براساس گزارش BBC، مانند بسیاری از دیگر شهر های کوچک، ساکنان شهر گواروجا در نزدیکی سائوپائولو اخبار محلی خود را به جای روزنامه و وب سایت های خبری از صفحات محلی فیس بوک می خوانند، یکی از محبوب ترین این صفحات Guaruja Alerta است که ۵۰ هزار نفر عضو دارد، اما این صفحه محبوب با گسترش دادن یک شایعه بی اساس زمینه کشته شدن یک زن جوان را فراهم آورد.

روز شنبه به زنی ۳۳ ساله در این شهر حمله شده و وی به شکلی وحشیانه مورد ضرب و جرح قرار گرفت، این حمله دلخراش توسط تعدادی فیلم برداری شده و تصاویر آن منتشر شد. این زن در اثر جراحت های نشای از حمله، روز دوشنبه جان خود را از دست داد و وکلای وی صفحه Guaruja Alerta را مسئول قتل او اعلام کردند.

دلیل این اتهام انتشار شایعه ای درباره زنی بود که کودکان شهر را می دزدید و از آنها برای انجام مراسم جادوی سیاه یا وودوو استفاده می کرد؛ این شایعه برای چند هفته در میان اهالی این شهر می چرخید و در نهایت روی صفحه فیس بوک قرار گرفت. باوجود اینکه مسئولان صفحه Guaruja Alerta توسط پلیس از نادرست بودن این شایعات آگاه شده بودند اما شایعه در فضای مجازی گسترش بیشتری پیدا کرد.

در این شایعه عنوان شده بود که این زن جادوگر همواره یک کتاب انجیل به همراه دارد، قربانی این قتل نیز در روز حمله یک کتاب انجیل به دست داشته و او را دیده اند که به یک کودک موز تعارف کرده است. وکیل قربانی می گوید مسئول صفحه Guaruja Alerta را قاتل زن جوان نمی داند، اما او را مسئول این قتل می داند و باید مسئولیت جرمش را به عهده بگیرد.

مسئولان این صفحه اعلام کرده اند که اطلاعیه پلیس مبنی بر ربودن نشدن کودکان شهر را منتشر کرده اند، اما از برداشتن شایعه اصلی از روی صفحه خودداری کرده و به بررسی زوایای مختلف آن ادامه داده اند. با این همه پلیس هنوز میان انتشار این شایعه روی فیس بوک و قتل زن جوان ارتباطی قابل دفاع نیافته است اما مردی که به اتهام قتل دستگیر شده تایید کرده که این شایعات را شنیده است.