قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران شدیدا افزایش یافته است.
قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران طی دو هفته افزایش بیست تا سی میلیونی داشته است. قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران در شرایطی افزایش یافته که تصور می شد در دولت جدید این به بی قانونی متوقف شود. قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران بعد از مراسم تنفیذ دچار هیجاناتی شد. حال سوال اینجاست قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران در آینده چه می شود؟ 

گزارش های حاکی از آن است که پژو ۲۰۰۸ در بازار آزاد دقیقا یک میلیارد تومان فروخته می‌شود. نسبت به دیروز ۱۰ میلیون تومان گران شده، اما بیشترین افزایش قیمت بین مدل‌های مونتاژی در هایما S۵ مشاهده می‌شود. هایما S۵ در بازار آزاد ۲۰ میلیون تومان جهش قیمت پیدا کرده و ۶۹۵ میلیون تومان عرضه می‌شود.

قیمت خودروهای ایران‌خودرو

پژو ۴۰۵ بیشترین افزایش قیمت را امروز دوشنبه دوم آذر در بازار آزاد تجربه کرد و ۲۵۵ میلیون تومان به فروش رسید. همچنین سمند EF۷ دوگانه سوز با رشد چهار میلیون تومانی در بازار حضور دارد و ۳۱۹ میلیون تومان قیمت خورده است. درطرف مقابل شاهد افت قیمت پنج میلیون تومانی پژو پارس هستیم و سمند EF۷ نیز به همین میزان افت قیمت پیدا کرده است. بین محصولات مونتاژی بازار پژو ۲۰۰۸ امروز دقیقا یک میلیارد تومان ارزشگذاری شده است و رشد ۱۰ میلیون تومانی را به ثبت رسانده است. بیشترین رشد قیمت بین مدل‌های مونتاژی در هایما S۵ دیده می‌شود که با جهش ۲۰ میلیون تومانی، ۶۹۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

قیمت روز محصولات ایران‌خودرو

خودرو قیمت امروز قیمت روز دوشنبه

وانت آریسان ۱۹۳ میلیون تومان ۱۹۱ میلیون تومان 

سمند LX ۲۴۵ میلیون تومان ۲۵۰ میلیون تومان 

سمند EF7 ۲۵۴ میلیون تومان ۲۵۹ میلیون تومان 

سمند EF7 دوگانه سوز ۳۱۹ میلیون تومان ۳۱۵ میلیون تومان 

دنا تیپ یک ۳۴۵ میلیون تومان ۳۴۳ میلیون تومان 

پژو 405 GLX ۲۵۵ میلیون تومان ۲۵۰ میلیون تومان 

پژو پارس ۲۸۰ میلیون تومان ۲۸۵ میلیون تومان 

پژو پارس اتوماتیک ۳۶۵ میلیون تومان ۳۶۸ میلیون تومان 

پژو 207 دنده ای ۳۴۰ میلیون تومان ۳۴۳ میلیون تومان 

پژو 206 تیپ 2 ۲۵۹ میلیون تومان ۲۵۸ میلیون تومان 

پژو 206 تیپ 5 ۲۹۵ میلیون تومان ۲۹۵ میلیون تومان 

پژو 206 صندوقدار ۲۹۵ میلیون تومان ۲۹۲ میلیون تومان 

پژو 2008 یک میلیارد تومان ۹۹۰ میلیون تومان 

رنو تندر 90 E2 ۳۸۵ میلیون تومان ۳۹۰ میلیون تومان 

هایما S5 ۶۹۵ میلیون تومان ۶۷۵ میلیون تومان 

هایما S7 ۷۹۵ میلیون تومان ۷۹۵ میلیون تومان 

سوزوکی ویتارا اتوماتیک یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان 

قیمت محصولات سایپا

وانت زامیاد امروز سه شنبه دوم آذر در بازار آزاد ۲۷۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده و با افت پنج میلیون تومانی نسبت به روز گذشته فروخته می‌شود. پراید وانت و تیبا هاچبک پلاس نیز هر کدام یک میلیون تومان درمقایسه با روز قبل قیمت کمتری دارند و به ترتیب ۱۷۴ و ۱۸۴ میلیون تومان قیمت دارند. بین مدل‌های مونتاژی کیا رساتو و سیتروئن پنج میلیون تومان قیمت بیشتری از روز قبل دارند و سیتروئن با افت پج میلیون تومانی در بازار حضور دارد.

قیمت روز خودرو‌های سایپا

خودرو قیمت امروز قیمت روز دوشنبه

پراید 111 ۱۶۸ میلیون تومان ۱۶۸ میلیون تومان 

پراید 131 ۱۴۹ میلیون تومان ۱۴۸ میلیون تومان 

پراید 132 ۱۳۹ میلیون تومان  ۱۳۹ میلیون تومان  

پراید 151 ۱۷۴ میلیون تومان ۱۷۵ میلیون تومان 

پراید 151 پلاس ۱۸۳ میلیون تومان ۱۸۳ میلیون تومان 

تیبا 2 ۱۷۲ میلیون تومان ۱۷۲ میلیون تومان 

تیبا 2 پلاس ۱۸۴ میلیون تومان ۱۸۵ میلیون تومان 

تیبا صندوقدار ۱۶۶ میلیون تومان ۱۶۵ میلیون تومان 

ساینا دنده ای ۱۷۸ میلیون تومان ۱۷۹ میلیون تومان 

کوئیک دنده ای ۱۸۴ میلیون تومان ۱۸۵ میلیون تومان 

کوئیک اتوماتیک پلاس ۲۵۰ میلیون تومان ۲۵۰ میلیون تومان 

سیتروئن ۹۶۰ میلیون تومان ۹۵۵ میلیون تومان 

چانگان ۵۴۰ میلیون تومان ۵۴۵ میلیون تومان 

وانت زامیاد ۲۷۰ میلیون تومان ۲۷۵ میلیون تومان 

کیا سراتو ۹۵۵ میلیون تومان ۹۵۰ میلیون تومان 

آریو ۳۷۵ میلیون تومان ۳۷۵ میلیون تومان 

شاهین ۳۴۵ میلیون تومان ۳۴۵ میلیون تومان 

یک کارشناس صنعت خودرو درباره علت افزایش قیمت نجومی خودرو توضیحاتی داد.مسیح فرزانه کارشناس صنعت خودرو در خصوص افزایش نجومی قیمت خودرو در بازار به ویژه خودروهایی که جزو خودروهای ارزان قیمت بازار به حساب می‌آیند، گفت: کارشناسان معتقدند که بخش قابل توجهی از نوسانات در قیمت‌گذاری بازار خودرو بر اساس نوسان نرخ ارز در بازار هاست. به عبارتی تغییرات نرخ دلار در بازارهای عراق و هرات به صورت مستقیم و غیر مستقیم می‌تواند بر نرخ ارز و به تبع آن بر نرخ خودروهای داخلی و خارجی در بازار ایران را هم تغییر دهد. 

این کارشناس صنعت خودرو گفت: همین امر را می‌توان یکی از علت‌های افزایش قیمت خودرو دانست؛ اکنون همانطور که در بازار مشاهده می‌کنیم قیمت خودرو طی ۲ هفته گذشته افزایش یافته است به طور مثال پژو ۲۰۶ تیپ ۲ اکنون به قیمت حدود ۲۵۰ میلیون تومان و پراید نزدیک به ۱۵۰ میلیون تومان شده است.

این کارشناس صنعت خودرو معتقد است زمانی که نقدینگی در بازار افزایش پیدا می‌کند، سبب تورم می‌شود که این تورم هم بر افزایش قیمت‌ها تاثیر گذار است. فرزانه با بیان اینکه دلایل زیادی باعث افزایش قیمت خودرو می‌شود، گفت: یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت خودرو، عدم عرضه خودروهای صفر به داخل بازار از سوی خودروسازان بوده و برخی از خودروهایی که به تعداد زیاد ناقص هستند و در انبار خودروسازان مانده است و طبیعتا اگر ورود پیدا کند می‌تواند قیمت را تعدیل کند. 

گفتنی است، چندی پیش آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور  گفت: قریب به ۱۴۰ هزار خودروی ناقص کف پارکینگ‌های خودروسازان وجود دارد که بسیاری از آن‌ها به دلیل نقصی قطعات و به ویژه بحث بحران است که شاید نصفی از آن به دلیل بحران ریز تراشه‌ها باشد که تجاری نمی‌شود.