بارش سنگین برف تا کنون ۹۶۰میلیارد تومان خسارت به بار آورده است. همچنین آمارهای متناقضی از کشته شده های برف در دو استان گیلان و مازندران وجود دارد. در همین حال مدیرکل پزشکی قانونی استان گیلان اعلام کرده ۳ نفر در استان گیلان جان باختند که علت آن سرمازدگی نبوده است چراکه روز شنبه یک مرد به دلیل روشن کردن گاز پیک نیک داخل چادر دچار مسمومیت با گاز منواکسیدکربن شد و جان خود را از دست داد. در یک روستای اطراف فومن نیز مرد ۴۲ساله ای هنگام پارو کردن برف از روی سقف شیروانی سقوط کرد و به کام مرگ رفت و همچنین پسر جوانی پس از پارو کردن پشت بام به داخل خانه آمد که به دلیل بیماری نامشخصی فوت کرد. همچنین طی چند روز اخیر تعداد زیادی به خاطر بارش برف و حوادثناشی از آن مصدوم شدند که جراحات اغلب آنها به دلیل زمین خوردن بوده است.

این در حالی است که حسن تأمینی رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه آمارهای مختلفی درخصوص تعداد کشته های این برف در گیلان مطرح شده است، اعلام کرد: رسمی ترین آمار کشته های برف در استان گیلان ۵ نفر گزارش شده است.
اما در جای دیگر معاون درمانی علوم پزشکی گیلان به ایسنا گفته است آمار مصدومین ناشی از برف ۵۸۹ نفر بوده که ۶ نفر نیز بر اثر حادثه مرتبط با برف فوت کرده اند.

دکتر رهبر، کل آمار فوت شدگان ۵ روز گذشته را ۶ نفر اعلام کرد و افزود: قربانیان بر اثر لغزش یا سقوط از ارتفاع جان باخته اند.
این در حالی است که در استان مازندران آمار کشته شده های برف، یک نفر اعلام شده است. در استان مازندران و در شهر تنکابن، جسد دختربچه ای در میان برف و یخ کشف شده که علت مرگ او یخ زدگی گزارش شده است. با این حال به گفته یکی از مسئولان پزشکی قانونی، با توجه به وضعیت وخیم آب و هوایی و عدم دسترسی به مناطق صعب العبور این دو استان، هنوز گزارش های کاملی از تعداد مرگ ومیر ناشی از سرما و یخ زدگی در استان های شمالی موجود نیست و با توجه به روبه بهبود بودن شرایط جوی، امیدواریم در روزهای آتی بتوانیم گزارش های کاملی را از این دو استان به دست آوریم.

امدادرسانی بموقع

مرگ این افراد تنها مربوط به بارش برف در استان مازندران و گیلان نبوده است؛ بارش سنگین برف همچنین باعثمسدود شدن محورهای اصلی، فرعی و روستایی در بسیاری از مناطق این دو استان شد و جریان آب، برق و گاز نیز در بخش هایی از این استان ها قطع شد و به دنبال آن زندگی ساکنان آنها تحت الشعاع قرار گرفت.

مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده شهرستان لنگرود استان گیلان به همشهری گفت: وقتی بحران در استانی پیش می آید نخستین مرحله، امدادرسانی است. به دنبال بارش این برف سنگین بیشتر راه های اصلی و فرعی مسدود شدند که بلافاصله امدادرسانی در این خصوص انجام شد. وی افزود: خوشبختانه هم اکنون تمام ورودی های اصلی و فرعی باز شده و تردد بدون مشکل است.
نماینده لنگرود تصریح کرد: بر اثر بارش سنگین برف، برق، آب و گاز تعدادی از روستاها قطع شد که خیلی زود گاز تمام شهرهای روستایی وصل شد. به گفته کارشناسان بیشتر علت قطعی گاز به دلیل یخ زدگی هایی بوده که در علمک های گاز به وجود آمده بود و خیلی زود این مشکل هم حل شد. همچنین برق و آب برخی از مناطق وصل شد اما در تعداد کمی از روستاها هنوز وصل نشده که ظرف ۴۸ساعت آینده مشکل آنها بر طرف خواهد شد.

وی افزود: بارش برف در برخی از شهرهای استان گیلان در حدود ۱.۵متر و در روستاها ۲متر بود که باعثتخریب برخی از خانه های شهری و روستایی شد. با وجود این، قرار است جلسه ای در استانداری گیلان برگزار شود و میزان دقیق خسارت وارد شده بررسی شود اما تخمین اولیه خسارت به ابنیه، راه ها و پل ها در استان گیلان بالای ۱۰۰میلیاردتومان برآورد شده است. همچنین حدود ۶۰میلیارد تومان خسارت به باغ های کشاورزی وارد شده است.

