اعضای این باندها علاوه بر گردنبند قاپی، دست به زورگیری و سرقت کیف و موبایل هم می زدند. ۲۸خرداد امسال مرد جوانی حوالی پارک ملت در حال عبور از پیاده رو بود که هدف حمله یک سارق قرار گرفت. مرد سارق از پشت سر به او نزدیک شد و پس از کشیدن گردنبند وی و سرقت آن، پا به فرار گذاشت. این مرد خودش را به یک موتورسیکلت که آن طرف خیابان منتظرش بود رساند و با همدستش متواری شد. همزمان با این سرقت یکی از شهروندان که در ایستگاه اتوبوس ایستاده و متوجه ماجرا شده بود با گوشی موبایل خود اقدام به فیلمبرداری از صحنه فرار دزدان کرد. مالباخته نیز با در اختیار داشتن این فیلم به اداره پلیس رفت و همین فیلم سرنخی شد برای دستگیری ۲باند کیف قاپی.

شروع تحقیقات

با شکایت مالباخته، تیمی از مأموران اداره هجدهم پلیس آگاهی پایتخت رسیدگی به این پرونده را آغاز کردند. آنها با استفاده از فیلمی که از دزدی ضبط شده بود، موفق شدند یکی از سارقان را که مجرم سابقه داری به نام غلام بود، شناسایی کنند. این جوان ۲۲ساله پیش تر به اتهام کیف قاپی، گردنبندقاپی و موبایل قاپی دستگیر شده و به زندان رفته بود.

شواهد حکایت از این داشت که غلام ۲۶خرداد ماه از زندان آزاد شده و همزمان با آزادی، سرقت های خود را از سر گرفته است. پاتوق های احتمالی این مرد زیرنظر گرفته شد و سرانجام او ۲۴آذرماه به دام پلیس افتاد.

راز باند سرقت

مرد جوان وقتی فیلم صحنه سرقت را دید، لب به اعتراف گشود و به ده ها فقره گردنبند، گوشی و کیف قاپی اعتراف کرد. وی همچنین ۳همدستش را به پلیس معرفی کرد و همان روز مأموران ۲نفر از آنها را در جنوب تهران دستگیر کردند اما نفر سوم که محمدرضا نام داشت متواری شد.

دستگیری باند دوم

درحالی که تحقیقات برای دستگیری محمدرضا ادامه داشت مأموران دریافتند که وی عصر ۱۱آذرماه در جریان یک تعقیب و گریز همراه با تیراندازی در خیابان قائم مقام فراهانی توسط مأموران گشت کلانتری ۱۰۵سنایی دستگیر شده است. ماجرا از این قرار بود که آن روز وی همراه همدستانش در خیابان سرقت می کرد که از سوی مأموران کلانتری شناسایی و در جریان تعقیب و گریز خیابانی دستگیر شد. محمدرضا پس از انتقال به اداره آگاهی راز فعالیت دومین گروه از سارقان خشن را فاش کرد.

وی در اعترافات خود به کارآگاهان گفت: ۱۱آذرماه(روز دستگیری) با گروه دیگری از سارقان دست به سرقت گوشی موبایل رهگذران می زدیم. آن روز در فاصله خیابان گاندی تا میدان ۷ تیر، ۸دستگاه گوشی تلفن همراه گران قیمت را سرقت کردیم که همه گوشی ها نزد من بودند. وی افزود: بعد از این سرقت ها به همراه ۴همدستم به خیابان قائم مقام رفتیم و درحالی که با ۳موتورسیکلت کنار خیابان ایستاده بودیم گشت پلیس که ظاهرا در تعقیب ما بود، به ما شک کرد.

همگی پا به فرار گذاشتیم اما مأموران با تیراندازی مرا دستگیر کردند. اعترافات این سارق کافی بود تا مأموران اعضای دومین باند سرقت را نیز شناسایی و دستگیر کنند. متهمان در بازجویی ها به ده ها فقره سرقت در مناطق مختلف تهران اعتراف کردند. مالباخته ها نیز بعد از حضور در اداره آگاهی با شناسایی اعضای دومین باند به طرح شکایت از آنها پرداختند.

در بررسی ها مشخص شد که یکی از مالباختگان وقتی در برابر متهمان مقاومت کرده از ناحیه سینه مورد اصابت چاقو قرار گرفته بود. وی به علت شدت ضربه وارد شده به ناحیه قلب زیر تیغ جراحی رفته بود. سرهنگ علی غیاثوند، معاون مبارزه با سرقت های پلیس آگاهی تهران با اعلام این خبر گفت: با توجه به تعداد زیاد سرقت های انجام شده از سوی اعضای این دو باند مجوز انتشار تصاویر آنها از سوی قاضی پرونده صادر شده است و شاکیان احتمالی می توانند برای شکایت به اداره هجدهم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند.