ملت ایران: ساعت ۱۶ نهم خرداد ماه سال جاری زن جوانی درحالی که پشت فرمان خودروی سمند بود پشت چراغ قرمز در مرکز پایتخت توقف کرد. در همین هنگام موتورسیکلتی با ۲ سرنشین کنار ماشین زن جوان ایستادند و ترک نشین در یک چشم به هم زدن تلفن همراه راننده سمند را برداشت و پا به فرار گذاشتند. با فرار متهمان راننده سمند نیز به تعقیب دزدان موبایلش پرداخت تا اینکه سارقان موتورسوار با یک دستگاه خودروی پژو ۲۰۶ برخورد کردند و هردو روی زمین افتادند.

در آن لحظه مأموران کلانتری ۱۱۲ ابوسعید سر رسیدند و آنها را دستگیر کردند. این درحالی بود که هردو سارق به شدت مجروح و از ناحیه پا دچار شکستگی شده بودند. همزمان با انتقال سارقان به بیمارستان، مأموران در جریان بررسی ها متوجه شدند که موتور سرقتی است و دزدان چند روز پیش آن را از داخل پارکینگ یک مجتمع مسکونی در منطقه منیریه سرقت کرده اند.

آشنایی در قهوه خانه

بعد از انجام تحقیقات اولیه، پرونده برای رسیدگی بیشتر در اختیار مأموران پایگاه هشتم پلیس آگاهی پایتخت قرار گرفت و متهمان بعد از ۲۰روز به اداره آگاهی منتقل شدند. بررسی ها نشان می داد که یکی از متهمان به نام سیاوش ۲۴ساله سابقه دار بوده و پیش از این به اتهام جرائم مختلف ازجمله سرقت، حمل موادمخدر و اخلال در نظم عمومی دستگیر شده و به زندان رفته بود. در شرایطی که سیاوش مدعی بود که تنها در یک فقره سرقت حضور داشته سعید همدست ۲۵ساله او به ده ها فقره دزدی در مناطق جنوب و مرکز شهر تهران اعتراف کرد.

وی به مأموران گفت: مدتی قبل در مغازه موتورسازی کار می کردم، برخی از جوان ها را می دیدم که برای تقویت موتورهایشان به مغازه می آمدند که پس از مدت کوتاهی متوجه شدم تعدادی از آنها سارق هستند. آنها در صحبت هایشان مدعی بودند که پول خوبی در سرقت وجود دارد و من نیز تصمیم گرفتم مثل آنان سرقت کنم. به همین علت زمانی که آنها موتورهایشان را به مغازه می آوردند و در اختیار موتورسازی می گذاشتند تا آنها را تقویت کنند من از فرصت استفاده کرده و با موتورهای آنها دست به سرقت می زدم.

وی ادامه داد: مدتی قبل در قهوه خانه ای در جنوب تهران با سیاوش آشنا شدم و با هم نقشه دزدی کشیدیم. برای اجرای این نقشه، موتورسیکلتی از پارکینگ ساختمانی در حوالی میدان منیریه سرقت کردیم و با آن به دزدی رفتیم. سیاوش راکب بود و من سرقت می کردم تا اینکه هنگام فرار تصادف کرده و به دام افتادیم. وی ادامه داد: من و سیاوش هر دو به مواد مخدر اعتیاد داریم و برای تأمین هزینه مواد دست به دزدی می زدیم.

بعد از اعترافات متهمان و انجام تحقیقات، مالباختگانی که در دام این دو دزد گرفتار شده بودند شناسایی شدند. بررسی ها نشان می داد که سارقان به شیوه های مختلف گردنبندقاپی، کیف قاپی، موبایل قاپی و زورگیری از زنان دست به سرقت می زنند. سرهنگ میرزکی، رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران با اعلام این خبر گفت: با توجه به احتمال افزایش مالباختگان و شناسایی جرائم احتمالی دیگر، دستور انتشار تصاویر هر دو متهم از سوی قاضی پرونده صادر شده است، به همین خاطر از کسانی که موفق به شناسایی تصاویر متهمان شدند دعوت می شود تا جهت طرح شکایت به پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند.