یکی از قربانیان درآمریکادفن شده و رایزنی ها برای انتقالاجساد۲قربانی دیگر به ایران ادامه دارد. آخرین جوانایرانیکه در خاک کشوری دیگر بهقتلرسید، رضا براتی بود. این جوان ۲۳ساله ایلامی، ۸ ماه پیش با قایقی به همراه ۵۱ایرانی و ۱۳ مهاجر دیگر از اندونزی راهی استرالیا شده بود که از سوی پلیس این کشور دستگیر شد.

وی مدتی بعد به جزیره مانوس در کشور پاپوا گینه نو منتقل شد تا در بازداشتگاه هایی که در این جزیره ساخته شده بود، نگهداری شود. بلاتکلیفی پناهجویان در بازداشتگاه ها و اعلام اینکه این مهاجران در کشور پاپوا گینه نو نیز پذیرفته نخواهند شد، منجر به آشوب و شورش در اردوگاه جزیره مانوس شد. به دنبال این آشوب، نیروهای پلیس به مهاجران حمله کردند که در جریان این حمله رضا براتی بر اثر ضرب و شتم شدید نیروهای امنیتی جان باخت و ۶۲نفر نیز مجروح شدند.

به دنبال این حادثه سیدحسین میرفخار، مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه ایران در دیدار با سفیر استرالیا در تهران مراتب اعتراض و ناخشنودی جمهوری اسلامی ایران را نسبت به بدرفتاری و اعمال خشونت منجر به قتل این جوان ایرانی اعلام کرد. این در حالی بود که روزدوشنبه و سه شنبه هزاران نفر از مردم استرالیا که از حمله خونین به مهاجران شوکه شده بودند در اعتراض به این حمله در شهرهای مختلف به خیابان ها ریختند و شب هنگام نیز با روشن کردن شمع به کشته شدن رضا براتی اعتراض کردند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

از سوی دیگر خانواده رضا خواستار انتقال جسد پسرشان به ایران هستند تا بتوانند مراسم خاکسپاری را انجام دهند. پدر رضا روز گذشته به همشهری گفت: در حال حاضر تنها چیزی که می خواهیم انتقال جسد پسرم به ایران است. فقط می خواهم بدانم او به چه گناهی کشته شد. رضا پسر بزرگم بود که برای ادامه تحصیل راهی استرالیا شد و پس از اینکه جسدش را دفن کردیم، قصد گرفتن وکیل و پیگیری پرونده را دارم.

در انتظار مهتاب

مهتاب ساوجی، دختر ۲۹ساله ایرانی بود که زن و مردی هندی او را در شهر میلان ایتالیا به قتل رساندند. او یک سال و نیم پیش برای تحصیل در رشته طراحی لباس و صحنه راهی شهر میلان شد اما اواخر بهمن جسدش درحالی که در یک چمدان بزرگ جاسازی شده بود، در کانال آبی در شهر ونیز پیدا شد. از همان زمان تحقیقات پلیس برای کشف راز قتل مهتاب شروع شد تا اینکه مأموران به همخانه او که یک زن هندی بود مشکوک شدند. این زن همراه یک مرد هندی که گاهی اوقات به خانه او رفت وآمد داشت دستگیر شد و آنها در بازجویی ها مدعی شدند که در قتل نقشی نداشته اند اما جسد را از میلان به ونیز برده و در کانال آب رها کرده اند. آنها گفتند که شب حادثه با دیدن جسد مهتاب در خانه شوکه شده و چون نمی خواستند دستگیر شوند، جسد را به جای دیگری منتقل کرده بودند تا کسی به آنها شک نکند.

با دستگیری این زن و مرد، هر دوی آنها راهی بازداشتگاه شدند اما همچنان مدعی هستند که در قتل نقشی نداشته اند. این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد که هر دوی آنها مواد مخدر مصرف می کردند و احتمال دارد که مواد مخدر یکی از انگیزه های آنها برای قتل دختر بی گناه ایرانی باشد. قرار است به زودی جلسه محاکمه این زن و مرد هندی در ایتالیا برگزار شود و گفته می شود تا آن زمان پلیس جزئیات تازه ای از انگیزه قتل مهتاب ارائه خواهد کرد. رسیدگی به پرونده قتل دختر ایرانی در میلان در حالی ادامه دارد که هنوز جسد مهتاب در اختیار خانواده اش قرار نگرفته است. برادر او روز گذشته به همشهری گفت: احتمال دارد که امروز(چهارشنبه) دادستان میلان برگه انتقال جسد را امضا کند و در این صورت، هفته آینده جسد مهتاب به ایران فرستاده خواهد شد و می توانیم مراسم خاکسپاری او را انجام دهیم.

قتل دختر دانشجو

نخستین پرونده که جنجال زیادی در آمریکا به همراه داشت، پرونده قتل دختر دانشجوی ایرانی به نام ساناز بود. او که دانشجوی دانشگاه میشیگان بود، توسط شوهر ایرانی اش به نام نیما نصیری در خانه شان به قتل رسید. ساناز که از طریق فیس بوک با نیما آشنا شده بود، چند ماه پیش به رغم مخالفت های پدر و خانواده اش در ترکیه به عقد این پسر ۳۴ساله درآمد و پس از مدتی راهی آمریکا شد تا هم زندگی مشترکش با نیما را شروع کند و هم به درسش ادامه دهد. اما اواسط آذرماه، پلیس شهر هوتن در شمال میشیگان پیکر نیمه جان او را در خانه اش پیدا کرد.

بررسی ها نشان می داد که شوهر ساناز او را به شدت کتک زده و سرش را چندبار به زمین کوبیده و همین باعثبیهوشی ساناز شده است. تلاش برای نجات جان دختر ۲۷ساله نتیجه ای نداشت و او چند روز بعد دچار مرگ مغزی شد اما با رضایت خانواده اش، اعضای بدن او به ۷بیمار در آمریکا پیوند زده و جسدش در قبرستانی نزدیک بیمارستان به خاک سپرده شد. با مرگ ساناز شوهر او به اتهام قتل درجه ۲دستگیر و به زندان فرستاده شد. گرچه قرار است این مرد به زودی در دادگاه میشیگان پای میز محاکمه قرار بگیرد، چند روز پیش یکی از قضات دادگاه دستور داد که وی به پزشکی قانونی منتقل شود تا درخصوص سلامت روانی اش بررسی های لازم انجام شود. این مرد جنایتکار که متولد آمریکاست، هم اکنون تحت نظر متخصصان پزشکی قانونی است تا مشخص شود که وی به بیماری روانی مبتلاست یا نه.