۸ ماه پیش گزارشی در اختیار یگان حفاظت سازمان میراثفرهنگی استان تهران قرار گرفت که نشان می داد اعضای باندی، یک کتیبه خطی نفیس را به تهران انتقال داده و قصد فروش آن به قاچاقچیان بین المللی را دارند. تیمی از ماموران، با دستور سرهنگ پاسدار محمد کربلایی حریری، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراثفرهنگی کشور وارد عمل شدند و تحقیقات برای شناسایی قاچاقچیان را آغاز کردند. آنها در اقدامات اطلاعاتی دریافتند که سردسته باند، کتیبه باارزش را از تهران به بندرعباس منتقل کرده و تعدادی از قاچاقچیان عمانی نیز به آنجا رفته اند تا بعد از دیدن کتیبه، ارزش آن را تعیین کنند. ردیابی ها در این زمینه ادامه داشت تا اینکه مشخص شد سردسته باند تصویر کتیبه را با خود به کشور تایلند برده و این بار با قاچاقچیان تایلندی وارد معامله شده است.

بررسی ها نشان می داد که وی با این افراد بر سر قیمت ۳میلیون دلاری به توافق رسیده و قصد فروش کتیبه به آنها را دارد. وقتی مشخص شد که اعضای باند قصد دارند کتیبه را به خارج از کشور منتقل کنند، مأموران یگان حفاظت بررسی های خود را ادامه دادند تا اینکه هفته گذشته بعد از گذشت ۸ ماه تلاش های شبانه روزی، سرانجام موفق شدند مخفیگاه این باند را در غرب پایتخت شناسایی کنند. در نخستین عملیات، یکی از اعضای باند دستگیر شد و با اطلاعاتی که وی در اختیار مأموران قرار داد در عملیاتی ۸ساعته، ۳عضو دیگر باند نیز به دام افتادند.

ما بی گناهیم!

متهمان بعد از دستگیری خود را بی گناه خواندند و مدعی شدند که از کتیبه و معامله ۳میلیون دلاری خبر ندارند، اما وقتی شواهد را علیه خود دیدند، اعتراف کردند که کتیبه را در خانه ای پنهان کرده اند. مأموران بعد از ورود به این خانه، کتیبه را که لابلای رختخواب ها جاسازی شده بود، پیدا کردند.

کتیبه سلجوقیان

این شیء عتیقه در اختیار کارشناس سازمان میراثفرهنگی استان تهران قرار گرفت و وی بعد از بررسی های تخصصی اعلام کرد که کتیبه دارای اصالت تاریخی و فرهنگی است و با خطوط کوفی نوشته شده است. این کتیبه که سنگ قبر بوده، متعلق به سال۵۲۱ هجری قمری و دوره سلجوقیان است و ۹۱۳سال قدمت دارد. از طرفی چون تمام حکاکی های آن که آیات قرآنی بوده به طرز ماهرانه ای روی سنگ حک شده، کتیبه ارزش بسیار زیادی دارد.

نقشه ناکام

در ادامه و در تحقیق از متهمان مشخص شد که ۲نفر از آنها برادر هستند و با همدستی دوستان خود قصد معامله این کتیبه را داشته اند. سردسته باند نیز در توضیح ماجرا گفت: چند سال پیش کتیبه را در شهرستان یزد از یک پیرمرد معمار به صورت امانت گرفتم. قرار بود بعد از اینکه آن را فروختم به پیرمرد هم سهمش را بپردازم. وی ادامه داد: برای اینکه مطمئن شوم که کتیبه دارای اصالت است ۲بار به بندرعباس رفتم و با قاچاقچیان عمانی ملاقات داشتم،. آنها بعد از دیدن کتیبه اعلام کردند که اصل است و قیمتی را مشخص کردند اما من به آنها نفروختم چون فکر می کردم قیمت کمی را مطرح کرده اند و قصد دارند سرم کلاه بگذارند.

وی افزود: درحالی که قصد داشتم مشتری مناسبی برای فروش عتیقه پیدا کنم، متوجه شدم که پیرمرد معمار فوت کرده است. او هیچ وقت به من نگفت که این سنگ قبر را چطور به دست آورده و من هم نمی دانم سنگ قبر چطور در اختیار او قرار گرفته است. مرد قاچاقچی افزود: بعد از آن تصمیم گرفتم به تایلند بروم و یک مشتری مناسب برای کتیبه پیدا کنم. برای همین از آن عکس گرفتم و در تایلند چند قاچاقچی پیدا کردم که برای خرید کتیبه مبلغ خوبی پیشنهاد کردند. قرار بود به ایران برگردم و با برداشتن کتیبه به تایلند بروم و آن را به قیمت ۳میلیون دلار بفروشم اما من و اعضای باندم دستگیرشدیم و در نقشه خود ناکام ماندیم.

قاضی سیدسجاد منافی آذر، بازپرس شعبه ۱۲دادسرای ناحیه۵ تهران با اعلام این خبر به همشهری گفت: در این پرونده خوشبختانه تلاش ۸ ماهه مأموران یگان حفاظت میراثفرهنگی نتیجه داد و این کتیبه نفیس و تاریخی پیش از اینکه از کشور خارج شود، کشف شد.
وی افزود: متهمان این پرونده نیز برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار مأموران پلیس آگاهی پایتخت قرار گرفتند و بررسی ها درخصوص اینکه متهمان کتیبه را چگونه به دست آورده اند، ادامه دارد.