رئیس جمهور گفت: ‌ با بهره‌برداری از طرح‌های توسعه و بهینه‌سازی واحدهای موجود تولید بنزین و همچنین بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس ایران به صادر کننده بنزین تبدیل می‌شود.

به گزارش فارس از جزیره لاوان واقع در آب‌های خلیج‌فارس، محمود احمدی‌نژاد دقایقی پیش در حاشیه بهره‌برداری از طرح‌های چهارده گانه شرکت نفت لاوان، ضمن تشریح دستاوردهای صنعت نفت اظهار داشت: اتفاقاتی که در این سال‌ها در حوزه صنعت نفت و گاز واقع شده در گذشته تصور آن نیز برای خیلی‌ها غیر ممکن بود.

وی بیان داشت: در یک دوره زمانی صنعت نفت صد در صد وابسته بود و تمامی تجهیزات باید از خارج وارد می‌شد به نحوی که حتی مطالعه، اکتشاف، توسعه و امور مرتبط با این صنعت دست خارجی‌ها بود.

به گفته رئیس جمهور آنها با منت‌گذاری و گرفتن امتیازات سیاسی و با استفاده از ابزار سرمایه‌گذاری به صنعت نفت خدمات و از آن به عنوان فشار سیاسی در رابطه با ما استفاده می‌کردند.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: به لطف خدا و همت خانواده بزرگ صنعت نفت و پشتوانه ملت بزرگ ایران، این صنعت در کشور به جایی رسیده است که با اتکا به توان مهندسی داخلی، از یک وابسته صد در صدی به صادر کننده خدمات مهندسی نفت تبدیل شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت فرآورده بنزین اشاره و گفت: بنزین آنقدر مهم است که بدخواهان ملت ایران بعد از جنگ که نتیجه‌ای نگرفتند، به فکر تحریم آن افتادند.

احمدی نژاد در ادامه برشمردن اهمیت بنزین اضافه کرد: این فرآورده آنقدر مهم است که اداره کشور یک ساعت بدون بنزین غیرممکن است.

وی در همین راستا بیان داشت: در سال ۷۵، متوسط مصرف بنزین در ایران برابر با ۷۳ میلیون لیتر در سال بوده است که این رقم به طور معمول طی هرسال ۱۵ درصد با توجه به توسعه کشور اضافه می‌شد.

رئیس جمهور یادآور شد: در سال ۸۵ واردات بنزین از خارج برابر با ۲۷ میلیون لیتر در سال بود که اگر این روند کنترل نمی‌شد در حال حاضر این رقم برابر با ۸۰ میلیون لیتر در سال می‌شد که بابت خرید آن باید سالانه ۳۰ میلیارد دلار هزینه می‌کردیم.

احمدی‌نژاد ادامه داد: حال باید حساب کرد که اگر طرح‌های اجرا شده در مصرف سوخت در کشور اجرایی نمی‌شد چه اتفاقی می‌افتاد.

به گفته وی ۲۵ سال روی طرح‌های توسعه و بهینه سازی تولید بنزین در کشور سرمایه‌گذاری نشده بود و زمانی که ما با شعار خودکفایی در بنزین آمدیم برخی‌ها ما را مسخره کردند.

احمدی‌نژاد افزود: اما ما مایوس نشدیم و با توان داخلی و با کیفیت هر چه بهتر طرح‌های توسعه و بهینه سازی در بخش بنزین را اجرا کردیم به نحوی که امروز نیازی به واردات هیچ فرآورده‌ای برای تولید بنزین نداریم.

وی اضافه کرد: اگر طرح‌های توسعه در حال اجرا و پالایشگاه خلیج فارس نیز وارد مدار تولید شوند، ایران به صادرکننده بنزین تبدیل می‌شود.

رئیس جمهور بیان داشت: علاوه بر این دستاورد مهم، خودباوری و اتحاد ملت ایران برای غلبه بر مشکلات دو اتفاق مهم در اینگونه پروسه‌ها است که نمی‌شود روی آن قیمتی گذاشت.

وی در این بخش از سخنان خود افزود: اگر به این روند پیش برویم، به قطب و مرجع دانش فنی و مهندسی در همه زمینه‌ها تبدیل می‌شویم.