نماینده لنگرود با بیان اینکه اگر این حادثه مدیریت نمی شد قطعا خسارت بیشتری به بار می آورد، گفت: حادثه بحران برف در سال ۸۴که خسارت سنگینی داشت تجربه ای شد برای مدیریت بحران برف امسال؛ البته مردم نیز در این خصوص خوب عمل کردند. اینکه طی ۳یا ۴روز استان به حالت عادی بازگشت، واقعا کار بزرگی است. به جرأت می توانم بگویم که اگر امدادرسانی و اقدامات سازمان ذیربط به موقع انجام نمی شد با چنین برف سنگینی شاهد مرگ ده ها نفر بودیم.

خسارت ۸۰۰میلیارد تومانی

اما در استان مازندران نیز بارش برف خسارات زیادی را به دنبال داشت. کمال علیپور خنکداری، نماینده قائمشهر، سوادکوه و جویبار و رئیس کمیته راه و شهرسازی مجلس شورای اسلامی به همشهری گفت: بارش برف سنگین در استان مازندران بالای ۸۰۰میلیارد تومان خسارت به بار آورد که علت آن عدم برنامه ریزی و پیش بینی بود.

معمولا در کلانشهری مانند تهران پیش از آغاز زمستان و فصل سرما پیش بینی و برنامه ریزی هایی در این زمینه از سوی ستاد مدیریت بحران انجام می شود. ایستگاه هایی در این خصوص متمرکز شده تا چنانچه حادثه ای رخ داد، بلافاصله عملیات در این زمینه صورت گیرد اما متأسفانه در استان مازندران این پیش بینی ها انجام نشده بود.

با وجود اینکه سازمان هواشناسی ۷۲ساعت قبل وضعیت آب و هوا را اعلام کرده بود اما باز هم ستاد مدیریت بحران استان مازندران این موضوع را جدی نگرفته و به علت عدم برنامه ریزی آمادگی لازم برای مقابله با این حادثه را نداشت. وی افزود: پس از بارش سنگین برف در مازندران، حتی شهرداری تهران هم به کمک مدیریت بحران مازندران رفت که لازم است از آقای دکتر قالیباف در این زمینه تشکر کنم. مدیریت شهر تهران با اقدام بموقع دستگاه های برف روبی جدید را به همراه ماشین آلات سنگین به استان مازندران فرستاد که کمک خیلی بزرگی بود. وی افزود: براثر بارش برف، برق و آب ۱۱۴روستا قطع شد که خوشبختانه هم اکنون وضعیت کنترل شده و تنها چند روستاست که هنوز برق و آب ندارند؛ با این حال مشکل آنها هم به زودی برطرف خواهد شد.

علیپور افزود: برف همچنین باعثتخریب تعدادی از خانه های روستایی، شهری و ادارات شد. بیشتر خسارت نیز به غرب استان مازندران وارد شد خصوصا شهر تنکابن که در این شهر یک ورزشگاه نیز تخریب شد. همچنین تعدادی از دامداری ها و مرغداری ها بر اثر بارش سنگین برف تخریب شد که همه اینها به علت عدم برنامه ریزی بود. به عنوان مثال برف باعثتخریب تیرهای چراغ برق شده و به مدت ۳روز برق تمام بیمارستان های غرب استان تهران قطع بود. حال آنکه اگر پیش از این برنامه ریزی شده و ژنراتور خریداری می شد چنین مشکلی پیش نمی آمد.

این موضوع اگر پیش از این از سوی استاندار و ستاد مدیریت بحران پیش بینی می شد چنین مشکلی هرگز پیش نمی آمد. وی افزود: در این مدت تقلیل فشار گاز در مناطق مختلف داشتیم اما قطعی گاز نداشتیم. در همین حال محمد علی قدمی فرماندار نوشهر نیز از تخریب ۱۰۰درصدی برخی از مناطق مسکونی در نوشهر خبر داد و گفت: با توجه به گذشت ۶روز از بحران برف در شهرستان نوشهر، خوشبختانه در روستاها و شهرهای این شهرستان آب و برق وصل شده و راه ها باز است.

خطر سیل

قدمی خاطرنشان کرد: تمام تمهیدات لازم درنظر گرفته شده تا درصورت ذوب شدن برف در منطقه سبب جاری شدن سیل وسیلاب نشود. ما احتمال وقوع سیل در این مناطق را پیش بینی کرده ایم که در همین راستا نیروهای مدیریت بحران در این مناطق در آماده باش هستند و اقداماتی نیز انجام شده است. وی افزود: در حاشیه رودها نیز توصیه ما این است که افراد هنگام ذوب شدن برف ها، استقرار نداشته باشند، چراکه ممکن است سبب طغیان رودها شود. قدمی گفت: وقوع سیلاب در این مناطق قطعی نیست بلکه وقوع آن تنها پیش بینی شده است.