکوم کرد. ایوب نیز به نفی بلد به مدت ۱۵ سال در زندان سیستان و بلوچستان محکوم شد.

قاضی عمرانی، رئیس اداره دفتر دیوان عالی کشور با اشاره به این خبر گفت: با اعتراض متهمان پرونده آن ها برای رسیدگی به دیوان عالی کشور فرستاده شد که قضات دیوان عالی کشور پس از بررسی پرونده حکم متهمان و همچنین لایحه دفاعیه آن ها حکم مجازاتشان را تایید کردند.