به گزارش ملت ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران، با شروع افزایش قیمت مسکن از بهمن ماه سال گذشته، قیمتها در این بخش به طور فزاینده ای افزایش پیدا کردند به طوری که این سومین جهش قیمتی مسکن در ۳۰ سال گذشته بود و تاثیر زیادی را بر قدرت خرید متقاضیان بازار، گذاشت.

براین اساس، جهش قیمت مسکن موجب شد که برخی قیمتها از بازار مسکن شهر تهران حذف شوند و دیگر آپارتمان و یا زمینی با این نرخ در تهران وجود نداشته باشد. در واقع تا پیش از این در برخی از محله های تهران، آپارتمانهای نوساز با قیمت هر مترمربع ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان قابل خرید بودند اما در حال حاضر با قیمتی کمتر از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نمی توان خانه مناسبی در اکثر محله های تهران، یافت.

از سوی دیگر، افزایش قیمت مسکن موجب شده است که بساز بفروشها آپارتمان های خود را به فروش نرسانند و در انتظار گرانی بیشتر مسکن باشند که این هم یکی از دلایل آشفتگی بازار مسکن در این روزها است. در واقع خریداران به دنبال ارزانی مسکن و فروشندگان برای گرانی، در بازار حضور ندارند و این موضوع باعثرکود بی سابقه ای در بخش مسکن شده است.

همچنین با افزایش قیمت آپارتمان، نرخ خانه های کلنگی هم افزایش یافت به طوری که قیمت هرمترمربع زمین تا ۵۰۰ هزار تومان بیش از یک آپارتمان نوساز معامله می شود که همین امر رونق زیادی را در بازار خرید و فروش زمین به دنبال داشته است. به خصوص در حوزه بافت های فرسوده که به دلیل اختصاص وام های قرض الحسنه و با سود کم، خریدار بیشتری برای آپارتمان های نوساز این بخش وجود دارد.

قیمت آپارتمان های کمتر از ۵۰ متر

یک سوئیت در خیابان جمهوری - اسکندری به مساحت۲۷ متر با نرخ ۱۰۸ میلیون تومان به فروش می رسد و واحد دیگری در هاشمی یادگار امام به مساحت۴۰ متر، نوساز با پارکینگ ۱۶۱ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

یک دستگاه آپارتمان در خیابان پیروزی - دلگشا به مساحت ۳۶ مترمربع طبقه ۲ با پارکینگ به نرخ ۲۰ میلیون تومان رهن ۲۰ میلیون تومان وام و ۱۰۰ میلیون تومان نقد به فروش می رسد و در سه راه آذری - لقمان حکیم یک واحد ۳۹متری یک خوابه، طبقه ۴ زیر قیمت ۹۸ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

واحدی به مساحت ۴۰ مترمربع در هفده شهریور تیردوقلو با عمر یکساله و انباری، طبقه سوم با ۱۶ میلیون تومان وام، ۲۰ میلیون تومان رهن، ۶۸.۵ میلیون تومان نقد به فروش می رسد و آپارتمان دیگری با متراژ ۴۰ متر در بریانک - گلستانی، طبقه سوم با عمر ۵ ساله و پارکینگ با ۸۴ میلیون تومان نقد، ۲۰ میلیون تومان وام و ۲۳ میلیون تومان رهن قیمت گذاری شده است.

مالک آپارتمانی درخیابان جیحون به متراژ ۳۵.۵ متر، یک خوابه، طبقه اول با پارکینگ و بالکن با عمر ۱۰ ساله با شرایط ۲۰ میلیون تومان رهن و ۱۳ میلیون تومان وام، ۹۶ میلیون تومان نقدی دریافت می کند و در خیابان خوش - مرتضوی، واحد به مساحت ۴۵ مترمربع، طبقه دو با شرایط ۲۵ میلیون تومان وام، ۳۰ میلیون تومان رهن و ۹۸ میلیون تومان نقد به فروش می رسد. در انتهای جیحون - غفوری هم واحدی ۴۵ متری، طبقه اول با انباری متری ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.